15 Temmuz 2017 Cumartesi

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması özellikle müdahale edilmediği taktirde parmaklara fazlasıyla zarar veren bir duruma dönüşmektedir. Bundan kaynaklı hazırladığımız bu yazımızda sizlere tırnak batması hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktayız. Ayrıca tırnak batması tedavisi ve tırnak batması için tel tedavisi hakkında da bilgi vereceğiz iyi okumalar dileriz.  

Tırnak Batması


tırnak batması nedirTırnak batması kronik bir duruma dönüşebilmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı tırnağın yumuşak doku kısımına girmesiyle oluşur.  İlerlemesi ile beraber cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Fakat başlangıç aşamasında müdahale edilirse evde yapacağınız uygulamalar ile geçebilmektedir. Çoğu durumda baş ayak parmağı etkiler. Hastalık birkaç aşamada gerçekleşir. Yürümek ve zamanla daha rahatsızlık edici bir hal alır ve acıya yol açar. Ayrıca bölgede ödem, iltihaplanma durumları oluşabilmektedir. Bu durum özellikle diyabet hastaları için tehlikeli durumlar oluşturabilmektedir. 

Tırnak Batması Tedavisi

tırnak batması nasıl geçerHastalıkların hem önleme hem  tedavi yollarından  birincisi her hangi bir pedikür uygulamasıdır, özellikle uygun tırnak kesmeye dikkat edilmelidir. Keskin köşeler bırakmamak gerekir, kenarları ve ortayı uygun şekilde törpülemek gerekir. 

Tırnak Batması Nasıl Geçer ? 

Evde, tırnak batması tedavisinde antiseptik solüsyonlarla ve ılık suyla ayak banyosu yapılabilir bu sayede hem iltihaplanmanın önüne geçilmiş hem de tırnak yumuşamış olur. Ayrıca tırnaklarınızı ılık su içerisine ekleyeceğiniz çay ağacı yağı, zeytin yağı ve badem yağı ile yumuşatabilir ardından tırnaklarınızı düzgün bir şekilde batık taraflardan çıkartabilirsiniz. 

Tırnak Batması Ameliyatı

tırnak batması tedavisiTırnak batması durumunun ilk gelişmeye başladığı evre olan erken evre durumunda, ameliyatsız müdahale edilebilmektedir. Bu müdahale türü tırnağın deriye batmakta olan kısmı düz şekilde kesilerek deri içerisine batması engellenecektir. Eğer oluşmuş bir enfeksiyon durumu var ise, antibiyotik tedavisi uygulanarak kısa sürede tırnak ve parmak eski sağlıklı durumuna getirilebilir. Günümüzde erken tırnak batması durumu oluşmuş kişiler için özel üretilmiş medikal bir aparat bulunmaktadır. Bu aparat, iki ucu kancalı ve orta kısmı sert, elastik bir ürün olup, sorunlu tırnağın sağ ve sol kısmından kancaları takarak uygulanmaktadır.

Diğer yandan eğer tırnak batması ilerlemiş ise kişi ameliyat olabilmektedir. Tırnak batması ameliyatı olmuş olan hasta, ilk gün pansumanlı olan parmağını kullanmamalıdır. Şayet batık tırnak ayakta ise; ameliyat işlemi görmüş ve pansuman yapılmış parmağın bulunduğu ayak kalp seviyesi üzerinde tutulmalıdır. Pansumanın devam ettiği süreç içerisinde, ayak tarağını sıkmayan, rahat ve düz bir ayakkabı veya terlik seçilmelidir. İyileşme süreci boyunca her türlü dezenfektasyon sağlanarak, ameliyat olunmuş olan bölgeyi enfeksiyon durumlarından korunması gerekir ve doktorun önerdiği şekil düzgün pansuman yapılması gerekmektedir. 

Tırnak Batması Tel Tedavisi

tırnak batmasına çözümlerBatık tırnak (tırnak batığı) tedavisinde en çok başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Kolay, pratik ve cerrahi işlem gerektirmeyen bir yöntem olması nedeni ile oldukça seçicidir. Tırnak batması dışında tırnaklardaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla da uygulanmaktadır. Ağrısız ve acısız bir yöntem olup bir kaç dakika sürmektedir.

Ayak Tırnak Batması


tırnak batmasının tedavisiÖzellikle sıkı ayakkabıların giyilmesi parmaklarınızı daraltarak ayak tırnaklarınıza zarar verecektir ve tırnak batmasına neden olacaktır. Tırnağı çevreleyen yumuşak doku  içerisine batan tırnak buralarda yara oluşumuna veya iltihaplanmalara sebep olacaktır.  Doku üzerinde baskıyı arttırmasından kaynaklı parmaklarınız da ağrı ve acı etkisi de yaratacaktır. Özellikel diyabet hastalarında sıkıntılı olan bu süreçte mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde tırnak batması ilerleyecek ve ameliyat ile tedavi edilmesi gerekecektir. Aşağıdaki yazımıza bakarak ayak sağlığı için uygun olamayan ayakkabıların başka ne gibi sorunlara yol açtığına dair fikirler edinebilirsiniz. 

Ayak Sağlığına Uygun Olmayan Ayakkabılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder