17 Temmuz 2017 Pazartesi

Tırnak Mantarları Neden Olur

Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda tırnak mantarının nedenlerini , tırnak mantarı tedavisinde kullanılan yöntemleri ve nasıl geçireceğinizi anlatacağız. Bir çok kişiyi etkileyen tırnak mantarı tedavisinde lazer yöntemi, domestos ile geçirme ve bitkisel çözümler sunacağımız bu yazımızın yararlı olmasını dileğiyle iyi okumalar dileriz.  

Tırnak Mantarları Neden Olur

 
Bir mantar tırnak enfeksiyonu, tırnakların içinde, altında veya üzerinde mantarların çoğalmasından meydana gelir. Mantarlar sıcak, nemli ortamlarda büyür, bu nedenle bu tür ortamlar doğal olarak aşırı çoğalmalarına neden olabilir. Sporcu kaşıntısına , sporcu ayağı ve saçkırana neden olan mantarlar tırnak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Vücudunuzun içinde veya üzerinde bulunan mantarlar tırnak enfeksiyonlarına neden olabilir. Mantar enfeksiyonu olan başka biriyle temas etmişseniz, size yayılmış olabilir.Ayaklar genellikle ılık ve nemli ortamda olduğundan mantar enfeksiyonları ayak tırnaklarını daha sık  etkiler.

Bir manikür salonunda manikür veya pedikür yaptırırsanız, personelin aletlerini nasıl dezenfekte ettiğini ve ne sıklıkla yaptıklarını sorduğunuzdan emin olun. Tırnak makası gibi aletler, sterilize edilmezse mantar enfeksiyonlarını kişiden kişiye yayabilir.Tırnak Mantarı Nasıl Geçer 
Ağız gargarasında antifungal özelliklere sahip olan timol ve mentol gibi maddeler bulunur ve sirke asidiktir ve mantar için rahatsız edici bir ortam oluşturmaktadır. İkisini eşit miktarda birleştirin ve parmaklarınızı ideal olarak günde 45 ile 60 dakika boyunca bu karışım suyunda bekletin. Ardından iyice kurulayın. Özellikle parmak aralarının ıslak kalmaması konusu tırnak mantarı tedavisi için çok önemlidir.
Tırnak Mantarı Tedavisi İlaçlarıAğızdan mantar ilacı almak, ciddi tırnak mantarı tedavilerinde en etkin yöntemlerdendir. Ancak bu tür ilaçlar tehlikeli olabilir. Kalıcı bir tedaviyi de garantilemezler. Karar vermeden önce aşağıdakileri hesaba katmalısınız, sonuçta tırnak mantarı ilaçları hafif ilaçlar değildir.


Karaciğer ve kalp sorununuz varsa mantar ilacı kullanmamalısınız. Ayrıca, bu ilaçların sağlıklı kişilerde ender de olsa kalp ve karaciğer yetmezliği gibi yan etkileri vardır. 
Kullandığınız mantar ilacının cinsine göre karaciğer, böbrek veya kalbinizde hasar oluşup oluşmadığını tespit etmek için her dört veya altı haftada bir test yapmanız gerekebilir. 
Tedaviniz başarıyla sonuçlansa bile enfeksiyon tekrar gelişebilmektedir. Mantar ilacı ile başarıyla tedavi edilen kişilerin yüzde 15-20’si bir sonraki yıl tekrar enfeksiyona yakalanmıştır. 
Ciddi enfeksiyonlu kalınlaşmış tırnak vakalarında, tırnağınızı ameliyatsız veya ameliyatla çektirmek daha mantıklı bir tedavi yöntemidir. 


Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm 
Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan bitkisel kürler genelde ; elma sirkesi , limon ve sarımsak gibi antifungal yapısı bulunan ürünlerdir. Fakat bu ürünler sadece tırnak mantarı başlangıcında etki etmektedir. Eğer ileri bir tırnak mantarı vakanız varsa cerrahi işlemler gerekebilmektedir. 

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Lazer 3-4 hafta aralıklarla toplam 4-6 seans uygulanır. Her seans 10 dakika sürer. Uygulama tırnak üzerine yapılır. Uygulama sırasında ısı etkisi ile ağrı hissedilebilir. Ancak bu ağrı genellikler hafiftir.İlk uygulamadan aylar sonra iyileşme başlamaktadır ve devam etmektedir. Eğer iyileşme sağlanmasa uzmana tekrar başvurmak gerekir. Tırnak Mantarını Domestos ile Geçirme

Çamaşır suyu duştan önce tırnak mantarı gelişen bölgede durulamadan önce 15 dakika kadar beklemelidir. Diğer bölgelere temasının engellenmesi için bir bez ile diğer cilt yüzeyi kapatılmalıdır.  

Sodyum hipoklorit olarak da bilinen beyazlatma, kostik bir maddedir ve cildi, gözleri ve müköz zarları tahriş edebilir. Cildinize kullanmadan önce çamaşır suyu su ile seyreltin. Kimyasalları gözlerinizden ve müköz membranlardan uzak tutmaya özen gösterin. Mantar sekiz hafta içinde sulanmazsa, doktorunuza danışın.


Aşağıda detaylı aktarımlar yaptığımız diğer yazılara bakabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder