2 Eylül 2017 Cumartesi

Sarı Kantaron Yağı

Uzun uzun, sarı kantaron denen illeti anlattıktan sonra sıra geldi yağını anlatmaya. Bu yazıda sizlere sarı kantaron yağı nedir, neye iyi gelir, nasıl yapılır, rengi neden kırmızıdır, faydaları, kullanımı gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağım. Malum son zamanlarda oldukça popüler oldu kantaron yağı. Üstelik cehaletin kol gezdiği internet ortamlarında kantaron yağı için, kırmızı, sarı, mavi kantaron yağlarından bahsediliyor. Konuyu bilmeyen gariban insanımız, bunların hangisi iyi diye araştırıyor falan. Evet karşınızda otuziki kısım tekmili birden, gerçek bilimsel bilgileriyle st john's wort (aziz con) pardon sarı kantaron yağı.


Kantaron Yağı


Efendim yağlar genelde, tohumluk bitkilerden soğuk press (sıkma), çiçeklerden, kabuklardan, yapraklarda, buhar distilasyon (damıtma), ve bit bitkiyi yağda bekleterek yani maserasyon yöntemiyle elde edilir. İşte sarı kantaron çiçeklerinin maserasyon yoluyla bir başka yağda (genellikle zeytinyağı) bekletilmesiyle elde edilir. Konuyu araştırırken, soğuk sıkım sarı kantaron yağı ilanları görmüş biri olarak çok etkilendim. Daha bu yağın nasıl elde edildiğini bilmeyenler bu yağı satıyorlar. Zaten kantaron otu diye üç farklı bitki var ve maalesef, bizim ülkemizde kantaron otu dendiğinde anlaşılan sarı kantaron dünya literatüründe kantaron olarak geçmiyor. Ama biz kantaron dendiğinde sarı kantaron otunu anlıyoruz, kantaron yağı ise bizde genelde sarı kantaron yağı olarak kullanılıyor. Uzun lafın kısası kavanoza sarı kantaronu ve zeytinyağını doldurur bekletirseniz kantaron yağınız gerçekten hazır olur mu? Sarı kantaron kurusu ile yağ yapılır mı? Sarı kantaron kremi neye iyi gelir faydaları nelerdir. Kantaronun farkları neler, üretim incelikleri varmıdır? Kısacası hazır olun, kantaron yağı dosyasını açıyoruz. Bu yazının amacı sarı kantaron yağı dosyasını  açıp derinlemesine inceledikten sonra kapatmak.
kantaron yağı nedir

Sarı Kırmızı Mavi Kantaron Yağı


Şimdi dostlar, nedir bu kırmızı kantaron yağı, sarı kantaron yağı, mavi kantaron yağı ayrımı, acaba hangisi en etkilisi. Aslında yara, yanık, gibi konularda sadece sarısı işinize yarar. Diğer yağlar çok başka türler, mesela kırmızı kantaron yağı avrupada hem maserasyonla elde edileni hem de uçucu esansiyel türü olan bir yağ. Tabi uyanık tüccarımız bunu bilmediği için zeytin yağında beklettiği otun hepsine ayrı bir etiket basıp, üstelik distilasyonla veya maserasyonla çıkması gereken yağı da soğuk sıkım abla diye satıyor. Önce şu kırmızı kantaron yağı ve mavi kantaron yağı konusunu aradan çıkaralım. Sonuçta kadınlarımız sarı kantaron ve kırmızı kantaron arasındaki farkları merak edip, acaba kırmızı kantaron mu sarı kantaron mu daha etkili diye araştırıp, forumlarda, bloglarda sorular soruyor. Malum bu yağları çılgınlar gibi her fırsatta kullanarak güzelleşmek, adeta bir Adriana Lima olmak, ardından da instagramda fotoğraf paylaşıp diğer kadınları kıskandırmak için sabırsızlanıyorlar.
kantaron çeşitleri

Kırmızı Kantaron YağıKırmızı kantaron yağı dedikleri yağ, kırmızı kantaron "Centaurium Erythraea" denen bitkiden elde edilir, evet sarı kantaronla isimleri aynı olsa da içerikleri çok farklıdır. Ayrıca kırmızı kantaron yağı Avrupada ve amerikada hem maserasyonla yani bekletilmeyle, hemde distilasyonla elde edilen uçucu bir yağı olan iki çeşittir. Ama bizde, uçucu yağını kimse bilmediği için hepsine kantaron yağı deyip geçiyorlar. 

Kırmızı kantaron bitkisinde ana madde olarak Swertiamarin (%75) bulunur, ayrıca Gentiopicrin, Sweroside, Centapricin, Deacetylcentapicrin, Centauroside, Secologanin, Dihydrocornin, Gentioflavoside., Gentianidin, İncluding Eustomin, P-coumaric Acid, Ferulic Acid, Protocatechuic Acid, Sinapic Acid, Vanillic Acid, Syringic Acid, Hydroxyterephthalic Acid, Oleanolic Acid, β-sitosterol, Stigmasterol, Campesterol, Coumarin gibi maddeler vardır.
kırmızı kantaron otu

Genelde zeytinyağı veya ayçiçek yağında bekletilerek oluşturulan kırmızı kantaron yağı, Avrupa ve ABD'de iştah açmak, hazımsızlık ve gazı gidermek, sindirimi iyileştirmek ve ateş düşürmek amaçlı kullanılmış. Distilasyonla elde edilen uçucu kırmızı kantaron yağı ise antibakteriyel olarak kullanılmıştır. Yani anlayacağınız bizim kantaron yağı dediğimiz yara yanıkta kullanılan yağla hiç bir alakası olmadığı gibi kırmızı kantaron yağını oranıza buranıza sürerek bir fayda elde edemezsiniz.
kırmızı kantaronun kullanımı

Mavi Kantaron Yağı
Şimdi mavi kantaron denen bizde yerel adı peygamber çiçeği olan "Centaurea Cyanus" bitkisinden elde edilen yağa, bizde mavi kantaron yağı deniyor. Yaprakları mavi ve mor olan bir çiçek mavi kantaron, Avrupa kültüründe çok önemli bir bitki, hatta bazı devletlerin (estonya, polonya, eski almanya) simgesi olabilmiş, bir çok siyasi partinin simgesi haline gelmiş bir bitki. Üstelik salatalara kullanılmış,çayı demlenip içilmiştir, ve bu çiçeğin olduğu tarlalarda bulunan arıların ürettiği ballar oldukça değerlidir. İçeriğindeki cyanine ile mavi boya yapmak için gerekli pigmenti sağlar ve renginin maviliği bundandır. 

mavi kantaron otu


Mavi kantaron bitkisinin içeriğide Polyene, Centaurin, Cnicin, Cicorin, Tannin, Glycosidic Anthocyanide, Anthocyanidins, Potassium Salts, Manganese, Pelargonine, Cyanine, Tannin gibi maddeler bulunur. 


Gelelim mavi kantaron yağına. Efendim distile edilerek elde edilen esansiyel yağı bulunmasına rağmen çok pahalı bir uçucu yağ. Yani bu yağda bas zeytinyağına beklet al yağını diye bir durum yok, sadece çiçeklerinden uçucu yağ edilmiş. Genelde bitkinin ekstraktı, kremlerde kullanılıyormuş, göz çevresi bakımında, ayrıca mavi kantaron suyu cilt yatıştırıcı olarak bizim gül suyu gibi kullanılıyor. Yani türkiyede durum nedir bilinmez ama dünyada mavi kantaron yağı diye bir kullanım yok. 

Şimdi bu kavram karmaşalarını kaldırdığımıza göre gelelim sarı kantaron yağına.
mavi kantaron nasıl kullanılır


Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır


Dünyada iki çeşit sarı kantaron yağı var, ilki maserasyonla elde edilen, bitkinin çiçeklerinin zeytinyağı veya diğer yağlarda bekletilmesiyle yapılan yağ, ikincisi ise çiçeklerinden buhar distilasyonuyla elde edilen uçucu yağ. Uçucu sarı kantaron yağı ülkemizde yok, zaten yurtdışında da 5 ml şişede 50 dolara satılıyor. Uçucu yağı antiviral yani virüslere ve antienflamatuar yani mikroplara karşı ve aromaterapik olarak sakinleştirici amaçlarla kullanılan, bazen masaj yağlarının içerisine katılan bir yağ. 

Geldik ana konuya, şu bizim genelde kullandığımız, adına kantaron yağı desek de dünyadaki kantaron literatüründe olmayan, dillere destan meşhur organik sarı kantaron yağı  (st johs's wort oil) nasıl yapılır. Gerekli malzemeler; • Yeni toplanmış sarı kantaron çiçeği
 • Zeytinyağı

Sarı kantaronun çok fazla türevi var, kullandığınız bir çok kantaron yağının işe yaramamasının nedeni de bitki türlerinin bilinmemesinden ve gerekli toplama ve üretim kurallarına uyulmamasından kaynaklanıyor.

sarı kantaron yağının kullanımı


Uyarı 1: Orjinal sarı kantaron yağı kırmızı mor bir renkte olur, biz buna vişne çürüğü rengi diyelim. İlk olarak doğal sarı kantaron yağı yaparken kullanacağınız sarı kantaron çiçeğini parmaklarınızın arasında ezdiğinizde kırmızı bir boyanın hiperisin (hypericin) çıkması lazım. Yani işe yaramayan sarı kantaronlarda bu kırmızı renk ya yoktur ya çok azdır. Ne kadar kırmızı boya o kadar iyi yağ demek.

Uyarı 2: En etkili sarı kantaron yağını yapmak için doğru cinsin yanında, çiçeğin tazeliği çok önemlidir. Kurutulmuş kantaron çiçeğinden yapılacak bir yağ işe yaramaz. Çiçekler tazeyken yağ yapılmalıdır. Bunun için çiçekler toplandıktan sonra en fazla 6 saat içerisinde yağa basılmış olması lazım.

sarı kantaron yağı
Uyarı 3: En iyi sarı kantaron yağı, daha yeni tomurcuklanan, çiçek açmamış bitkilerden yapılır. Yani yağı, çiçeğe yeni durmaya başlayan tam açmamış sarı kantaron çiçek filizlerinden yapmak lazım. Bu arada sarı kantaronu, şehirlerde, yol kenarlarından değil, doğadan, dağlardan, temiz nehir kenarlarından, havanın ve suyun temiz olduğu yerlerden toplamak lazım. Çünkü havadaki ve sudaki kirlilik çiçeğe de geçiyor.

Şimdi ezdiğimizde parmağımızda koyu kırmızı renk bırakan sarı kantaron çiçeklerinin tam açmamış filizini topladık. Maksimum altı saat içinde işlememiz lazım. Bunu yaparken kantaron çiçeklerinde böcek vb, olmamasına dikkat ederek, varsa toz, toprak, böcek, vb. kantaron çiçeklerini üfleyerek temizleyin. Çiçekleri asla yıkamayın, ve çiçek filizleri solmadan kantaronu yağa basın. İnternette tarif veren cahillere uyup, yağ yapmadan önce çiçekleri ezmeye kalkmayın veya kurutmayın. Peki bu işlemler nasıl olacak.
sarı kantaron otu nasıl olur

 1. Sarı kantaron çiçeklerini şeffaf cam bir kavanoza hafifçe sıkıştırarak yerleştirin. Sonra kavanoza zeytinyağını ilave edin. Çiçeklerin üzerine kadar zeytinyağı geldiğinde kavanozun kapağını sıkıca kapatın.
 2. Kavanozu güneş gören bir pencere önüne yerleştirin. Ayrıca iki üç günde bir kavanozun kapağını açıp bir iki dakika havalandırın. Bu arada yağın her daim çiçekleri bir parmak geçmiş olarak kalması lazım. Kavanoz kapağında ve yağ seviyesinin üst kısmında kavanoz kenarındaki nemi silin. Çünkü bu uçan maddeler yağa geçmeyen kısımlar. Bu nemi alma işlemi önemli. 
 3. Yaklaşık olarak 4 hafta (1 ay) boyunca bekleyen kantaronlarımız, artık vişne çürüğü rengini almış olacaklar. Sonrasında temiz bir cam kasede önce süzgeç kullanarak çiçeklerin posasını alın. Çiçekleri bir elinizle iyice sıkın içinde yağ kalmasın. Sonrasında ince bir tülbentle yağı iyice süzün. 
 4. Elde ettiğiniz yağı bu sefer kahverengi ağzı sıkı kapalı cam şişelerde güneş görmeyen yerlerde saklayın.

sarı kantaron yağı nasıl çıkarılır
Evet hakiki sarı kantaron yağımızı yani "st john's wort oil" imizi elde ettik. İşte işinize çok yarayacak kantaron yağı üretimi böyle titizlik ve incelikler istiyor. Şimdi aktardan aldığınız yağların gerçek yağ olmadığını umarım anlamışsınızdır. Sarı kantaron yağı fiyatı şişesi 5-10 liraya olmaz, kantaron yağını satın almak yerine kendinizin yapması en doğrusu. Gerçek sarı kantaron yağı nasıl anlaşılır konusu kafanızda çözüldüyse geçelim sarı kantaron yağının faydaları ve kullanımına.
sarı kantaron yağı hakkında bilgi

Sarı Kantaron Yağı Faydaları


Doğal sarı kantaron yağı ülkemizde en çok yara, yanık, sivilce izleri, dikiş izleri, ameliyat izleri, sedef, egzama, seboreik dermatit, vitiligo, pişik, cilt lekeleri, kırışıklık, gözaltı morlukları, kızarıklık, varis gibi cilt sorunları ile hemoroid, ülser, gastrit, depresyon, sigara ve alkol bırakma, ağrılara, sancılara, manapoz, hızını alamayanlar aids, kanser, hiv, sarılık, hepatit, karaciğer, akciğer, mide, böbrek, dalak, artık allah ne verdiyse onun için kullanıyor. Peki ne kadar doğru. Bir de herşeyin olduğu gibi sarı kantaronun da kremini yapmışlar. Bu noktada okuyucuyu uyarayım da vebal bende kalmasın, birşeyin kremi demek o maddenin içinde az miktarda olduğu krem demektir, dolayısıyla bilmem ne bitkili kremler genelde bir işe yaramaz.
sarı kantaron yağı neye yarar

Sarı kantaron yazısında bir çoğunun yalan dolan olduğunu yazmıştık. Bitkisel sarı kantaron yağı için de yazılanların çoğu uydurma şeyler. Sarı kantaron yağını daha çok cilt sorunları için kullanmanız lazım. Ha sarı kantaron yağı içilir mi? Eğer bir ilaç tedavisi görmüyorsanız, kronik bir hastalığınız yoksa kullanmak istediğiniz amaç için doktorunuza danışılarak içilebilir. Ancak uzman onayı almadan içmeye kalkmayın. Ciltte kullanımı içinse, uzmana sormanıza çok gerek olmasa da, tabi ki cildin ufak alanlarında kullanmalısınız. Yani kırkpınar güreşlerinde er meydanına çıkmak için kıspet yağlamamak kaydıyla, yani kendinizi yağa bulamamak, örneğin bir el büyüklüğünde bir alandan fazlasına sürmeyin. Anlayacağınız az sürün. Gelelim kantaron yağı neye iyi gelir, ne işe yarar, ve kantaron yağının nasıl kullanılacağı konusuna, aslında kullanılıp kullanılamayacağını detaylıca anlatmaya.
sarı kantaron yağı çıkarma


Sarı Kantaron Yağı Yanıklarda Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı yanığa iyi gelir mi?  Sarı kantaron yağının belki de en önemli özelliği yanıklara olan müthiş faydası. Gerçekten yanıklara çok faydalı bir yağ. Ancak burada önemli bir konu belirtelim ki sarı kantaron yağını birinci ve hafif ikinci derece yanıklar için kullanın. Geniş alanlarda ve eklemlerde oluşan ikinci derece yanıklarla, üçüncü dördüncü dereceden yanıklar için direkt acile gidin, acile giderken de yanığı bol suyla yıkayıp soğuttuktan sonra bir şey sürmeye kalkmayın. Gerekli işlemi doktor yapacak, siz yağ sürerek durumu kötüleştirmeyin.
yanıklara sarı kantaron yağı

Hafif yanıklarda yanık alanını yıkayıp soğuttuktan sonra açık yara ve çok büyük su toplaması yoksa bölgeye az miktarda sarı kantaron yağı sürdükten sonra üzerine yumurta akı sürün. Tabi bu durum açık yaralar varsa, aşırı su toplama gibi durumlarda yapılmmalı, hemen doktora gidilmeli.

Güneş yanıklarında kantaron yağı yanığı ve yanığın oluşturduğu kızarıklığı hızlı geçirir. Lakin yanık olan alana kantaron yağı sürdükten sonra, kantaron yağının kullanıldığı süre boyunca güneşten çok iyi korunulması şarttır. Ayrıca bu tarz durumlarda aloe vera gibi bitkisel maddelerden de destek alabilirsiniz.
yanık tedavisinde sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Yaralarda Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı yaraya iyi gelir mi? Yaralanmalarda genellikle yaranın büyüklüğüne göre hareket edin. Eğer ciddi bir yara, kesik vb. varsa yaraya müdahale etmeden doğrudan acil servise gidin. Orada gerekli bakım ve pansumanlar yapılacaktır. Ufak yaralanmalarda, yaralanan bölgeye varsa çok az miktarda silverdin sürün bu yaranın mikrop kapmasını önleyecektir. Üzerine sarı kantaron yağı sürebilirsiniz. Eğer kesik durumu olduysa, kesik olan alana kantaron yağı sürdükten sonra, üzerine silverdin sürebilirsiniz. Destek içinse yara kabuklanırken, madecassol krem kullanabilirsiniz. Yağı yaranın kabuğu kendiliğinden düşene kadar sabah akşam çok az miktarda yaraya sürün. Yara kabuğunu asla elinizle kaldırmayın, ayrıca krem, yağ vb. sürerken nazikçe yara kabuğunu tahriş etmeden sürün.

yara tedavisinde sarı kantaron yağı

Sarı Kantaron Yağı Sivilcelerde Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı sivilceye iyi gelir mi? Kantaron yağının sivilcelere iyi geldiğine dair onlarca yazı yazılmış. Ben de başladım literatürü taramaya, bir de ne göreyim, dünya literatüründe sivilceye dair veri yok. Yani kantaron yağı sivilceye iyi gelmez. Sivilcelerinizi geçirmez, üstelik komedojenik bir yağ olarak cildinizdeki gözenekleri tıkayarak sivilce yapar. Ama hemen ümitsizlenmeyin, şimdi cildinizde sivilce çıkmış ve o sivilcelerde kırmızı lekeler varsa hah işte kantaron yağı bu kırmızı lekelere iyi gelir, kızarıklık geçirici ve cildi hızlı iyileştirici etkisiyle o kırmızı sivilce lekelerine iyi gelir kızarıklıkları geçirir. Ama çok az miktarda sadece geceleri izin üzerine sürün. Güneşli havalarda bu yağı gündüz kullanmayın.
sivilcelere sarı kantaron yağı

Sarı Kantaron Yağı İzlerde Nasıl Kullanılır 
Kantaron yağı izlere iyi gelir mi? Kantaron yağının iz geçirdiğine dair çok fazla bilgi gördüm yerli kaynaklarda, tabi bizde başladık kaynak aramaya, sizce ne bulduk dersiniz. Hiç birşey bulamadık tabi. Şimdi gerek sivilce çukurları, jilet izleri, dikiş izleri, ameliyat izleri, yanık izleri gibi bir yaralanma veya müdahale sonrası oluşan yaraların skar (scar) bırakmadan, keloid gibi nedbeler oluşturmadan hızlıca iyileşmesinde kantaron yağı etkili. Ama oluşmuş bir skarın yani izin, nedeni ciltteki doku yırtılmasıdır, bu derin yırtıklar, detaylı tedaviler ister, bu yüzden eskiden oluşmuş üzerinden altı aydan fazla geçmiş ciltteki izler için kantaron yağı bir işe yaramaz. 

cilt izlerine sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Cilt Lekelerinde Nasıl KullanılırKantaron yağı cilt lekelerine iyi gelir mi? Gene internetteki iddialara göre kantaron yağı cilt lekelerini şıp diye geçiriyormuş. Peki araştırmalardan ne çıktı dersiniz, sarı kantaron cilt lekesini arttırıcı etkileri olan bir bitki. Ha cilt kanserinde kullanımı için araştırma yapılıyormuş ama, cilt kanseri ile cilt lekeleri farklı şeyler. Şimdi cilt lekeleri "melanosit" denen deriye rengini veren hücrelerin ışığa maruz kalarak aşırı melanin pigmenti üretiminden dolayı oluşur. Bu duruma hiperpigmentasyon (hyperpigmentation) deniyor. Cilt lekelerinin giderilmesi için bu melanin üretiminin azaltılması, oluşmuş melaninli dokunun ciltten uzaklaştırılması gerek. Sarı kantaron gibi cildi ışığa duyarlılaştıran yani melanin üretilmesini sağlayan bir şeyden cilt lekelerinin geçirilmesini bekleyemezsiniz. Ciltteki lekeler için sarı kantaron kullanılmaz. Yani olmaz böyle şey, yoksa rüya mı, tam mutlu oldunuz derken yıktım bütün dünyanızı. Siz bu dertten ölürken, evet hiç kalbim sızlamayacak.
cilt lekelerine sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Vitiligoya Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı vitiligoya iyi gelir mi? Şimdi bu konuda kaynak tararken bir sürü şeyle karşılaştım. Vitiligo cildimize rengini veren melanosit hücrelerinin vücut tarafından bir şekilde pasifleştirlmesi ve deride renk pigmenti yani melanin üretilmemesi sonucunda cildin bazı bölgelerinin beyaz kalması hastalığıdır. Sarı kantaron yağı bu noktada doktor tavsiyesiyle kullanılabilir. Ama doktor tavsiyesi şart. Ha bazı kaynaklarda sarı kantaron yağı ve bergamot yağı karışımları kullananlar gördüm, ayrıca ginko biloba içiyorlarmış falan filan. Kesin olmamakla birlikte vitiligo için doktor tavsiyesiyle kullanılabilir, diyelim.
vitiligo tedavisinde sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Egzamaya Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı egzamaya iyi gelir mi? Efendim egzama yani dermatit çok yaygın bir hastalık. Sarı Kantaron yağının egzamaya iyi geldiğini yazıp çizmiş kaynaklar. Bizde baktık bilimsel bir eyler var mı diye? Evet var. Egzama yani atopik dermatit (atopic dermatitis) tedavisinde sarı kantaron yağı topikal olarak kullanılırsa yani cilde sürerse oldukça faydalı sonuçlar veriyor, bilimsel çalışmalarla kanıtlı.
egzama tedavisinde sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Sedefe Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı sedefe iyi gelir mi? Şimdi bir başka nedeni bilinmeyen hastalık sedef hastalığı (psoriasis) denen illet. Yabancı kaynaklarda yapılan çalışmalara denk geldik. Özellikle sedef plakasının bulunduğu alanlarda sarı kantaron yağı, gotu kola (madecassol), meyan kökü, zerdeçal, gibi maddelerle hazırlanan içerikler denenmiş ve sonuçlar çok iyi. Bu konuda daha sonra uzun uzun yazmayı planlıyorum. Uzun lafın kısası, saı kantaron yağı sedefte kullanılabilir.
sedef tedavisinde sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Uçuğa Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı uçuğa iyi gelir mi? Uçuk adı herpes simpleks olan virüstür tarafından oluşturulur. Uçuk virütik bir hastalıktır. Uçuk için yaptığım makale taramalarında, kantaron yağının uçuğa iyi geldiğini gördüm. Evet antivirüs etkisiyle sarı kantaron yağı uçuk bakımında kullanılıyor. hakkında bilimsel çalışmalar da mevcut, ayrıca yabancı kaynaklarda sarı kantaron yağı, çay ağacı yağı, limon yağı karışımları oldukça iyi sonuçlar vermiş.
uçuk tedavisinde sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Seboreik Dermatite Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı seboreik dermatite iyi gelir mi? Seboreik dermatit özellikle saç derisinde ortaya çıkan kaşıntılı bir hastalık. Bilimsel kaynaklarda sarı kantaron yağının seboreik dermatit için faydalı olduğuna dair bir araştırma yok, ama bazı kaynaklarda değinilmiş. Tabi tam olarak kesin bir şey olmadığı için olur ya da olmaz diyemiyorum. Lakin kaynaklarda olacağına veya olmayacağına dair bir bilgi olmadığı için sebore için kantaron yağı denenebilir kanaatindeyim.
seboreik dermatit tedavisinde sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Hemoroide Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı hemoroide iyi gelir mi? Halk arasında basur veya mayasıl olarak bilinen hemoroid hastalığı vasküler dokuda oluşan iltihaplanma, kızarma ve kanama durumudur. Sarı kantaron otunun bir diğer adı mayasıl otudur. Yani atalarımız bunun hemoroide iyi geldiğini uzun yıllar önce keşfetmişler. Evet damar büzücü, iltihap giderici ve kızarıklık alıcı etkilerinden dolayı kantaron yağı hemoroid için kullanılabilir.
hemoroide sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Rozasea İçin Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı rozasea (gül hastalığı) iyi gelir mi? Nedeni bilinmeyen, tedavisi için bir kesinlik bulunmayan bir hastalık rozasea yani gül hastalığı. Aslında bir çeşit akne gibi ama daha çok yüzde çıkan, kızarıklık yapan bir hastalık. Çeşitli durumlarda alerjilerde, güneş sonrası veya stresle tetiklenebilen bir hastalık. Sarı kantaron yağının rozasea da kullanımı konusunda kesin bilimsel yazılar yok. Ancak bazı atıflar var, kullanın işe yarar veya kullanmayın yaramaz diyebileceğim bir durum yok. Bu konuda inisiyatif sizin.
rozasea tedavisinde sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Morluklarda Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı morluklara iyi gelir mi? Cildimizde bir darbe vb durum oluşursa cildimizdeki kılcal damarlan kan sızarak hematom doku oluşur ve buna morarma, çürük vb. adlar verilir. Morrma durumu tamamen kanla alakalıdır. Unutmadan bir bilgi verelim, cildinizde darbe almadığınız halde morarma oluştu veya oluşan morarma geçmiyorsa bir doktora gitmenizde fayda var çünkü morarmlar başka hastalıkların belirtisi olabilir. Ama bizim konumuz darbe sonucu oluşan morarma, şişlik ve çürükler. Şimdi bizde morluklar için çok kullanılır vb. yazmasına rağmen yabancı kaynaklarda, çok fazla değinilmemiş. Hatta bilimsel bazı kaynaklarda sarı kantaron çayı içenlerde yan etki olarak çeşitli morarmalar görüldüğünden bahsedilmiş. Şimdi bu morarma konusunda kılcal damar yapısının zayıflığı neden olduğu için k vitamini bu durumlara iyi gelir. Sarı kantaronda bu vitamin yok dolayısıyla morarma konusunda bir faydası olacağını şahsen düşünmüyorum. Ancak ani gelişen travmalarda ve morarmalarda arnika yağı ile brilikte kullanıldığını ve etkileri olduğunu yazanlar da yok değil.
morluklara sarı kantaron yağı


Sarı Kantaron Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır


Kantaron yağı cilde iyi gelir mi? Gelelim en merak edilen konulardan birisine, sarı kantaron yağının cilde faydaları nelerdir. Efendim bilimsel kaynaklar der ki, sarı kantaron yağı ciltte nemlendirici ve anti aging etkiler yapabilen bir yağdır. Ama gece kullanmak kaydıyla. Tabi bir de yağı az süreceksiniz. Bir iki damla yeter bakım için. Ha aynı kaynaklar bu yağın devamlı kullanılmasını tavsiye etmiyorlar. Yani kuru bir cildiniz varsa kış aylarında soğuktan dolayı etkilendiniz eve geldiniz, işte o zaman sarı kantaron yağını şöyle az miktarda cildinize sürün. Ama sürekli kullanım ciltte hassasiyet yaratıp cilde olumsuz etkiler bırakabilir. Cilt kırışıklarında sarı kantaron yağının etkisi çok sınırlı, bu yüzden kullanımı iyi bir çözüm değil. Cildi canlarıcı etkileri de çok az, bu tarz durumlar için kuvvetli anti aging bakımlar yapabilirsiniz. Örneğin bir c vitamini bakımının yerini hiçbir şey dolduramaz.
cilt bakımında sarı kantaron yağı

Bu arada gene bizim çok sallayan bir taraflarından bilgi uyduran, sitelerde sarı kantaron yağının saça faydaları gibi bilgiler var. Yok saç kırıklarını onarır diyeninden saç çıkarır, saç dökülmesini durdurur, hızlı saç uzatır diyenine kadar envai yalan dolan şey var. Sarı kantaron yağı saç derinizde, bir hastalık (egzema, sedef, seboreik, vb) yoksa bir işinize yaramaz efendim. Boşa ziyan etmeyin.
sarı kantaron yağı ile cilt bakımı


Sarı Kantaron Yağının Zararları


Şimdi gelelim bir başka konuya sarı kantaron yağı zararlı mı? Sevgili okur sarı kantaron yağı kantarın topuzunu kaçırmadığın ve içmeye kalkmadığın sürece zararlı değil. Ama nelere zararlı onları anlatalım ve son uyarılarımızı yapalım. Yani ben duydum İbrahim Saraçoğlu şöyle dedi, Ahmet Maranki bunu dedi, Suna Dumankaya tarif verdi, aktar anlata anlata bitiremedi, televizyonda falanca doktor şifalı dedi gibi yaklaşımlar sizin tercihiniz ama ben gene de çok inanmayın derim.
sarı kantaron yağı zehirli mi


 1. Güneş hassasiyetini arttırarak cilt lekelenmeleri yapabilir.
 2. Ciltte alerjik durumlara neden olabilir.
 3. Sarı kantaron yağı bazı ilaçlarla etkileşime girip yan etkiler gösterebilir.
 4. Yağı oral yoldan yani içerek kullanacaksanız muhakkak doktor tavsiyesiyle kullanın. Doktora sormadan içmeyin.
 5. Yağı çok geniş alanlara sürmeyin.
 6. Uzun süreler haftalarca aylarca her gün kullanmayın.
 7. Aktarlar vb. yerlerde satılan sarı kantaron yağlarını almayın. Çoğu orjinal değildir. Sarı kantaron yağı vişne çürüğü renginde bulamaç gibi bir yağdır.
 8. Hamileler ve emzirenler kullanmasın.
 9. Beekler için doktor izni almadan kullanmayın.


sarı kantaron yağına dikkat edin
Efendim sarı kantaron bitkisi ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki yazı başlığını tıklayarak ilgili yazımı okuyabilirsiniz.


Geldik bir yazının daha sonuna. Sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yazımı sosyal medyada paylaşırsanız bu faydalı bilgilerin daha çok insana ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kaynaklar:


2 yorum:

 1. Bilgiler için çok teşekkürler, verdiğiniz emek için de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim faydalı olabilmek tek amacımız

   Sil