31 Ağustos 2017 Perşembe

Yanık Acısına Ne İyi Gelir

Eğer kaza sonucu bir yanık oluştuysa diğer yazılarda belirttiğim gibi derin yanıklar için tıbbi yardım almak gerekir, yüzeysel ve doktora gidilmesine gerek duyulmayan yanıklarda ise yanık bakımı oldukça önemlidir. Özellikle evde yanık tedavisi yapanlar yanığa mikrop kaptırmamak için silverdin sürüp, iyileşmesi için hametan, bepanthene, fito, madecassol sürerler. Peki ya o dayanılmaz yanık acına ne yapacaksınız. İşte yanıklarla ilgili yazılarımda şimdi sırada yanık acısı nasıl geçer, ağrı kesici kremler, ağrı kesiciler ve yanığa ne sürülür ile yanık acısına ne iyi gelir konularında bilgiler vereceğim.

yanık acısına iyi gelen ilaçlar


Yanığa Ne Sürülür


Yanık oluştuğu zaman ilk yapılması gereken işlem derhal yanık bölgenin soğutulması ve bol suyla yıkanmasıdır. Yanık alanı imkan dahilinde buzla soğutulur. Sonrasında eğer ileri derece bir yanık değilse, alan çok geniş değilse evde yanık bakımı ve tedavisi yapılır, yok yanık alanı büyük, yanık derinse, soğutmadan sonra derhal hastane acil servise giderek yanık tedavisine başlanmalıdır.
yanık ilaçları

Yanık Acısı Nasıl Geçer


Yanık acısını geçirmek için önce suyla yıkama arkasında buz kompresi ile soğutma işlemi yapmalısınız. Daha sonrasında yanık acısına iyi gelen topikal analjezik (bölgesel uyuşturucu ağrı kesici) kremler sürebilirsiniz ayrıca doktorunuzdan veya eczacınızdan yardım alarak ağrı kesici ilaçlar içebilirsiniz. Yanık acısına iyi gelecek bu ilaçları kendi başınıza kullanmayınız.
yanık ağrısına çözüm


Yanık Ağrısına İyi Gelen Ağrı Kesiciler


Yanık ağrısı için oral yoldan alınan yani içilen, yanık ağrısına iyi gelen bilinen haplar şunlardır. Ancak bu hapları doktorunuz veya eczacınıza danışmadan kullanmayınız.


  • Majezik
  • Apranax Forte
  • Dolarex
  • Voltaren
  • Novalgine
  • Parol
yanık ağrısı için ilaç

Yanık Ağrısına İyi Gelen Kremler


Topikal analjezik kremler genelde lidocaine içeren kremlerdir. Bu kremler bölgesel uyuşma sağlayarak yanık acısını hafifletirler. Ancak ağrı kesici topical uyuşturucu kremleri yanıklarınız hafifse eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz, ileri derece yanıklarda ve geniş alanlarda oluşan yanıklarda krem sürmeden derhal hastahaneye gitmelisiniz.


  • Anestol (%5 Lidokain)
  • Ksilidin (%5 Lidokain)
  • Lokalen (%5 Lidokain)
yanık ağrısı için kremler

Yazım burada bitiyor. Aklınıza takılan şeyleri yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder