15 Temmuz 2017 Cumartesi

El Mantarı

Bu yazımızda siz blog okuları için el mantarına ve el tırnak mantarına değineceğiz. Genelde ayak mantarları olarak görülen mantar hastalıkları ender de olsa ellerde de meydana gelmektedir. Bundan kaynaklı İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlardan da yararlanarak el mantar tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 


El  Mantarı

elde mantarTinea manuum mantar türü dermatofitlerin neden olduğu el mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon yüzeysel ve dermatofit enfeksiyonlarına özgü olarak cildin dış tabakalarında meydana gelmektedir. Mantar rahatsızlıkları tinea pedis (ayak) ve tinea unguium (tırnak) ile karşılaştırıldığında el mantarı daha ender görülmektedir.  Dermatofit enfeksiyonu, tinea manuum ile açıkça görülebilecek oval döküntü ile karakteristiktir ve   yaygın olarak bir zambak kurdu olarak adlandırılır. Bununla birlikte, enfeksiyon, tinea corporis ( vücut zambağı ) ve tinea pedis (atlet ayağı) gibi dermatofitozun diğer formlarına büyük ölçüde benzer .

El Mantarı İbrahim Saraçoğlu


mantar için uzman önerileriMalzemeler


 • 1 su bardağı su
 • Civanperçemi bitkisi

Yeteri miktarda civanperçemi bitkisini 1 bardak su içerisine atarak lapa haline getirilmelidir. Ardından lapa haline gelmiş civanperçemi bitkisini yatmadan önce parmak aralarına sürmeli, daha sonra da ayaklarınızı veya ellerinizi tülbent ile sarmalısınız. 2 gün kullanıp, 1 gün ara vermeli ve sonra tekrar 2 gün kullanmalısınız.  1 hafta içersinde sonuçlar gözle görülür bir şekilde fark edilecektir. 

Malzemeler


 • 2 su bardağı su
 • Aynısefa bitkisi
Yeteri miktarda ki aynısefa bitkisini 2 bardak su içerisine atarak 10 dakika kadar ocakta pişirin. Kaynadıktan sonra ılık olana kadar bekletin  ardından ellerinizi bu ılık suda bekletin. Parmak aralarına su teması olduğuna emin olmalı ve 15-20 dakika kadar suda bekletme işlemi tamamlandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Haftada 1 veya 2 kez kullanımı kesin sonuçlar almanıza yardımcı olur.

El Tırnak Mantarı


mantarın çeşitleriMantar tırnak enfeksiyonu oral anti-mantar ilaçları, topikal ilaçlar, cerrahi veya lazer tedavileri ile tedavi edilebilir. Fakat bu ilaçların bazen yan etkileri bulunmaktadır. Seçilen tedaviye bağlı olarak ortaya çıkabilecek muhtemel yan etkilerin bazıları deri döküntüleri, kabarcıklar, iştahsızlık, gastrointestinal sorunlar, baş ağrısı, solunum problemleri, anormal tırnak büyümesi veya karaciğer hasarını içerir. Bundan kaynaklı artık insanlar daha az etkileri olan bitkisel tedavilere yönelmektedirler. 

Mantar Belirtileri

mantar hastalığı nasıl anlaşılırBir mantar enfeksiyonu genellikle ciltte döküntülere neden olmaktadır. Bir çeşit enfeksiyon olan cilt mantarı durumunda cilt üzerinde yuvarlak kabuklu ve kırmızı renk halkalar oluşur, içi ise normal deri olarak kalır. Farklı enfeksiyon türleri genellikle farklı döküntülere neden olur; bazıları pullu ve bazıları ise kuru cilt ile sonuçlanır. Diğer ortak belirtiler şunlardır:


 • Kaşıntı
 • Ciltte soyulma
 • Ciltte çatlama
 • Enfekte vücut kısmının ağrısı (kulak, ayak, tırnak, kafa derisi vb.)
 • Enfekte saçların kırılması ve kaybedilmesi
 • Parmak ve ayak tırnakların parçalanması
 • Renk değişikliği

Yukarıdaki belirtileri fark etmeniz durumunda  erken tedavi yöntemlerini denemeniz el mantarını daha hızlı bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. El mantarı görece diğer mantar hastalıklarına nazaran daha az görülmektedir. Daha sık görülen ise ayak mantarıdır. Ayak mantarı hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder