27 Ağustos 2017 Pazar

Çay Yanığına Ne İyi Gelir

Toplum olarak çay içmeyi oldukça seviyoruz, tabi her sevgi gibi bu çay sevgisinin de bir bdeli var. O da günlük hayatta en çok karşımıza çıkan yanık vakalarından birisi olan çay yanıkları. Çay içerken kaynar suyu üzerimize dökebiliriz, veya sıcak çay dolu bardak üzerimize dökülebilir. Bu yazıda size çay yanığı nedir, ilk müdahale, çay yanığı nasıl geçer ve çay yanığına ne iyi gelir konularında bilgiler vereceğim.
çay yanığı tedavisi


Çay Yanığı


Çay içerken yanık yaşamayan insan çok azdır, hele ülkemizde ince belli bardaktan çayı höpürdetirken elimizden kayan bardak, servis yapan sakar garson veya masadaki başka bir şeye uzanırken yaşanan kazalarla bazen bir bardak bazen bir çaydanlık sıcak hatta kaynar su ile kendimizi yakabiliriz. İşte bu yanıklara halk arasında çay yanığı deniyor. Aslında kaynar su ile oluşan yanıkların aynısı.  Sıcak sular 60 derece ve üzerinde artık kaynar su olduklarında cildimizi de haşlama ve yanık oluşturma potansiyeli taşırlar. Özellikle sıcaklık 80 derece üzerine çıktığında yanık dereceside artar. Peki olası çay kazalarında yanığa ne yapmak gerekiyor.
yanık çeşitleri

Çay Yanığına İlk Müdahale


Çay ile cildimizin haşlanması sonucunda bir yanık oluşursa, ilk iş çay elbisemize döküldüyse elbisenin çıkarılmasıdır. Elbise çıkaramayacak bir durumdaysak, kaynar çayın döküldüğü yere derhal bolca soğuk su dökmek en iyi gözümdür. Sonrasında bir buz torbası veya buz sarılan poşet olmadı saracağımız bez parçası ile bölgeye kompres yapmak gerekir. Diğer yanıklar gibi çay yanıklarında da yanan alanın soğutulması oldukça önemlidir.
yanığa ilk müdahale

Çaydan dolayın yanan alan soğutulduktan sonra yanık derecesini belirlemek gerekir. Birinci derece yanıklarda yanmış alan kızarır ve çok az acı vardır, bu yanık alana soğuk kompresi uygulandıktan yarım saat sonra acı da azalmış olur. Eğer çay yanığı ikinci derece bir yanık oluşturduysa bunu yanık olan bölgenin aşırı bir yanık acısı yapması ve su toplaması ile anlayabilirsiniz. Bu durumda yanığın büyüklüğü önemlidir, on kuruş büyüklüğünde bir alan su topladıysa çok önemli değilidir ancak cinsel organ, dirsek, el gibi hareketli eklemlerin olduğu alanda su toplaması olur veya çok geniş alanlarda su toplaması oluştuysa hemen acil servise giderek doktorlardan yardım almak ve yanık tedavisine başlatmak gereklidir. 

Çay dökülmesi veya çaydanlık devrilmesi sonucu oluşan yanık çocuk veya bebeklerdeyse onların cildi dayanıksız olduğu için, ilk yardımdan yani bölge soğutulduktan hemen sonra su toplaması görüldüğü an direkt çocuk acile gidilmesi ve doktor yardımı alınması gerekir.
yanığa ilk yardım

Çay Yanığı Nasıl Geçer
Çay yanığı da tıpkı sıcak su yanığı gibi genelde birinci derecede oluşan yanıklar gözlemlenir eğer hafif pembelik varsa ve bül yani su toplaması olmadıysa, yanık ilk beş gün içinde kendiliğinden iyileşir. Özellikle birinci derecede yanık izi bırakmadan düzelir. Ancak ikinci derece yanıklar, su toplaması ile anlaşılır yanık oluşan su toplayan alan ufaksa tıbbi müdahaleye gerek duymaksızın iki hafta içinde yanık iyileşir ve yanık izi nadiren kalır. Fakat geniş alanda oluşan bir yanıksa veya el, yüz gibi yerlerde ise direkt doktora gitmeniz gerektiğinden yanığın bakımı ve iyileştirilmesi sürecini hekim gözetiminde yapmanız gerekmektedir. Çay yanığının derecesi üç ve üzerindeyse zaten bu yanığı geçirmesi için doktor yardımı alacaksınız, hele yanık alan genişse hastaneye yatmanız bile gerekebilir.
çay yanığı tedavisi

Çay Yanıklarına Ne İyi Gelir


Çaydan dolayı oluşan yanıklarda, yanık hafifse soğuk suyla yanığı soğuttuktan ve buz kompresi yaptıktan sonra, yanıkta su toplama yoksa yanığın üzerine yumurta akı sürebilirsiniz. Yanığa iyi gelen bitkilerden olan kantaron yağı, aloe vera, buğday yağı gibi yağlar ile e vitamini gibi yanığa iyi gelen şeyleri yanık alanın üzerine sürebilirsiniz. Eğer evde varsa, madecassol, fito, hametan, bepanthol, gibi yanık merhemleri ile çinko oksitli pişik merhemlerini sabah akşam yanığın üzerine sürmeniz iyi gelir. Yüzeysel yanıklarda, yanık acısını geçirmek için anestol, emla, gibi lidokain veya benzokain içeren topikal ağrı kesici krem veya jeller ile acıyı hafifletebilir, ağrı kesici ilaçlar alınarak yanık ağrısının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Şiddetli ve su toplayan, geniş alanları etkileyen yanıklarda yanık alanı soğutup soğuk kompres yaptıktan sonra direkt acil servise gitmeniz ve yanığınıza baktırarak yanığa iyi gelen tedaviye hemen başlamanız gerekir. İleri yanıklarda doktora giderken su toplamış alanı patlatmamanız, herhangi bir krem vb. sürmemeniz, yanık alanı kalbinizden yukarıda tutarak tedavi olmanız yanığın ileri zamanlarda derin izler bırakmasını ve daha başka enfeksiyonlar kapmasını engelleyecektir.
yanık merhemleri

Eğer çaydan dolayı oluşan yanığınızda iz kaldıysa ve bu izin üzerinden bir seneden fazla geçtiyse aşağıdaki yazı başlığını tıklayarak yanık izi nasıl geçer yazımı okuyabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder