1 Aralık 2017 Cuma

Bebeklerde İştahsızlık

Bebeklerde bazı durumlardan kaynaklanan iştahsızlık durumları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar herhangi bir hastalık durumu olacağı gibi bebeğin isteksizliği de olabilir. Bu makalede bebeğinizde görülen iştahsızlık hakkında genel bilgiler vereceğiz. Fakat her zaman aile hekimlerine danışmanız da önem arz etmektedir. 

Bebeklerde İştahsızlık için Öneriler


Bebeklerde İştahsızlık
Bebekler bir çok sebepten ötürü bir gün önce yediği gıdayı ret edebilir. Hatta hiç bir yemeği yemeyi de istemeyebilir. Yeni tatlara karşı isteksiz davranabilir. Her gün ayni şeyleri yemek onlara daha çok güven verebilir. Bu insanoğlunun bir çeşit kendini koruma mekanizmasıdır. Bildiği besinler ona daha güvenli geldiği için yeni besinlere kolaylıkla itiraz edebilir. Bu gibi durumlarda bebek zorlanmamalı yavaş bir şekilde yeni gıdalara alıştırılmalıdır.

Bebeklerde İştahsızlık Sebepleri


Bebeğinizin iştahsızlığı onun ruh halinden kaynaklanıyor olabilir, ama aynı zamanda başka bir altta yatan sorunun bir işareti olabilir. Düşük iştahının en önemli nedenlerinden biri, sadece aç olmaması değildir. İştah kaybı, gelişim süreci boyunca bazı dönemlerde mükemmel bir şekilde normal bir semptomdur. İştah kaybına neden olabilecek nedenler arasında aşağıdakiler bulunabilir.

 • Bebeğinizin büyüme oranı altı ay olana kadar yüksek olacak ve altı ile 12 ay arasında yavaşlayacak ve 12 ile 18 ay arasında daha da azalacak. Bu yüzden, 16 aylık bir çocuğunuzun 12 ay boyunca yediğinden daha az yemesi doğaldır. Çok fazla kalori gerektirmeyebilir. 
 • İştahın geçici olarak kaybedilmesi bebeğinizin diş çıkarmasından kaynaklanabilir ve genellikle iki hafta içinde çözülür. Bebeğiniz diş etlerinden yırtılan dişlerin neden olduğu ağrı nedeniyle daha az yiyebilir. Yiyecek ya da bir şişeden beslendiğinde rahatsızlık artar. Diş çıkarma, ultra hassas dişlere yol açan iltihaplı diş etlerine bile neden olur. En ufak bir dokunuş bile acıya sebep olabilir. Bebek acıdan dolayı yemeyi reddederse, sağlığını etkileyebilir. Çok fazla sıvı içerdiğinden emin olun ve bazı ikramlarla onu cezbedin.  
 • Strep boğazından veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanan boğaz ağrısı da bebeğinizin iştahsızlık nedenlerinden biri olabilir. Yuturken zorluğa neden olabilir. Eğer boğaz ağrısı ateş ve şişmiş bezlere eşlik ederse, enfeksiyondan kurtulmak ve bebeğinizin iştahını arttırmak için hemen bir sağlık görevlisinin yardımını almanız gerekir. 
 • Aşırı ısınma, terlemeye ve kranklaşmaya neden olabilir, onu yemek için zorlaştırır - böylece bebeğinizin iştahını etkiler.  
 • Bazı yiyeceklerin sindirilmesi daha uzun zaman alır ve bu nedenle bebeğinizin karnı dolu olabilir ve önemli bir aradan sonra bile yemeyi reddeder. Tam tahıllar, zengin lif içeriğinden dolayı bebeğinizin karnını dolduran bir gıdadır. Bebeklerde iştah kaybına neden olabilirler. 
 • Şimdiye kadar bebeğiniz sadece sütte ve aniden katı yiyecekler veriyorsanız, vücudunun ayarlanması zaman alacaktı. Sindirim süreci daha uzun zaman alır ve daha az yiyebilir.   
 • Düşük iştah için diğer bir yaygın neden, solucan istilasıdır. Bebeğinizin bağırsak parazitleri ve solucanlar için daha büyük risk altında olabilir. Kusma, ishal ve iştah kaybına neden olabilir. Çocuğunuz solucanlardan etkileniyorsa acil tıbbi yardım almanız çok önemlidir. 
 • Eğer bebeğiniz sağlıksızsa, yiyecek almaya isteksiz olur ve iştahı azaltabilir. Ateşi, soğuk algınlığı, öksürüğü veya mide rahatsızlığı varsa, iştahı kaybeder. Hastalıktan kurtulduktan sonra iştahı geri kazanabilir.  Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar da bebeğinizi isteksiz kılar. Kulak enfeksiyonları, bronşit ve grip gibi rahatsızlıklar hızlı kalp atışı ve ağrıya neden olur, bu da küçük çocuğunuzun yemek yemesini zorlaştırır. Bu durumda derhal tıbbi yardım alın. Ayrıca, tüm yaygın enfeksiyonlara karşı aşı verildiğinden emin olun. 
 • Meyve suları ve su gibi fazla sıvı alımı bebeklerde düşük iştah için başka bir neden olabilir. Minik mide, formül veya anne sütü ile doldurulduğunda, herhangi bir ek suya ihtiyaç duymaz. Fazla su vermek onu anne sütü veya formül sütü içindeki besinleri emmekten de engelleyecektir. Bu onu tok hissettirir, bu nedenle onu yiyeceklere karşı dirençli hale getirir ve iştahı azaltır. 
 • Yumurta, süt, soya ve yer fıstığı gibi bazı yiyeceklere karşı hoşgörüsüzlük, kaşıntı, şişkinlik, ishal ve çoğunlukla düşük iştah gibi belirtilere neden olabilir. Bebeğinizin alerjisi olan yiyecekleri tanımlamanız ve böylece onlardan kaçınmanız gerekir. 
 • Bazı aşılar bebeklerde  ateşlenmesine neden olur. Hastalığın acısı ile birlikte sıcaklık, bebeğinizin daha az aç olmasını sağlayabilir. 
 • Eğer bebeğiniz bağırsak hareketlerinin zorlaştığı kabızlık çekiyorsa, acıkmayabilir. Uygun bağırsak hareketlerine sahip olduğundan emin olmalısınız. 
 • Bebeğinizin demir içeriği düşükse veya anemik ise, iştahsızlıktan muzdarip olabilir. Genellikle anemi olan bebekler çoğu zaman zayıf ve tükenir. Gelişimini etkileyebileceği için onu bir çocuk doktoruna götürmek iyi olur. Demir içeriği bakımından zengin yiyecekler de sunar. 


Bebeklerde İştahsızlık Çözümü


Tüm yukarıda belirtilen sebepler arasında bebeğinizin iştahsızlığının nedeninin tam kavranması ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir. Bundan kaynaklı bebeğinize herhangi bir gıda takviyesi yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun direktifleri ile hareket etmeniz gerekmektedir. 


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder