17 Temmuz 2017 Pazartesi

El Parmak ve El Tırnak Mantarı

Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda sizlere el tırnak mantarı ve el parmak mantarı hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktayız. El mantarı çözümünde sizlere İbrahim Saraçoğlu gibi bitkisel konularda uzman kişilerden yararlanarak kürler önereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Mantar


mantar nedirMantarlar  fungal sporlar havada veya topraklarda sıklıkla görülür, mantar enfeksiyonları genellikle akciğerlerde veya deride başlar. Bağışıklık sistemi herhangi  bir hastalık tarafından zayıflatılmadıkça mantar enfeksiyonları tehlikeye neden olmazlar. Mantar enfeksiyonları genellikle yavaş ilerler. Antifungal ilaçlar doğrudan enfekte olmuş bölgeye uygulanabilir veya enfeksiyon ciddi ise, ağızdan oral yollar ile ilaç takviyesi alınabilir.Mantarlar iki şekilde büyüyebilirler:

 • Tek yuvarlak hücreler halinde gelişen mayalar. 
 • Hifler olarak adlandırılan uzun, ince iplikler oluşturan birçok hücreden meydan gelen küfler. 

Bazı mantarların ömrü boyunca her iki form da geçer. Mantarlar genellikle toprakta ve çürüyen bitki materyalinde yetişir. Ekmek küfler ve mantarlar da dahil olmak üzere birçok mantar çıplak gözle görülebilir.

El Tırnak Mantarı


tırnak mantarı nasıl geçerTırnağın mantar enfeksiyonu tırnağı ve çevresindeki deriyi etkileyebilmektedir. Sonuç olarak el tırnak mantarı da bir çeşit enfeksiyondur. Ve tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar el tırnak mantarı için de kullanılır.Bir fungal tırnak enfeksiyonunun görünür belirtileri şunları içerir: • Subungual hiperkeratoz denilen tırnak altına meydana gelen lekelenme.
 • Yanal onikomikoz olarak adlandırılan tırnakta beyaz veya sarı çizgiler meydana gelmektedir. 
 • Distal onikomikoz olarak adlandırılan, çatlamış bir köşe veya tırnak parçası oluşmaktadır.
 • Tırnak yüzeyindeki  beyaz alanlar, tırnaklarda çukurlar yaratabilmektedir.
 • Tırnağın dibinde, proksimal onikomikoz olarak adlandırılan sarı lekelerin görünümü oluşur.
 • Tırnağın kaybı ise en son aşamadır. 


Genel olarak mantar tırnak enfeksiyonu belirtileri şunları içerir:

 • Tırnak yatağından kalkabilen çarpık bir tınak
 • Enfekte olmuş tırnaktan gelen kötü koku
 • Kırılgan veya kalınlaştırılmış bir tırnak 

El Parmak Mantarı

elde mantarTinea manuum mantar türü dermatofitlerin neden olduğu el mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon yüzeysel ve dermatofit enfeksiyonlarına özgü olarak cildin dış tabakaları ile sınırlıdır. Ekstremitelerin diğer  mantar enfeksiyonları olan tinea pedis (ayak) ve tinea unguium (tırnak) ile karşılaştırıldığında daha az görülmektedir.  El parmakları daha hava alan bir organ olduğu için ve ayaklara nazaran daha çok temizlendiği için daha ender görülmesi son derece doğaldır. 

El Mantarı Saraçoğlu


mantar için uzman önerileriİbrahim Saraçoğlu’ndan ayak ve el mantarı kürü  hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir.  

Tepeleme 4-5 yemek kaşığı aynısafa (portakal nergisi) bitkisinden bir kaba alınır. Üzerine 4-5 yemek kaşığı klorsuz su ilave edilir. Kısık ateşte su kaynamaya başladıktan sonra kaşıkla karıştırarak 4-5 dakika boyunca lapa haline gelmesi sağlanır. Su çabuk buharlaşırsa, az az su ilave edilebilir. Fakat suyu fazla kaçırmamak ve lapa kıvamını bozmamak gerekir. Lapa ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra doğrudan veya tülbente sararak mantarlı bölgeyi tamamen kaplayacak şekilde üzerine konur. En az 3 en fazla 10 dakika etki ettirilir. Daha sonra sadece su ile yıkanır. Gün aşırı uygulanır. Her defasında taze hazırlanmalıdır. En geç birkaç gün içerisinde sonuç alınmalıdır. Bir hafta içerisinde üç kez uygulanmasına rağmen herhangi bir rahatlama veya düzelme olmuyorsa, küre devam edilmez.

El Parmak Nasırı


nasır tedavisiEl parmak nasırları cildin o bölgesine rutin şekilde süren basınçlar sonucu oluşmaktadır. Bu cildin koruma katmanı oluşturma yoludur. Bu kalluslar kuru, kalın, sarımsı lekeler şeklinde olabilir ve bunları elinizde veya ayaklarınızda oluşabilmektedir. Kallus, zararlı cilt koşulları olarak bilinmez. Fakat görünüşleri rahatsız edici   hale getirebilir.Kallusunuz varsa, bazı mevcut doğal ilaçlarla hızlıca kalluslardan kurtulmaya çalışın. Doğal ev ilaçları kallusları yumuşatabilir. Yeri yumuşak olduktan sonra, ölü cilt hücrelerini çıkarmak için etkilenen deriyi pomza taşıyla ovulması yeterlidir.  Yumuşatma işlemi için çay ağacı yağı veya herhangi bir antifungal doğal yağ kullanılabilinir. 


Konumuzla alakalı olarak El Mantarı yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder