15 Temmuz 2017 Cumartesi

Evde Tırnak Bakımı

Tırnakların bakımı oldukça önemli bir konudur. Yetersiz tırnak bakımından tırnaklarda mantar oluşumu ve bir çok hastalık görülebilmektedir. Ayrıca tırnakların güçlendirilmemesi durumunda tırnak kırılması daha çok yaşanabilmektedir.  Bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklı tırnaklarınız da sararma meydana gelebilmektedir. Bundan kaynaklı aşağıda sizler için tırnak bakımı nasıl olmalı ve evde tırnak bakımı hakkında bir yazı hazırladık. İyi okumalar dileriz. 


Evde Tırnak Bakımı


tırnaklara evde bakım yapmaEvde tırnak bakımı için artık bir çok teknik bulunmaktadır.  Özellikle kadınlar için eller ve tırnaklar çok önemlidir ve yaşında göstergesi olmaktadır. Birçok güzellik salonları tırnak bakımı için çeşitli tedaviler sunmaktadır. Ancak, oldukça etkili bir tırnak bakımı pahalı prosedürler olmadan evde yapılabilir. Uygun bakım çok zaman alabilir fakat güzel sonuçlar doğuracaktır.


Evde tırnak bakımı ve pedikür-manikür yaparken bazı kurallara uymak gerekmektedir; 
• Delaminasyon ve kırılgan tırnaklarda  törpü kesinlikle tek yönde olmalıdır.
• Tırnak plakasının üst yüzeyi, birkaç adımda pürüzlü tarafı  ise yumuşayana kadar törpülenmelidir.
• Tırnaklarınızı  yumuşatmak için ılık su ve çay ağacı yağı kullanılabilir. (antiseptik olması ile koruma da sağlar. )
• Tırnak eğer oje vb. gibi koruyucular sürülmüş ise her gün temizlenmelidir. 


Tırnak Bakımı


tırnaklara bakım yapmaTırnak banyoları tırnak bakımında oldukça etkilidir.  Bunlar en fazla bir veya iki kez haftalık uygulanmalıdır. En basit uygulama  tuz ve iyot ile banyo hazırlanmasıdır. Bir bardak su içine karıştırılmış, sıradan ya da deniz tuzu , uçucu bir doğal yağ (bergamot, çay ağacı yağı, sandal ağacı ve çam yağı ) bir damla eklenebilir. Tırnaklar 15 dakika içinde tutmak gerekmektedir.Yağ banyosu ile ısıtılan bir tırnak yumuşayacak ve daha güzel görünecektir. Zeytinyağı, bitkisel yağ ya da başka herhangi bir doğal yağ kullanabilir, ayrıca bunları karıştırabilirsiniz. 15 dakika boyunca uygulayın. Tüm banyolar birbirleri ile kombine edilebilir.

Tırnak Güçlendirme


tırnak nasıl güçlenirTırnak güçlendirmek  için  kayısı, üzüm, şeftali çekirdeğinin yağı, avokado yağı kullanılabilinir. Herhangi yağ banyosu kullanılabilinir ve tırnaklar yağ banyosu içerisinde ovalanmalıdır.   


Tırnak güçlendirmek için tırnak plakası ve cuticles'i yağ ile ovmalısınız. Maksimum etki için ek olarak uçucu yağ kullanılabilinir. Tırnak uygun uçucu yağları için lavanta, limon, biberiye, paçuli, çay ağacı, bergamot, kekik, mür, sandal ağacı (limon ve ağartılmış sararmış tırnak plakaları için etkilidir ayrıca bergamot ve çay ağacının antifungal etkiye sahiptir). Tırnakların çok ince olursa, beyaz noktalar oluşabilmektedir. Ayrıca  çatlama ve pul pul olma durumu olur. Böyle bir durumda zeytin yağı ilave edilmelidir ve  vitamin A ,vitamin E bakımları yapılmalıdır.

Tırnak Sararması

tırnak neden sararırTırnak  antibiyotiklerin (tetrasiklin ve kinolin serisi) uzun süreli kullanımından kaynaklı sararabilmektedir. Bu durum orta yaşlarda herhangi bir cinsiyetten kişilerde ortaya çıkar. Çeşitli karaciğer hastalığı sendromu (kanda artan bilirubin), akciğer (kronik bronşit, kanser, vb) provoke, endokrin bozuklukları patolojileri ve immün savunma bozuklukları limfasistemy durumlarında oluşabilmektedir. Sarılık gibi hastalıkların varlığı, tırnakta sarı rengin görünümüne neden olabilir. Mantar enfeksiyonları (onikomikoz) , tırnağın kalınlaşması, sararmasına neden olabilmektedir. Kazanılmış tırnak hastalıkları (distrofik onychia) ,tırnak plakası donukluk ve sarımsı gri renk tonu ortaya çıkması ile birlikte enine şeritlerde meydana getirmektedir.   
Ayrıca varis, arteryoskleroz, romatizma, endokrin hastalıklar, zehirlenmeler, hipovitaminozu arka tırnak distrofisi - mavi-sarı renkli  tırnaklara neden olmaktadır. 

Tırnak Kırılmasıtırnak neden kırılırTırnak kırılması hem hastalıktır hem de pek çok hastalığa işaret eder. Bunların başında vitamin ve mineral eksikliği gelir. Diğerleri ise enfeksiyon hastalıkları, metabolizma hastalıkları, hormon dengesizlikleri, dolaşım ve solunum yolu hastalıklarıdır. Mineral eksikliklerinin başında demir eksikliği gelir. Bu, gizli ya da açık kanamalar veya kan sentezindeki bozulmalardan ötürüdür. Eksikliği tırnak kırılmasına yol açan diğer mineraller ise kalsiyum, magnezyum ve çinkodur. Enfeksiyon hastalıklarının başında tırnak mantarları gelmektedir. El ve ayağa ait tırnak mantarları tırnağın yumuşamasına, zaman içinde de dağılıp kırılmasına ve tırnak yatağından ayrılmasına neden olur. Tırnakların çabuk kırılmasına neden olan diğer hastalıklar; hipotirodi, hipertiroidi, kronik kalp ve solunum hastalıkları, A ve B vitamin eksiklikleridir.

Tırnaklar keratinden yani proteinden oluşmaktadır.  Genetik özelliklerden kaynaklı tırnaklar zayıf olabilir,  proteinden zayıf dengesiz beslenme keratin sentezini azaltır ve tırnakları yumuşatır.Tırnaklara kadar yayılan sedef hastalığı da tırnaklarda çabuk kırılma ve çatlamalara yol açar. Oje havasız bırakarak, aseton ise doğrudan yıpratıcı etkisiyle, tırnakların çabuk kırılmasına neden olur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder