15 Temmuz 2017 Cumartesi

Evde Tırnak Bakımı

Tırnakların bakımı oldukça önemli bir konudur. Yetersiz tırnak bakımından tırnaklarda mantar oluşumu ve bir çok hastalık görülebilmektedir. Ayrıca tırnakların güçlendirilmemesi durumunda tırnak kırılması daha çok yaşanabilmektedir.  Bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklı tırnaklarınız da sararma meydana gelebilmektedir. Bundan kaynaklı aşağıda sizler için tırnak bakımı nasıl olmalı ve evde tırnak bakımı hakkında bir yazı hazırladık. İyi okumalar dileriz. 


Evde Tırnak Bakımı


tırnaklara evde bakım yapmaEvde tırnak bakımı için artık bir çok teknik bulunmaktadır.  Özellikle kadınlar için eller ve tırnaklar çok önemlidir ve yaşında göstergesi olmaktadır. Birçok güzellik salonları tırnak bakımı için çeşitli tedaviler sunmaktadır. Ancak, oldukça etkili bir tırnak bakımı pahalı prosedürler olmadan evde yapılabilir. Uygun bakım çok zaman alabilir fakat güzel sonuçlar doğuracaktır.Evde tırnak bakımı ve pedikür-manikür yaparken bazı kurallara uymak gerekmektedir; 
• Delaminasyon ve kırılgan tırnaklarda  törpü kesinlikle tek yönde olmalıdır.
• Tırnak plakasının üst yüzeyi, birkaç adımda pürüzlü tarafı  ise yumuşayana kadar törpülenmelidir.
• Tırnaklarınızı  yumuşatmak için ılık su ve çay ağacı yağı kullanılabilir. (antiseptik olması ile koruma da sağlar. )
• Tırnak eğer oje vb. gibi koruyucular sürülmüş ise her gün temizlenmelidir. 


Tırnak Bakımı


tırnaklara bakım yapmaTırnak banyoları tırnak bakımında oldukça etkilidir.  Bunlar en fazla bir veya iki kez haftalık uygulanmalıdır. En basit uygulama  tuz ve iyot ile banyo hazırlanmasıdır. Bir bardak su içine karıştırılmış, sıradan ya da deniz tuzu , uçucu bir doğal yağ (bergamot, çay ağacı yağı, sandal ağacı ve çam yağı ) bir damla eklenebilir. Tırnaklar 15 dakika içinde tutmak gerekmektedir.Yağ banyosu ile ısıtılan bir tırnak yumuşayacak ve daha güzel görünecektir. Zeytinyağı, bitkisel yağ ya da başka herhangi bir doğal yağ kullanabilir, ayrıca bunları karıştırabilirsiniz. 15 dakika boyunca uygulayın. Tüm banyolar birbirleri ile kombine edilebilir.

Tırnak Güçlendirme


tırnak nasıl güçlenirTırnak güçlendirmek  için  kayısı, üzüm, şeftali çekirdeğinin yağı, avokado yağı kullanılabilinir. Herhangi yağ banyosu kullanılabilinir ve tırnaklar yağ banyosu içerisinde ovalanmalıdır.   Tırnak güçlendirmek için tırnak plakası ve cuticles'i yağ ile ovmalısınız. Maksimum etki için ek olarak uçucu yağ kullanılabilinir. Tırnak uygun uçucu yağları için lavanta, limon, biberiye, paçuli, çay ağacı, bergamot, kekik, mür, sandal ağacı (limon ve ağartılmış sararmış tırnak plakaları için etkilidir ayrıca bergamot ve çay ağacının antifungal etkiye sahiptir). Tırnakların çok ince olursa, beyaz noktalar oluşabilmektedir. Ayrıca  çatlama ve pul pul olma durumu olur. Böyle bir durumda zeytin yağı ilave edilmelidir ve  vitamin A ,vitamin E bakımları yapılmalıdır.

Tırnak Sararması

tırnak neden sararırTırnak  antibiyotiklerin (tetrasiklin ve kinolin serisi) uzun süreli kullanımından kaynaklı sararabilmektedir. Bu durum orta yaşlarda herhangi bir cinsiyetten kişilerde ortaya çıkar. Çeşitli karaciğer hastalığı sendromu (kanda artan bilirubin), akciğer (kronik bronşit, kanser, vb) provoke, endokrin bozuklukları patolojileri ve immün savunma bozuklukları limfasistemy durumlarında oluşabilmektedir. Sarılık gibi hastalıkların varlığı, tırnakta sarı rengin görünümüne neden olabilir. Mantar enfeksiyonları (onikomikoz) , tırnağın kalınlaşması, sararmasına neden olabilmektedir. Kazanılmış tırnak hastalıkları (distrofik onychia) ,tırnak plakası donukluk ve sarımsı gri renk tonu ortaya çıkması ile birlikte enine şeritlerde meydana getirmektedir.   

Ayrıca varis, arteryoskleroz, romatizma, endokrin hastalıklar, zehirlenmeler, hipovitaminozu arka tırnak distrofisi - mavi-sarı renkli  tırnaklara neden olmaktadır. 

Tırnak Kırılmasıtırnak neden kırılırTırnak kırılması  genelde fiziksel stres, besin eksikliği veya aşınma ve yıpranma neden olur. Tırnak kırılması, özellikle elinizle çalışıyorsanız sorun olabilir.  Tırnak kırılması  tamamen normal ve bazen kaçınılmaz olsa da, gelecekte  tırnak kırılmasını engellemenin yolları vardır.
Tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız, aynı zamanda saçın üretildiği protein olan keratin katmanlarından oluşur. Tırnaklarınız tırnak yatağını korur. Tırnak büyümesi, kütikül alanının altından gelir. Sağlıklı tırnaklar, tutarlı renklerle pürüzsüz görünür.  Tırnak kırılması tırnağınızda oluşan bir çatlak ile karakterize edilir. Tırnak bölmeleri, tırnağın ucu boyunca yatay olabilir veya tırnağı ikiye bölerek dikey olabilir. Tırnak kırılması nedenleri arasında;


 • Nem tırnakların zayıf ve kırılgan olmasına neden olabilir. Uzun süreli maruz kalma, tırnak çevresindeki cildin yumuşamasına neden olabilir. Tırnağın kendisi kırılgan hale gelir ve kırılma, bükülme veya ayrılma işlemlerini kolaylaştırır. Bulaşıkları yıkarken, elleri yıkarken ya da tekrar tekrar oje kullanımı sırasında neme aşırı maruz kalabilir. 
 • Birçok insanın el tırnaklarını ve ayak tırnaklarını yeme alışkanlığı vardır. Yeme veya ısırma genellikle bir endişe sorununun bir sonucudur. Tırnakları ısırmak, tırnakta baskıya neden olabilir ve kendiliğinden yayılan  kırılmış bir tırnağa neden olabilir. 
 • Bir yaralanma,  tırnak kırılması için olası bir neden olabilir. T 
 • Tırnak yatağındaki mantar , bakteriyel veya maya enfeksiyonları , tırnakların dokusunu değiştirerek zayıflamış ve ayrık tırnaklara neden olabilir. 
 • Sedef hastalığı hem cildi hem de tırnakları etkileyebilir . Sedef hastalığı tırnağın kalınlaşmasına, parçalanmasına veya ayrılmasına neden olabilir. Sedef hastalığı olan kişilerin yüzde 78'inin bir noktada tırnak sorunları yaşadığı tahmin edilmektedir. 
 • Bazı hastalıklar tırnak sağlığının, tırnak yarıklarına katkıda bulunarak düşmesine neden olabilir.


Ayrık tırnaklara katkıda bulunabilecek hastalıklar şunlardır:


 • tiroid hastalığı
 • karaciğer hastalığı
 • böbrek hastalığı
 • cilt kanserleri

Tırnak Kırılması Çözümü 


Tırnak kırılması için yapabileceğiniz pek bir şey olmamakla birlikte, ilk önce tırnaklarınızın ayrılmasını engellemenin yolları vardır.   Tırnak kırılmasının önlenmesi için bazı ipuçları:


 • Tırnaklarınızı temiz ve sağlıklı tutun.
 • Ellerinizi veya ayaklarınızı uzun süre suda tutmayın.
 • Tırnaklarınızda ve tırnak etlerinde nemlendirici kullanın .
 • Gerekirse tırnak sertleştirme ürünleri kullanın.
 • Tırnaklarınızı ısırmayın 
 • Tırnak cilası sökücü kullanmaktan kaçının.
 • Bir doktorun izniyle biotin gibi takviyeler alın .


Tırnak bakımınız ile alakalı olarak El ve Tırnak Bakımı yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder