15 Temmuz 2017 Cumartesi

Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer

Nasır hakkında hazırladığımız bu yazımızda nasırın en çok görüldüğü yerler ayaklar olduğundan kaynaklı ayak nasırına değineceğiz. Ayak nasırın nasıl geçirileceğine , nasır bandının kullanımına ve ayak nasır tedavisini sizlere aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


Nasır
nasır nedirIslak ve yumuşak nasır  cildin üst tabakasının altında sıvı dolu bir mesane. sarımsı bir sıvı  veya saydam bir sıvı olabilir , dokunulduğunda kılcal kan renkte olabilir. Islak nasır genellikle ağrıya neden olur.Nasırlar hayatı  tehlikeye neden olmaz, ancak nasırlar özellikle kanda  enfeksiyona neden olabilir.
Kuru, sert kallus ciltte uzun bir sürtünme sonucu ve basınç sonucu oluşmaktadır.  Aslında bu durum cildin kendini korumasıdır. Nasırlar da aynı sebepten oluşmaktadır. Örneğin, bir kişi, ağır  iş yükü ya da spor yapıyorsa deri kendini korumak için kallus veya nasır oluşturabilmektedir. 


Ayak Nasırı


nasır nerede olurNasırlar genelde ayak parmakları arasında dar ayakkabı giyimini fazla olması ile ortaya çıkamktadır. Bunların özelliği, orta sert bir nasır bulgurunun bulunması ve derinliğinin bir kaç milimetre olmasıdır. Nasırlar evde kendiniz çıkartmamalısınız nasır  kaldırmak çok zor ve zararlıdır. 

Çoğu zaman nasırlar ayak parmakları ile birlikte eller, ayak parmaklarının dibinde, avuç içi görünür. Genel olarak, nasır da diz, dirsek ve vücudun diğer bölgelerinde bulunabilir.

Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer


ayaktaki nasırın tedavisi
 • Nasır olan bölgeden sürünme ve basıncın azaltılması gerekir. 
 • Yüksek topuklu veya dar kalıplı ayakkabılar giymemek gerekir. 
 • Ağır işler yapılıyorsa mutlaka eldiven kullanılmalıdır.i 
 • Bazı durumlar nası olasılığını arttırmaktadır. Bu durumlar bazı hastalıklar; psoriasis , düz ayak diyabet ve vitaminle özellikle a vitamini eksikliğidir. 
 • Bundan kaynaklı hasta olan kişilerin cilt bakımına daha özen göstermeleri ve besinlerinde yeterli vitaminleri almaları gerekir. 
 • Nasır için ayrıca antifungal kremler kullanılabilir ve nasırlar yumuşatılabilir. 
Nasır Bandı


nasır için önerilerNasır bandı, derideki nasırın üzerine yapıştırılarak birkaç saat ile birkaç gün arasında orada tutulmasıyla deriyi yumuşatıp nasırın soyulmasını sağlayan bir banttır. Yara bandını anımsatan görünümünün yanı sıra özel bir yapıya sahiptir. İçeriğinde asit bulunmaktadır ve nasırlı bölgeyi yakarak iyileştirmektedir. Nasır bandı nasıl kullanılır?


Nasırı eritmek için en pratik ve etkili çözümlerden biri olan nasır bandı, içerdiği asit maddesi ile mikrop kapma ihtimalini ortadan kaldırarak nasırlı bölgeyi iyileştirir. • Çeşitli büyüklüklerde olan nasır bandını nasırınızın büyüklüğüne göre  alabilir ve kullanabilirsiniz. 
 • Bandı nasırın üstüne tam yapıştırmalı ve sağlam deriye taşırmamalıyız. 
 • Nasır bandını yapıştırırken çok dikkat etmelisiniz. Normal deriye hiçbir şekilde temas etmemeli. Aksi takdirde sağlam olan deriyi eritir.
 • Yapıştırdıktan sonra da oynatmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için yara bandı ile sabitlemeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Ürünün etkisine göre 2 ya da 3 gün  kullanılabilinir.
 • Hala nasır varsa tekrar yapıştırabilirsiniz.

Ayakta Nasır Tedavisi


nasır nasıl tedavi edilirPonza taşı nasırın iyileşmesinde etkilidir.  Ponza taşı ölü, sertleşmiş deriyi kaldırır, ağrıyı azaltır ve iyileşme süresini hızlandırır. Sertleşen cildi yumuşatmak için yatmadan önce ayaklarınızı 10 dakika boyunca sıcak suda ayaklarınızı ıslatabilirsiniz. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra yavaşça ileri geri hareketler yaparak nasırlı bölgeyi üç ile beş dakika boyunca ponza taşı ile ovmalısınız.
Sonrasında bir pamuğu hint yağına batırın ve nasırın üzerine yerleştirin. Bantla sabitleyin ve gece açık bırakın. Ertesi sabah bandajı çıkartın ve gün içerisinde bir kaç kez hint yağı sürün. Nasır tamamen iyileşene kadar, birkaç gün boyunca bu tedaviyi tekrarlayın.

Ayrıca nasır tedavisi için karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat doğal bir peeling görevi yapmasının yanı sıra nasırın iyileşme sürecini hızlandırır. Nasırlı bölgede bulunan ölü derilerden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca cildi enfeksiyon riskine karşı korur. Karbonat uygulaması için ; ılık su ile dolu bir kovaya 2-3 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ayaklarınızı 10 ile 15 dakika boyunca bu suda ıslatın. Ölü derileri kaldırmak için bir ponza taşı yardımı ile nasırlı bölgeyi ovun.

Başka bir seçenek de bir miktar suya limon suyu ve bir çay kaşığı karbonat ekleyerek bir macun oluşturmaktır. Bu macunu sadece nasırlı bölge üzerine dikkatlice sürün. Gece açık bırakın. Ertesi sabah, ılık su ile bu macunu durulayın ve sonra ponza taşı ile nazikçe ölü deriyi törpüleyin.İyileşene kadar bu uygulamaları yapabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder