26 Ağustos 2017 Cumartesi

Keloid

Yaralarımızın iyileşmesi aşamasında cildimiz daha fazla doku üretebilir, işte derimizin oluşturduğu hipertrofik skarlara genelde keloid deniliyor. Yara izleri ve skarları anlattığım yazı dizilerimin bu kısmında size keloid nedir, nasıl geçer, bitkisel tedavisi ile keloid skarların iyileşmesi ve keloid kremi hakkında bilgiler vereceğim. Şimdiden iyi okumalar.

Keloid Nedir


Keloid denilen kabarık cilt dokusu, genelde bir yaranalma veya zedelenme sonucu ciltte aşırı hücre üretimiyle birlikte, yaranın anormal olarak iyileşmesi durumudur. Yaralar iyileşirken nedeni bilinmeyen bir bozukluk nedeniyle, kolajen ve elastin dokuda aşırı hücre üretimi olur, bu üretimin sonucunda  anormal nedbe dokusu gelişir. 

Normal durumlarda oluşan yaraların iyileşmesi bittiğinde yara olan bölgedeki doku üretimi durur. Ancak hipertrofik skar ve keloidlerde dokunun onarımı sırasında, aşırı bağ doku üretilmesi nedeniyle kabarık, şişkin ve iz bırakan yapılar oluşur. Keloidin neden oluştuğu hala dahi tam bilinmese de hormon ve enzimlerdeki bozuklukların neden olabileceği tahmin edilir. Genelde esmer ve siyahi insanlarda keloid oluşumu daha sık gözlemlenir. Ayrıca ailesinde keloid oluşum hikayesi olan kişilerde genetik bir yatkınlık olabilir ve bu insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Keloid genelde 10 ile 30 yaş arasında gözlemlenen bir hastalıktır, 40 yaş ve üzerinde çok nadiren görülür.


Vücudumuzda keloidin en çok görüldüğü alanlar, kol, sırt, omuz, bacak, göğüs, kulak, çenedir. Keloid beş tipe ayrılır
keloid nasıl geçer
 1. Cerrahi operasyon sonucu oluşan keloid: Genelde sırt, omuz, göğüs gibi derinin gergin olduğu bölgelerde görülür.
 2. Kulak memesinde keloid: Kulak delme işleminden sonra oluşan keloiddir.
 3. Düz keloid: Diğer bir adla sessile keloid, vücudun her yerinde görülebilir.
 4. Spontan keloid: Kendiliğinden gelişen keloiddir, eski yaralarda veya başka darbe, darb gibi durumlarda kendiliğinden zamanla oluşabilir.
 5. Akne keloid: Genelde sürekli sivilce çıkan, saç derisi veya ensede görülür.
keloid nasıl oluşur


Keloid Nasıl Geçer


Eğer keloidiniz varsa keloid neden olur sorusunu sormak yerine öncelikle bir doktordan yardım almalısınız. Ayrıca keloid olan bölgeyi kesinlikle güneşten korumalısınız. Keloidi oluşmadan önlemek en mantıklı iştir. Çünkü tedavisi bazen kolayken bazen çok zor olabilir. Özellikle cerrahi operasyonlarda silikon örtü jel ve yamalar ve bakım kremleri ile iyi bakılan yaraların keloid oluşturması önlenebilir. Ama oluşmuş keloid için kyroterapi, lazer tedavisi, kortizon enjektasyonu, basınç uygulaması ve masaj, cerrahip operasyon gibi yöntemlerle keloidler geçirilebilir.
keloidin tedavisi

Keloid Kremi


Bilinen bir keloid kremi yoktur. Retinoik asitli kremler, contratubex, centella asiatica içeren madecassol gibi kremler, keloid tedavisine yardımcı olarak kullanılırlar. Ancak tıpkı yara izlerinde olduğu gibi keloidi iyi eden bir krem yoktur. Ayrıca sağda solda çokca keloid bitkisel tedavisi adı altında bitkiler size anlatılıyor. Bitkisel keloid tedavisi için "anogeissus latifolia", "terminalia sericea", "butea monosperma", "gunnera perpensa" gibi bitkilerle yapılan araştırmalar olsa da tam yeterli gelmemektedir.

Bu noktada geneleksel tıpta yeri olan bir bitkiden ise özel olarak bahsetmek istiyorum. Her ne kadar keloide ne iyi gelir sorunuzun tam olarak cevabı olmasa da, diğer tedavilere yardımcı bir bitki var. Bu bitki "Allium Cepa" yani yemeklerin baş tacı olan soğan, içerisinde bulunan "Quercitin" maddesi ile keloid tedavisinde özellikle kortizon (kortikosteroid) tedavisine olumlu katkılar sağladığı bilinmektedir.

keloid merhemleri

Keloid Tedavisi


Keloid tedavisi için aşağıdaki yöntemler kullanılmaktadır.
keloide kesin çözüm


 1. Ligasyon: Bağlama da denilen bu tedavi genelde saplı keloidlerde yapılır.
 2. Cerrahi Eksizyon: Keloid ameliyatı da denilen bu yöntemde skar doku doğrudan vücuttan çıkarılır. Tedavide en son başvurulan yöntemlerden birisidir. Diğer yöntemlerden sonra son çare olarak denenebilir.
 3. Kryoterapi: Dondurma işlemidir, buz tedavisi ismi verilir ama bu isim yanlıştır, keloid sıvı nitrojenle dondurularak ciltten uzaklaştırılır, özellikle kortizon tedavisi ile birlikte çok iyi sonuç verir.
 4. Radyasyon: Yüksek dozda ışınların keloide verilmesi işlemidir. Ancak yan etkileri ve riskleri yüzünden çok tercih edilmez.
 5. Basınç Tedavisi: Keloid olan bölgeye basınç yapan aparatlar kullanılarak keloid tedavi edilmeye çalışılır. Özellikle kulak memesindeki keloidde çok faydalıdır.
 6. Lazer Tedavisi: "Pulsed Dye" ve "Fraksiyonel Karbondioksit" lazerlerle yapılan keloid lazer tedavisi tek başına başarısız olsa da diğer yöntemlerle kombine kullanıldığında etkiyi arttırmaktadır.
 7. İntralezyoner Steroid Tedavisi: Keloid tedavisinde en başarılı yöntemdir. Keloidin içerisine çeşitli ilaçlar ve kortizonlar enjekte edilerek uygulanır. Özellikle kryoterapi ile kombine yapıldığında çok etkili sonuçlar verir.
 8. Ayrıca; İmuquimod, İnterferon alfa, 5 flurouracil, İntralezyonal verapamil gibi ilaçların tıpkı kortizon gibi enjekte edilmesi ile geliştirilen tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.
keloid sorununa çözüm

Keloid için sağdan soldan duyma bilgiler ile hareket etmeyin, uzman doktorlardan yardım alın, tedavisi olan bir hastalıktır. Yazım burada bitiyor. Sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki yazı başlıklarını tıklayarak diğer yazılarımı da okuyabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder