15 Temmuz 2017 Cumartesi

Tırnak Mantarı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tırnak mantarı genelde ayaklarda meydana gelmektedir. Tırnak mantarı ayaklarda daha çok görülmesinin nedenlerini ve tırnak mantarı için kullanılacak ilaçları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca tırnak mantarı için kullanılan tedavi çeşitlerini ; tırnak mantarı lazer uygulaması, tırnak mantarına domestos veya tırnak mantarı için bitkisel çözümleri aşağıda ayrıntılı bir şekilde ele almaktayız. Eğer tırnak mantarınız yani onikomikozunuz varsa aşağıdaki bilgiler sizin için yararlı olacaktır.

Tırnak Mantarı Neden  Oluşur


tırnak mantarının nedenleriBir fungal tırnak enfeksiyonu, tırnak içinde, altında veya kenarlarında meydana gelebilmektedir. Mantarlar sıcak, nemli ortamlarda gelişirler, bu nedenle tırnak mantarında veya cilt mantarlarında nemlendirici kullanmak büyük bir hatadır. Diğer yandan İzmir, İstanbul, Bursa, Adana, Mersin, Antalya gibi sıcak bölgelerimizde tırnak mantarının çok görülmesinin sebebi de bu nemdir.  Jock kaşıntısı yani vajinal mantar, sporcu ayağı(fazla nemli olmasından kaynaklı mantar oluşumu) ve ringworma  aynı nedenlerden kaynaklı mantar enfeksiyonu bulaşmaktadır. 


Vücudunuzda veya vücudunuzda bulunan funguslar tırnak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bir mantar enfeksiyonu geçiren biriyle temas kurduysanız, size bulaşmış olabilir.  Toplu alanlarda özellikle çıplak ayakla dolaştığınız havuz,hamam , sauna gibi nemli alanlarda tırnak mantarı enfeksiyonunu kapma ihtimaliniz yüksektir. 


Tırnak Mantarı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
Lamisil ve Sporanox, tırnak mantar enfeksiyonunu öldürmek için kullanılan reçeteli ilaçlardır. Ayrıca terbinafin tırnak mantarı tedavisinde sıklıkla önerilen ilaçlar arasındadır. Bu güçlü ilaçların% 100 başarı oranı yoktur ve tedavi için gereken uzun vadeli kullanımı yan etkiler yaratabilmektedir. Bu yan etkiler; baş ağrısı, akne, sindirim sorunları, diyare ve özensiz damak tomurcukları olabilir ve  diğer yan etkilere ek olarak karaciğerde ciddi hasarlara neden olabilir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer

tırnak mantarını geçirme

Küçük mantar tırnak enfeksiyonları ilaca ihtiyaç duymayabilir. Bunun için bazı önlemler almanız yeterlidir;

 • Ayaklarınızı temiz ve kuru tutun.
 • Bakteri  bulaşmış tırnaklarınızı  kesmek için ayrı tırnak makası ve pedikür-manikür aletleri kullanın.
 • Tırnağınızın görünümü sizi rahatsız ettiyse ya da acı çekiyorsa bir uzmana danışın.
 • Antifungal tırnak  kremi  kullanabilirsiniz. 
 • Tırnak yumuşatma kremi tırnak mantarının tırnakta yarattığı sertliği geçirmek için kullanılabilir. 
 • Enfeksiyon düzenli tırnak bakımı ile geçecektir.

Tırnak Mantarına Domestos

çamaşır suyuyla mantar tedavisi

Tırnak mantarını tedavi etmek için ağartıcının etkinliği hakkında karışık incelemeler yapılmıştır. Çalıştığını iddia eden çoğu insan, çamaşır suyu banyoları ile birlikte  başka tedavi yöntemlerini de denemişlerdir. 

Süreç, suyla karıştırılmış bir çamaşır suyunda birkaç hafta boyunca günde bir veya iki kez ayaklarınızı ıslatmayı içerir. Seyreltilmiş çözeltideki klor, bakterilerin neden olduğu mantarı geçirecektir. 

Tedavinin işe yaraması için düzenli uygulamak gerekir. Tabi bu durumun riskleri de vardır. Hassas ciltleri olan insanlar ağartıcıya tepki gösterebilir ve kızarıklık, kaşıntı ve döküntü yaşayabilir. Bu olur ise, hemen bu tedaviyi bırakmalısınız.

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

lazerle mantar tedavisi

Lazer  tırnak mantarı tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemdir.  Lazer en yeni tedavi seçeneklerinden biridir ve başarı oranı da yüksektir. Her bir enfekte parmağa 10 dakika kadar soğuk bir lazer ışını uygulanır. Bu ağrısız yöntem, mantar sorununuzu tek bir seansta bile çözebilmektedir ancak yeni tırnak büyümesi için 6-12 ay beklemek zorunda kalacaksınız. Lazer tedavisinin dezavantajı maliyettir ve sigortanız faturayı ödemez. 

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm


mantarı sarımsak ve sirkeyle geçirmeTırnak mantarını tedavi etmek için birçok doğal ilaçlar mevcuttur. Özellikle ülkemizde İbrahim Saraçoğlu ve Ferudun Kunak gibi bitkisel kürlerde uzmanlaşmış kişiler tırnak mantarı çözümünde önerilerde bulunmaktadır. Çoğu bitkisel ürün antiseptik, antibiyotik ve antifungal özelliklerinden dolayı iyi çalışmaktadırlar. Bazı doğal ilaçlar arasında çay ağacı yağı, limon yağı, kekik yağı, sarımsak bulunmaktadır. Çay ağacı yağı, gül kalemi çiçeği yağı ve mentol gibi en iyi doğal malzemelerden yapılmış olan tedavi tırnak mantarı  için işe yarıyor. Rahatlama bulan yüzlerce kişinin olumlu yorumları en çok bu çözümü tavsiye etmiştir.

Evde Tırnak Mantarı Tedavisi

Bu kısımda size evde tırnak mantarı tedavisi ile ilgili bir alıntı yapacağım. Alıntı yaptığım site tirnakmantar.wordpress.com sitesi, bu konuda oldukça iyi bir site.

Ayak tırnaklarınız kalın, ufalanan, sarı, yeşil, kahverengi renkte ise büyük ihtimal tırnak üzerinde mantar enfeksiyonu vardır. Tırnak mantarı için ayaklarınızı sirkeye sokmanız evde tırnak tedavisi  yapmanızda kullanabileceğiniz basit bir yöntemdir. Antifungal özellikleri bilinen sirke ayak tırnaklarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Tırnak mantarı için genelde elma sirkesi tercih edilir. 
Elma sirkesinde asetik asit vardır genelde oranı %5 civarındadır. Ben elma sirkesini bir de laktik asitle kuvvetlendiririm. Bunun için bir su bardağı suya, %80 laktik asitten 20 ml ilave edilir. Bu karışımı boş ağzı kapalı bir şişede buzdolabında saklamak lazım.
Sirkeli ve laktik asitli suyu her seferinde temiz kulak çubuğunu batırarak tırnaklara sürün. unutmayın tırnağa sürülen kulak çubuğunun aynı yüzünü bir daha sirkeli suya değdirmeyin, diğer tarafını kullanın, o da bitince yenisini kullanın. 
Tırnak Mantarına Vickstırnak mantarı vicks 
Tırnak mantarı konusunda vicks oldukça sık kullanılan bir madde. Yapısında şu maddeler var;
 • Vazelin 31.92 gr
 • Mentol 1.045 gr
 • Kamfur (kafur) 1.9 gr
 • Okaliptus yağı 0.57 gr
 • Küçük hindistan cevizi yağı 0.285 gr
 • Sedir ağacı yaprağı yağı 0.285 gr
 • Terebentin 1.9 gr
 • Timol 0.095 gr
Aslında vazelinli bir karışım vicks, insanlar genelde ayak mantarı ve tırnak mantarı için kullanırlar ama, vicksin amacı ve gücü mantara çok yetmez, bende bu kremi daha zenginleştirdim. Aslında evde kendi vicksimi yaptım diyebilirim. Bunun için ne kullandım;
 • 3 kutu vazelin 100 gr 
 • 10 gr menthol 
 • 10 gr kafur 
 • 10 ml çay ağacı yağı 
 • 10 ml portakal yağı 
 • 20 gr salisilik asit (2 poşet 10 gr) 
 • 60 gr çinko oksit (6 poşet 10 gr)
Peki bu kremimi nasıl yapıyorum, önce yarım kilo alabilecek bir saklama kabı bulun, sonra vazelinleri bir cezveye koyup eritin, vazelinler eriyince içerisine mentol ve kafuru boşaltın, bir kaşıkla iyice karıştırıp mentol ve kafurun yağda çözünmesini bekleyin, mentol ve kafur yağda çözüldüğü an cezveyi ocaktan alıp biraz ılıklaşması için bekeyin. Ilıklaştıktan sonra çay ağacı yağı ve portakal yağını ilave edin. Biraz karıştırdığınızda karışım hafiften donmaya başlayacak, bu an, karışımı büyük saklama kabına döküp içine salisilik asit ve çinko oksitleri boca edip iyice karıştırın. Bu aşamada karışımı iyi karıştırın ürünler her yere eşit dağılsın. İyice sertleştiğinde karışımı buzluğa atın donsun. En etkili mantar kreminiz hazır. Kremi serin yerde saklayın. 
Yaklaşık olarak 400 gr bir kreminiz hazır. Bunun için harcayacağınız para malzemeleri doa kimyadan alırsanız 5 lira menthol, 5 lira kafur, 15 lira çay ağacı yağı, 7,5 lira portakal yağı, ha bu arada dileyen tarçın yağı da alsın o da çok etkilidir, 10 lira 2 poşet salisilik asit, 18 lira 6 poşet çinko oksit olmak üzere toplam 60 lira olacak. Yani aşağı yukarı vicks ile aynı fiyata gelir, çünkü 10 kutu vicks yapmış gibi olursunuz.
Ben neden tırnak mantarına vicks değilde bu karışımı hazırlıyorum, çünkü benim karışımımda menthol oranı %2,5, kafur oranı %2,5 oluyor uçucu yağlar da öyle, ayrıca salisilik asitin tırnağı aşındırma ve mantarı öldürme gücünden yararlanıyorum, çinko oksit de mantarının üremesini engelliyor. 
Tırnak Mantarına Kesin Çözümtırnak mantarına kesin çözümü 
Gelelim evde bu illeti kesin olarak nasıl çözeceğimize. Öncelikle bu iş için TCA denen bir asit kullanıp diğer yöntemlerden yardım alacaksınız. Size adım adım tedavi sürecini anlatacağım dediklerimi harfiyen yaparsanız, tırnak mantarının nasıl geçtiğini gözlerinizle 3 ayda göreceksiniz.
 1. Her duş almanızdan önce kulak çubuğuyla tırnaklarınıza çamaşır suyu süreceksiniz. Eğer ayak mantarınız da varsa, elinize eldiven takı pamuk yardımıyla ayağınızı çamaşır suyuyla sileceksiniz. Ama ayak mantarı yoksa sadece tırnaklarınıza çamaşır suyu sürün. Üç dakika sonra duşa girin. bunu her duştan önce yapın.
 2. Yukarıda anlattığım Elma sirkeli ve laktik asitli yaptığınız karışımı kulak çubuğuyla tırnaklarınıza sürün, işlemi sabah akşam yaparsanız daha iyi ama eğer vaktiniz yoksa sadece akşamları yapın.
 3. Yukarıda anlattığım krem karışımını elma sirkesi laktik asit karışımı sürdükten sonra kulak çubuğuyla kremi tırnaklarınıza sürün. Bunda da sabah akşam olursa daha iyi olur ama en azından her akşam yapın. Kulak çubuğunu tırnağınıza değdirdikten sonra bir daha ürüne sokmayın. Her iki karışım içinde bu geçerli kulak çubuğunu tırnağınıza sürdükten sonra yenilemek için çubuğun diğer tarafını kullanın, her iki taraf da bittiğinde yeni çubuk kullanın, kulak çubuğunu tırnağa sürdükten sonra aynı yüzünü bir daha ürüne bulaştırmayın.
 4. Tırnak mantarına en son ve öldürücü darbeyi TCA ile vuracağız. Bu madde en inatçı mantar siğil falan hepsini öldüren bir şey. Yukarıdaki işlemleri bir hafta boyunca yaptıktan sonra, TCA asiti süreceğiz. Haftada bir tırnaklarınızı bir törpü ile törpüledikten sonra %40 TCA’yı kulak çubuğu yardımıyla süreceksiniz. Ama tırnakların tam üzerine sürün, tırnak etine kesinlikle değdirmeyin. TCA’yı ilk zamanlar yıkamayacağız, ete değdirmeden inceden sürün.
 5. Bu aşamada çamaşır suyu, elma sirkesi laktik asit karışımı ve en iyi tırnak mantarı kremini yukarıda anlattığım şekilde kullanıp haftada bir tırnağı törpüleyip tca asiti tırnağa sürüyoruz. Yaklaşık bir ayın sonunda tırnak iyice aşınıp artık ete gelmeye başlayacak. İşte bu aşamada tca asit canınızı yakmaya başlayacak, bu noktada tca asiti sürdükten sonra 3 dakika sonra yıkamanız lazım. Artık etlere, tırnak yatağına tca sürdüğümüz bu aşamada, çamaşır suyu, elma sirkesi ve kremi kullanmayın. Sadece tırnağa madecassol, beklazon, hametan gibi kremler sürün ki bölge kabuk bağlayıp atsın. Tırnak etini ve derinizi yaktığınız bu aşamada deriniz kabuk atana kadar beklemeniz gerekiyor, bu da yaklaşık 20 gün yapar, deri kabuk attığında bir sefer daha tca uygulaması yapın.
Özetle tırnağın törpü ile inceldiği aşamaya kadar yukarıdaki işlemleri tırnağa haftada bir tca sürüyorsunuz, ama tırnak etinize kadar tırnağınız aşındığında, yani artık ete geldiğiniz aşamada, diğer ürünleri kesip sadece tca ile tırnak eti ve yatağını yakacaksınız. İşlemi 20 gün arayla 2 sefer veya yeterli gelmezse 3 sefer yapacaksınız. İşlemler 20 günde bir yapılacak. Sonra tırnaklarınız yeniden çıkacak, bu aşamada artık sağlıklı bir tırnak gelmiş olacak ve mantardan eser kalmayacak. Tırnak mantarı, tırnak yatağına yerleştiği için, tırnak yatağını da 2 yada 3 kere yakabilirseniz tca ile artık mantar öldü demektir, hadi geçmiş olsun. 
Bu arada bütün bakıma başlarken, 3 çift terletmeyen ayakkabınız olsun, her gün giydiğiniz ayakkabıyı pudralayıp bir kenara kaldırın. Çoraplarınızı günlük değiştirin, pamuklu çorap giyin, hatta mümkünse gün içinde çorabınızı yenileyin. 
Kaynak: https://tirnakmantar.wordpress.com/2015/01/17/evde-tirnak-mantari-tedavisi/

Yazı burada bitiyor. Aşağıdaki yazı başlıklarımdan konuyla ilgili diğer yazılarıma da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder