15 Temmuz 2017 Cumartesi

Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer

Nasır hakkında hazırladığımız bu yazımızda nasırın en çok görüldüğü yerler ayaklar olduğundan kaynaklı ayak nasırına değineceğiz. Ayak nasırın nasıl geçirileceğine , nasır bandının kullanımına ve ayak nasır tedavisini sizlere aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


Nasır
nasır nedirIslak ve yumuşak nasır  cildin üst tabakasının altında sıvı dolu bir mesane. sarımsı bir sıvı  veya saydam bir sıvı olabilir , dokunulduğunda kılcal kan renkte olabilir. Islak nasır genellikle ağrıya neden olur.Nasırlar hayatı  tehlikeye neden olmaz, ancak nasırlar özellikle kanda  enfeksiyona neden olabilir.

Kuru, sert kallus ciltte uzun bir sürtünme sonucu ve basınç sonucu oluşmaktadır.  Aslında bu durum cildin kendini korumasıdır. Nasırlar da aynı sebepten oluşmaktadır. Örneğin, bir kişi, ağır  iş yükü ya da spor yapıyorsa deri kendini korumak için kallus veya nasır oluşturabilmektedir. 


Ayak Nasırı


nasır nerede olurNasırlar genelde ayak parmakları arasında dar ayakkabı giyimini fazla olması ile ortaya çıkamktadır. Bunların özelliği, orta sert bir nasır bulgurunun bulunması ve derinliğinin bir kaç milimetre olmasıdır. Nasırlar evde kendiniz çıkartmamalısınız nasır  kaldırmak çok zor ve zararlıdır. 

Çoğu zaman nasırlar ayak parmakları ile birlikte eller, ayak parmaklarının dibinde, avuç içi görünür. Genel olarak, nasır da diz, dirsek ve vücudun diğer bölgelerinde bulunabilir.


Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer


ayaktaki nasırın tedavisi
  • Nasır olan bölgeden sürünme ve basıncın azaltılması gerekir. 
  • Yüksek topuklu veya dar kalıplı ayakkabılar giymemek gerekir. 
  • Ağır işler yapılıyorsa mutlaka eldiven kullanılmalıdır.i 
  • Bazı durumlar nası olasılığını arttırmaktadır. Bu durumlar bazı hastalıklar; psoriasis , düz ayak diyabet ve vitaminle özellikle a vitamini eksikliğidir. 
  • Bundan kaynaklı hasta olan kişilerin cilt bakımına daha özen göstermeleri ve besinlerinde yeterli vitaminleri almaları gerekir. 
  • Nasır için ayrıca antifungal kremler kullanılabilir ve nasırlar yumuşatılabilir. 

Nasır Bandı


nasır için öneriler
Nasır bandı, derideki nasırın üzerine yapıştırılarak birkaç saat ile birkaç gün arasında orada tutulmasıyla deriyi yumuşatıp nasırın soyulmasını sağlayan bir banttır. Yara bandını anımsatan görünümünün yanı sıra özel bir yapıya sahiptir. İçeriğinde asit bulunmaktadır ve nasırlı bölgeyi yakarak iyileştirmektedir. Ayakta Nasır Tedavisi


Nasır tedavisi, genellikle gelişmelerine neden olan tekrarlayan hareketlerden kaçınmayı içerir. Düzgün oturan ayakkabılar giyerek, koruyucu pedler kullanarak ve diğer kişisel bakım önlemlerini alarak bunları çözmenize yardımcı olabilirsiniz.

Bir   nasır öz bakım çabalarınıza rağmen devam ederse veya acı verirse, tıbbi tedaviler rahatlama sağlayabilir:


  • Doktorunuz kalınlaşmış deriyi  ofis ziyareti sırasında bir neşterle nasırı kesebilir. Bunu kendiniz denemeyin çünkü bir enfeksiyona neden olabilir.
  • Nasır  geçirmek için %40 salisilik asit içeren bir peeling ajanı uygulanabilir.  Bu tür peeling uygulamları reçetesiz temin edilebilir.  Bunun  evde kendiniz de yapabilirsiniz fakat eğer bilgi sahibi değilseniz doktorunuza danışabilirsiniz. 
  • Altta yatan bir ayak deformasyonunuz varsa, doktorunuz tekrarlanan  nasırları önlemek için ısmarlama yastıklı ayakkabı ekleri (ortez) önerebilir. 
  • Nadir durumlarda, doktorunuz sürtünmeye neden olan kemiğin hizalanmasını düzeltmek için ameliyat önerebilir.

Konumuzla alakalı olarak Nasır Nedir ? yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder