15 Temmuz 2017 Cumartesi

Mantar Tedavisi

Mantar rahatsızlıkları kişiyi oldukça rahatsız eden rahatsızlıklar arasındadır. Deride kaşıntılara, kızarıklıklara neden olmaktadır. Bundan kaynaklı mantar tedavisi oldukça önemli bir konudur. Mantar tedavisinde kullanılan mantar ilaçlarının, mantar kreminin ne işe yaradığını bilmek gerekmektedir. Etkili mantar kremleri arasında bulunan travazol mantar tedavisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Aşağıda bahsettiğimiz konular ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz. 


Mantar Tedavisi


mantar nasıl geçerMantar tedavisinde bir çok yöntem denemektedir. Bu yöntemler arasında ilaç ile tedavi, asit ile tedavi, çamaşır suyu kullanımı ve bitkisel tedaviler (elma sirkesi, sarımsak, limon vs. ) yer almaktadır. Bu yazımızda genel olarak mantar tedabviinde kullanılan ilaçlara ve kremlere değineceğiz. Vücut mantarları vücudunun bir çok yerinde oluşabilmektedir. Bu bölgeler arasında ayaklar, eller ilk sırayı alırken ; vajinal bölge, sırt, omuzlar ikinci sırayı almaktadır. Mantar enfeksiyonlarında ülkemizdeki nüfusun% 5 ile 15 muzdariptir. Dermatologlar  mantar enfeksiyonuna karşı tetikte olmak gerektiği kanısındadırlar. Bundan kaynaklı toplu kullanım alanlarında-havuz,hamam- terlik ile gezilmesi , ayakları sıkan ve terleten havasız ve dar ayakkabıların giyilmemesi ve ayak bakımının aksatılmaması kanısındadırlar. 


Mantar Kremi


mantar ilaçlarıMiconazole ; sporcunun ayağı , jock kaşıntısı , beyaz kurt ve diğer mantar cilt enfeksiyonları ( kandidiasis ) gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır . Bu ilaç aynı zamanda pitriyazis ( tinea versicolor ) olarak bilinen , boyun, göğüs, kollar veya bacaklarda cildin hafifletilmesi veya koyulaşmasına neden olan mantar enfeksiyonu da kullanılmaktadır . Miconazole, mantar gelişimini önleyerek çalışan bir antifungal maddedir .

Kremi kullanmadan önce muamele edilecek alanı iyice kurulayın ve temizleyin. Bu ilacı etkilenen deri üzerine, genellikle günde iki kez veya doktorunuzun yönlendirmesi ile uygulayın. Sprey formunu kullanıyorsanız, uygulamadan önce şişeyi iyi çalkalayın.  Kullanacağınız miktar mantarın durumuna ve tedavi süresine bağlıdır. 

Etkilenen bölgeyi ve çevreleyen deriyi kaplayacak kadar ilaç uygulayın. Bu ilacı uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın . Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe alanı sarmayın ve hava lamasını sağlayın. Bu ilacı göz , burun, ağız veya vajinaya uygulamayın .  İlacın düzenli kullanımı mantar rahatsızlığından kurtulmanızı sağlayacaktır. Mikanazole başladıktan sonra semptomlar kaybolsa bile, tam reçete edilen miktar bitene kadar bu ilacı kullanmaya devam edin . Çünkü mantar rahatsızlığı tekrar nüks etmesi kolay bir rahatsızlıktır. Gelişmeleri doktorunuza bildirin.

Mantar İlacı


mantara iyi gelen ilaçlarYaygın antifungal ilaçlar şunları içerir:
 • klotrimazol
 • flukonazol
 • Ketokonazol
 • Mikonazol


Bir doktor veya eczacı , spesifik enfeksiyon için antifungal ilaçların türünü bilmektedir ve sizin için önerebilmektedirler. Bazı antifungaller sadece reçeteyle kullanılabilir.

Bir enfeksiyonun temizlenmesi için geçen süre ve önerilen tedavi süresi mantar hastalığının durumuna göre değişir. Bazı durumlarda, bu birkaç ay ile bir yıl olabilir. Herhangi bir ilaç gibi, kremlerden kaşınma veya tabletlerden karın rahatsızlıkları gibi yan etkiler de olabilir. Yan etkiler genelde ilaçla kutusunun içindeki açıklamalarda vardır.  Bir ilaç çok rahatsızlık verirse, doktorunuz veya bir eczacınız bir alternatif önerebilir.

Ender de olsa antifungal ilaçlarla alerjik reaksiyonlar veya karaciğer sorunları olabilir. Bu durumlarda, acil tıbbi tavsiye aranmalıdır.

Ayak Mantar İlacı


mantara ne iyi gelirAyak mantar tedavisinde mantarın türü ve ne kadar ilerlemiş olduğu etkilidir.  Çoğu atlet ayağı mantarları öldürmek veya büyümesini yavaşlatmak için antifungal bir ilaç kullanarak evde tedavi edilebilir .Önce reçetesiz antifungallar kullanılır. Bunlar 
 • klotrimazol ( Lotrimin )
 • mikonazol ( Micatin )
 • terbinafin ( Lamisil ) Tolnaftat ( Tinactin, içeriklerden ).


Cilt için reçetesiz antifungal ilaçlar uygulanır (topikal ilaçlar). Reçetesiz ilaçlar başarılı olmazsa ya da ciddi bir enfeksiyon varsa reçeteli antifungalleri denenebilir. Bu ilaçların bazıları direkt olarak deriye konan topikal anti-fitaliklerdir. Bu ilaçlar arasında ; 
 • butenafin ( Mentaks ) 
 • klotrimazol ve naftifin ( Naftin ) bulunur. 


Reçeteli antifungaller, oral antifungal ilaç olarak adlandırılan hap olarak da alınabilir. Oral antifungaller;
 • flukonazol ( Diflucan ) 
 • itrakonazol (Sporanox) 
 • terbinafin (Lamisil) bulunur.

Travazol

mantar ilacıİlacın içeriğinde bulunan maddeler İzokonazol nitrat, Diflukortolon valerat ‘tır. Travazol krem, vücutta kızarıklık, kaşıntı ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan, mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.  Mantar enfeksiyonlarında görülen kaşıntıyı ve iltihaplanma etkilerini azaltmaktadır.  Travazol , ağır iltihabi veya egzamalarla birlikte görülen derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların ve küf mantarlarının başlangıç veya ara  tedavisinde;  ayrıca uylukların iç kısımlarında  kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde kullanılır.


Aşağıdaki yazılarımız mantar tedavisi için özel olarak size sunulmakadır.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir
Vücut Mantarı Bitkisel Tedavisi
Ayak Mantarı Nasıl Geçer


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder