15 Temmuz 2017 Cumartesi

Uzun Tırnak

Tırnak hakkında hazırladığımız bu yazımızda tırnakların sağlıklı uzamasının nasıl sağlanacağı, tırnakların nasıl süsleneceği, tırnak kesimini ve takma tırnak kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. Blog okurlarımız için yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 


Tırnak

tırnak bakımıTırnak keratinden oluşan ve parmaklarımız güzel görünmesini sağlayan bir yapıdır. Parmak ucunu koruyan, parmak ucuna karşı bir kuvvet uygulayarak dokunsal duyuma katkıda bulunan ve tırnak yuvası ve matrisindeki glomus cisimcikleriyle periferik termoregülasyona yardımcı olan çok yönlü bir alettir.  Formu ve işlevselliği sebebiyle tırnak makinesinin anormallikleri işlevsel ve kozmetik sorunlara neden olur. Tırnakları  tanımlayan ve üreten yapılar;

 • (steril ve germinal)
 • proksimal tırnak katmanı
 • eponychium
 • paronychium
 • hiponychium matrisini (tırnak plağı) içerir.

Toplamda tırnak yatağı (steril matris), tırnak katlama, eponychium, paronychium ve hiponychium perionychium olarak adlandırılır.

Tırnak Nasıl Uzar


hızlı tırnak uzatmaTırnaklarımızın sağlıklı uzaması için tırnaklarımızın kırılmasına engel olmalıyız.  Bütünlüğü bozulmayan tırnaklar daha sağlıklı ve hızlı uzarlar. Bu noktada törpülerken eğimli biçim vermek önemlidir. Çok zahmetli bir iş olsa da, tırnaklarınızda ojeyi  her gün temizlemeliyiz. Aseton kullandıktan sonra mutlaka nemlendiriciler ile tırnakların bakımının yapılması gerekmektedir. Tırnakların hızlı uzaması için su ile temasınızı artırın.  Ayrıca tırnaklarınızın uzarken sağlam olması için tırnaklarınızı zeytinyağı ile ovunuz. Akabinde limon suyu ile temizleyiniz. Sirke ve tuzlu karışım da tırnakların uzaması için oldukça etkili bir unsurdur.

Tırnaklarınız için ayrıca vitamin bakımları kullanmalısınız. Özellikle tırnaklarınız uzun olduklarında kolay kırılıyorlarsa B vitamini ve E vitamini cilt ve tırnak üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Temizleme işlemini eczanelerden tedarik edebileceğini B ve E vitamini ampüllerini karıştırarak da yapabilirsiniz. Yaklaşık aynı sonuç çıkacaktır.

Tırnak Süsleme

evde tırnak süslemeTırnak bakımı her ne kadar zor gelse de onları süslemek çoğu insan için daha kolay gelmektedir. Tırnak süslemek bir sanat işidir. İsteğe bağlı yapıldığından zevk vermektedir. Şık ve süslü tırnaklara sahip olmak; bazen tırnakları nakış işler gibi işlemek, bazen de bir tabloyu boyamak gibi boyamak gerekmektedir. 
Bu iş tamamıyla kadınları ilgilendiriyor. Tabi büyük emek ve sabır gerektiriyor. Oje sürmek bile, kimilerimiz için eziyet kimilerimiz için de tam bir tutkudur. Evde 5 dakika içinde uygulayabileceğiniz kolay oje modelleri ve tırnak süsleri vardır. Örneğin, küçük bir poşet parçasıyla çok şık tırnaklara sahip olabilirsiniz. Öncelikle açık tonlarda bir rengi taban olarak tırnak diplerinden uçlara doğru sürüp, kurumasını bekliyoruz. Daha koyu bir renkle poşetten kesip büzdüğümüz parçayı boyuyoruz ve tırnaklarımıza ufak dokunuşlarla şekiller yapıyoruz. Kurumasını bekliyoruz ve kenarlara taşan kısımları pamuk ve aseton yardımıyla siliyoruz. Daha dayanıklı olsun istersek son kat olarak da saydam tırnak cilalarını kullanıyoruz. 

Tırnak Kesimi

tırnaklar nasıl kesilmeliEl ve ayak tırnaklarınızı keserken dikkat etmelisiniz. Tırnak kesimindeki aksaklıklar tırnaklarda batık oluşumuna neden olmaktadır.  Bundan kaynaklı aşağıdaki öneriler size yardımcı olacaktır.


 • El tırnaklarınızı keserken yuvarlak bir şekilde , ayak tırnaklarını keserken ise düz bir şekilde kesmelisiniz.
 • Tırnaklarınızı hiç bir zaman derin kesmemelisiniz. Kestiğiniz tırnağın uzunluğu hemen altında bulunan derinin üstünde kalmalıdır.
 • Tırnaklarınızı çok uzatmamaya dikkat etmelisiniz . Uzun olan tırnakların arasına mikroplar daha kolay yerleşir ve her hangi bir kesik , kanama gibi durumlarda iltihap oluşmasına yada enfeksiyon kapmasına neden olur. 
 • Aynı zamanda uzun tırnaklarla kaşınan deri , sırt , bacak gibi yerlerden tırnak aralarına daha fazla mikrop bulaşabilir.
 • Tırnak arasında olan mikroplar , ağız ile temas ettirildiğinde mikrop  vücuda girebilir ve sağlığı olumsuz etkileyebilir. 
 • Tırnaklarınızı uzatmak istiyorsanız tırnak aralarınızı  her gün temizlemelisiniz. 

Takma Tırnak

takma tırnak kullanmaTakma tırnak kullanımına ilişkin kadınların aklında bir çok soru işareti vardır. Takma tırnaklarınızı yerlerine takmadan önce orijinal tırnaklarınızın ojeden tamamen arındırılmış, temizlenmiş ve kuru olmasına dikkat etmeniz gerekir.  Çünkü takma tırnağın yerine oturması gerekmektedir.

Daha sonra takma tırnakların iç kısımlarına özel takma tırnak yapıştırıcısını uygulamalı ve tırnaklarınızın üzerine yerleştirmelisiniz. Tam oturmadığı zaman törpüleme işlemi ile yerine uygun hale getirebilirsiniz. 

Tırnaklar takıldıktan sonra bir dakika boyunca bir miktar baskı uygulamalı ve yapıştığından emin olmalısınız.  Ardından tırnaklarınızı hemen kullanmamalı ve takma tırnağın yerine tam anlamıyla oturmasını sağlamalısınız.   Takma tırnakları, tırnağınız da en fazla 2 gün tutmalı ardından çıkarmalısınız. Yardımcı olması için Evde Tırnak Bakımı yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder