28 Ağustos 2017 Pazartesi

Lazer Yanığı

Kadınlar güzelleşmek veya istenmeyen tüylerden kurtulmak için çilelerine çile katarlar. Bu çilelerin başında lazerle yapılan işlemler sırasında oluşan ağrı ve sızılar geliyor. Ancak bazen amatör ellerdeki lazer cihazının ayarı fazla olursa veya cilt hassas ise güzelleşmek için yapılan işlemler lazer yanıkları ile tam bir kabusa dönebilir. Yanıkları anlattığımız bu yazımızda sırada lazer yanığı var, sizlere lazer yanığı nedir nasıl oluşur, ne iyi gelir, tedavisi ve lazer yanığı nasıl geçer konularında bilgiler vereceğim.
lazer yanığı nedir


Lazer


Lazer kelimesi LASER (Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation) kelimesinin kısaltılmasından oluşmuş ve dilimize lazer olarak geçmiştir. Lazerler çok yüksek ve tek renkte ışık üretmek için kullanılan optik düzeneklerdir. Lazerler üretildikleri 1960 senesinden günümüze kadar, askeri teknolojiden, endüstriye, günlük şov amaçlı kullanımdan, tıbbi uygulamalara kadar onlarca alanda kullanılmaktadır. Diğer kullanım allanlarından ziyade biz daha çok sağlık amaçlı kullanımına özellikle de dermatolojik kullanımlarına bakacağız.
lazer yanığı


Lazer Cihazları
Lazerler dermatoloji ve plastik cerrahide, göz hastalıklarında, sindirim sistemi hastalıkları, kadın hastalıkları, üroloji, kardiyoloji, kulak burun boğaz, beyin cerrahisi, diş hekimliği ve ortopedi gibi branşlarda kullanılır. Tıpta kullanılan lazerler şunlardır.

 1. Argon Lazer
 2. Copper-Vapor Lazer (CVL)
 3. Kripton Lazer
 4. Flashlamp-Pumped Dye Lazer
 5. KTP Lazer
 6. Nd:YAG Lazer
 7. Q-Switched Ruby Lazer
 8. Frequency Doubled Q-Switched Nd:YAG Lazer
 9. Q-Switched Aleksandrite Lazer
 10. Pulsed Dye Lazer (PDL)
 11. Ksenon Klorid Excimer Lazer (XeCl)
 12. Pulsed Diode Lazer 
 13. Pulsed Nd:YAG Lazer
 14. Karbondioksit (CO2) Lazer
 15. IPL Lazer
 16. Ruby Lazer
Lazerler haricinde güzellik merkezlerindeki iğneli epilasyon aletleri, dermapenler, vb kullanılan ekipmanlarda kadınlarda çeşitli izler Bırakabiliyor.
lazer epilasyon cihazları


Lazer Yanığı Nedir


Lazerler çeşitli dalga boylarında cilde ışınlar göndererek yapılmak istenen bakım veya tedavi uygulaması yapılır. Ancak bazen lazer uygulanan kişide oluşabilecek alerjiler, bazen de lazer dalga boyunun kişiye yüksek gelmesi veya uygulayıcının acemiliği sonucunda lazer yanıkları oluşur. Bu yanıklar, çoğunlukla cildin epidermis tabakasında birinci derece yanıklar olmakla birlikte, bazen dermise inen yanıklarda gözlemlenebilir.

Eğer lazer sonrası cildiniz su toplarsa veya çok fazla kızarır ve acısı günlerce geçmezse muhtemelen ikinci derece bir yanık oluşturmuş olabilir, bu yanıklar ışınla cildin alt derisinde kaldıkları için iz ve leke bırakma potansiyelleri yüksektir.
lazer yanığı nasıl geçer

Lazer yanıkları epilasyon için kullanılan lazerler haricinde lazerle cilt soyma, lazerle iz, lazerle yara tedavisi veya lazerle dövme silme uygulamalarında daha çok yaşanır. Çünkü bu işlemlerde zaten amaç cildi ışıkla hasarlı bölgeye kadar yakmaktır. Lazer uygulanan bölgede lazer cihazı ciltte yanık oluşturur. Genelde oluşan yanıkların iyileşmesi uzun zaman alır. Yani lazerle dövme sildirme işlemi aslında cildin dövme boyasının olduğu bölgeye kadar yakılarak soyulmasıdır. Yada yara ve iz tedavilerinde de mantık aynıdır. Cilt belli bir tabakaya kadar lazerle yakılarak cildin kendisini yenilemesi amaçlanır.
lazer yanığı nasıl geçer


Lazer Yanığına Ne İyi Gelir


Eğer bir lazer yanığı oluşturduysanız cildinize iyi bakmalısınız. Yanık oluşan alanların korunmasına özen göstermeli, yanığa karşı çeşitli ilaç ve merhemler (madecassol, fito, hametan, e vitamini, b5 vitamini, çinko oksit vb.) kullanmalısınız. Ayrıca yanan yerde oluşan kabuğu soymamalı, cildinizdeki alanı dış etkilerden korumalı, krem sürerken bile bölgeye nazikçe sürmeli bölgeyi tahriş etmemelisiniz. Bir başka sık yapılan hatanın kremi çok sürerseniz iyi olacağı yanılgısıdır, kremi aşırı miktarda sürerseniz yanık alanın üstünde bulunan kabuğu çok fazla yumuşatır ve erken soyulmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden kremleri çok nazikçe ve az miktarda sürmelisiniz. Yanık oluştuğunda iyi bakarsanız iz kalmadan yara ve yanığı geçirebilirsiniz. 

Ama iz, yara veya yanık kaldıktan sonra krem kullanarak bu yanık izlerini geçirmeniz mümkün değildir. Yani advantan sür, silverdin sür, bepanthene plus sür izler geçer diyenlere inanmayın. Kremler iz yeniyken kullanılmalıdır, yara iyileşip iz kaldıktan sonra kremle o iz geçmez. Bu yüzden iz yeniyken bakıma özen gösterin.
lazer yanığına iyi gelen ilaçlar


Lazer İzi Nasıl Geçer


Lazer yaptırdığınızda bir iz kalırsa bu izin geçirilmesi için lazer yapan ve paranızı alan merkezden izi geçirmesini beklemek en temel hakkınız. Ancak bazı merkezler bu tarz durumlarda zaten mağdur olan insanları bir de üzerine azarlayarak kaba davranabiliyorlar. Bu noktada işlem yapan merkezler genelde size iz kalması durumunda sorumluluk kabul etmediklerine dair bir kağıt imzalattıkları için aslında kanuni olarak dava açsanız da, pek bir şansınız yoktur. Ancak lazer uygulamasını sadece doktorlar yapabilecekleri için, işlem yapan merkez bir klinik değilse ve uygulamayı size doktor yapmadıysa bu durumda hukuki olarak avantajlısınız demektir. 
lazer izi tedavisiLazer yaptıran arkadaşlara bir tavsiyem size lazer uygulanırken uygulayıcının bir fotoğrafını veya videosunu çekmenizdir. Böylece ileride uygulamayı bir doktorun yapmadığını ispat etmeniz oldukça kolay olur. Bu durumda kanuni olarak yaptırım gücünüz olur. Tabi bu yazdıklarım en kötü senaryo, siz gene de lazerden kalan yanık ve izlerin giderilmesi için merkezlerden gerekeni yapmasını nazikçe isteyip gerekli tedavileri yaptırmanız faydalıdır. 

Lazerden dolayı oluşan yanıklar eğer yüzeyselse zaman içerisinde bazen kendiliklerinden geçmektedirler. Ama eğer derin izlerse kendiliklerinden geçmeyebilirler. Bu noktada internette çok fazla bilgi kirliliği dönüyor. Örneğin oluşmuş bir iz için contratubex sürün geçsin diyenler bile var contratubex, yara ve yanıkların ilk oluşum sürecince etki eder ama oluşmuş yarayı, yanığı veya izi geçirmesi mümkün değildir. Yani bu krem yara varken kullanılırsa iz kalmasına mani olur oluşmuş ize bir faydası olmaz. 
lazer yanığının tedavisi

Ayrıca expigment, acnelyse, tretin gibi gibi cilt soyucu kremler kullanılması tavsiye ediliyor. Aslında mantıken doğru, ancak bu kremlerin bir çok insanda leke ve yanık izini çoğalttığını hatırlatayım. Bu kremleri deneyecekseniz bile 10 gün kadar cildinizde ufak bir alanda denedikten sonra geniş bölgelerde kullanmanızda fayda var.

Ancak gerek lazer izi, lazer lekesi gerekse lazer yanıklarında merkezlereden gerekli ilgiyi görmezseniz, veya yapılan işlemler sonuç vermezse, merkezlerden iz ve yara olan bölgeye hafif veya orta derinlikte kimyasal peeling, mezoterapi, prp gibi uygulamalar yapmasını isteyebilirsiniz. Kimyasal peeling de lazer gibi bölgeyi yakarak soyar, ancak iyi uygulama yapılırsa, lazer ışınları gibi cildin çok altına inemediği için daha yüzeysel soyulmalarla iz ve yara olan bölgelerin iyileşmesini sağlar. Mezoterapi bölgeye çeşitli vitaminler ve kokteyller vererek canlandırmayı, prp ise kandaki trombositlerle bölgeyi uyarmayı amaçlayan işlemlerdir.

Konuyla ilgili olarak daha önce yazmış olduğum yara ve yanık izleri hakkındaki yazılarıma aşağıdaki başlıkları tıklayarak göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder