15 Temmuz 2017 Cumartesi

Vücut Mantarı Bitkisel Tedavisi

Mantar hastalıkları tırnaklar da görülebildiği gibi vücut mantarları şeklinde de görülebilmektedir. Tırnak mantarı ve vücut mantarı oluşma nedenleri bir çok açıdan aynıdır. Bundan kaynaklı vücut mantarında da tedavi yöntemleri ayak mantarına benzemektedir. Ayrıca vücut mantarı için bitkisel tedaviler, vücut mantarı spreyleri, vücut mantarı şampuanları ve vücut mantarı ilaçları bulunmaktadır. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz yazıda bu konuları ayrıntılı bir şekilde ele almaktayız. İyi okumalar dileriz. 


Vücut Mantarı


mantar çişitleriVücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen  vücut mantarları bakterilerin ciltte yer edinmesinden ve enfeksiyona neden olmasından kaynaklı oluşmaktadır. Mantar hastalığı el ve ayakta kaşıntı, kızarıklık, sulantı, sertleşme, kalınlaşma ve bazen saç derisinde kepeklenme şeklinde kendini gösterir.Vücut mantarları (tinea verzikolor), genellikle göğüs, sırt, boyun ve kollar da meydan gelmektedir. Yüzeyi ince kepekle kaplı, açık kahve rengi ve bazen beyaz yama tarzında lezyonlar görülür. Vücut mantarına neden olan etmenler arasında ; yağlı deri, aşırı terleme ve ıslak kalma sayılabilir.


Mantar enfeksiyonu, bahsettiğimiz şekillerin haricinde bir de bebeklerde dil üzerinde beyaz veya kırmızı plak şeklinde görülür.

Vücut Mantarı Bitkisel Tedavisi


mantarın çeşitli tedavileriElma sirkesi her türlü mantar enfeksiyonu için ortak bir tedavidir. Elma sirkesi antimikrobiyal özelliklere bağlı olarak enfeksiyona neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur. Artı, hafif asidik yapısı enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve hızlı toparlanmayı teşvik eder.İki yemek kaşığı elma sirkesi bir fincan ılık suda karıştırılır ve günde iki kez içilir. Başka bir seçenek elma sirkesini eşit miktarda su ile seyreltmek ve etkilenen cilde topikal olarak uygulamaktır. 30 dakika bekletilmesi gerekmektedir. Bu solüsyonda enfekte cilt bölgelerini 30 dakika kadar ıslatabilirsiniz. Bittiğinde, bölgeyi bir havlu  ile kurutmanız gerekmektedir. Enfeksiyondan kurtulana kadar bu yöntemleri uygulamaya devam edilmelidir. 

Mantara Ne İyi Gelir


mantara iyi gelen ilaçlarÇaydaki taninler mantar enfeksiyonlarından sorumlu bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir. Artı, çay, yanma hissi, şişme ve cilt tahrişi gibi mantar enfeksiyonunun belirtilerinden kurtulmaya yarayan antifungal bir yapıya sahiptir. 

Bu uygulama için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. 

  • Birkaç çay poşetini 10 dakika boyunca ılık suda bekletin. 
  • Onları sudan alın ve 30 dakika boyunca buzdolabına soğumaya bırakın. 
  • Etkilenen bölgede soğuk çay poşetlerini uygulayın. Enfeksiyon tamamen temizlenene kadar bu uygulamayı  günde üç kez tekrarlayın.

.

Vücut Mantarı İlaç İsimleri

mantarın ilaçları
Vücut mantarı ilaçları cildin, kafa derisinin ve tırnakların mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçlar; 
  • klotrimazol
  • ekonazol
  • ketokonazol
  • mikonazol 
  • tiyokonazol
  • terbinafin
  • amorolfin'dir.

Bazen bir antifungal krem diğer kremler ile kombine kullanılmalıdır. Örneğin, bir mantar önleyici krem, genellikle bazı döküntüleri tedavi etmek için hidrokortizon gibi hafif bir steroid krem ile kombine edilir . Antifungal krem ​​enfeksiyonu temizler ve hafif steroid krem ​​enfeksiyonun neden olduğu iltihabı azaltır.Terbinafin bazen karın ağrısına, iştah kaybına, hastalığa (bulantıya), karın rahatsızlıklarına, ishal, baş ağrısı, döküntü, tad bozukluğu ve kas veya eklem ağrılarına sebep olur.Fluconazole bulantı, karın ağrısı, ishal, rüzgar, baş ağrısı veya döküntülere neden olabilir.Miconazole, mide bulantısı veya hastalığa (kusma) veya kızarıklığa neden olabilir.Nystatin ağız ağrısına neden olabilir.

Eğer bu ilaçların yazılan yan etkileri ile karşılaşırsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. 

Vücut Mantarı Spreyi

vücut mantarına ilaçlarVücut mantarı için kullanılan spreylerin etken maddesi oksikonazol nitrat’tır. Vücut mantarı spreyleri mantarların hücre zarında yapısal ve işlevsel bozulmalara yol açarak çalışan bir mantar ilacıdır. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engeller. El ve ayak parmak aralarında görülen mantar enfeksiyonu (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar enfeksiyonu (tinea kruris);  el, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan, en sık boyun, gövde, kol ve bacaklarda görülen mantar enfeksiyonu( tinea corporis ); başın saçlı kısımlarında, dış genital organlarda ve kıvrımlı cilt bölgelerinde görülen mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor) tedavisinde de kullanılır.

Vücut Mantarı Şampuanı

Vücut mantarı şampuanları saçlı deride görülen mantar rahatsızlıklarında kullanılmaktadır ve bu şampuanların etken maddesi Ketokonazol’dur. Bu etken madde mantara karşı etki gösteren, mantarların cilt üzerinde çoğalmalarını önleyen bir ilaçtır. Ketoral, sarımsı – kahve veya  kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor); saç derisi mantarı (tinea kapitis), saçlı, kıllı veya  yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit) tedavisinde ve bu hastalıklara bağlı gelişen kepeklenme veya deride iri kabuklanmaların tedavisinde kullanılır.Mantar hastalıkları ile baş etmek için Mantar Tedavisi yazımıza da bakarak bilgi edinebilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder