5 Aralık 2017 Salı

Karaciğer Temizleme Diyeti


Karaciğer Temizleme Diyeti
Karaciğer görevi itibari ile vücudumuzdaki önemli organlardan bir tanesidir. Bizler de bunun farkında olarak karaciğer sağlığı için uygun bir diyetin nasıl olacağına ilişkin sizlere aşağıda bir yazı derledik iyi okumalar dileriz. 

Karaciğer Sağlığı


Karaciğerinizi doğal yollardan temizlemek vücudunuz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden bir tanesidir.Karaciğer vücut için kritik önemde bir organdır ve detoks işlevi vardır bundan kaynaklı karaciğer sağlığını korumak oldukça önemlidir. Vücudumuzdaki kimyasallar, toksinler ve diğer atıklar karaciğerimiz sayesinde dışarı atılmaktadır ve karaciğerde yaşanacak sıkıntılar buna bağlı olarak gene vücut sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Karaciğer Temizlenmesi için Kürler 


Karaciğerimizi temizlemenin farklı yöntemleri vardır. Öncelikle doğru ve dengeli bir şekilde beslenmeli  ve karaciğer açısından yararlı gıdalar tüketilmelidir Doğru beslenme sayesinde vücudumuza giren toksin seviyesi azalır ve karaciğerimiz daha rahat bir şekilde işlev gösterir. Karaciğerinizi temizlemenin bir diğer yöntemi de kolon temizliğidir.Alkol, kızartılmış gıdalar, işlenmiş gıdalardan oluşan bir diyet karaciğerimiz için oldukça zararlıdır. Daha doğal ve taze gıdalar ile beslenmek hem karaciğerimizin hem de vücudumuzun genel sağlığı için oldukça faydalıdır. Diyetinizde yapacağınız ufak değişiklikler dahi ,karaciğerinizin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı bitkisel kürler de karaciğer temizliğinde oldukça etkilidir. Bu kürler arasında maydanoz-limon suyu kürü; 3-4 demet maydanoz ve 1 yarım limon suyu ile hazırlanan kür ve lavanta-limon kürü; 1 bardak ılık su içine sıkılan yarım limon suyu ve 1 çay kaşığı ile hazırlanan kür oldukça yararlıdır.

Karaciğer temizliği için beslenme yöntemleri;  • Bol miktarda su içilmelidir. Su karaciğerinizi düzenli olarak temizlemenin en etkili yöntemlerinden bir tanesidir.
  • Organik gıdalar imkan varsa tüketilmeli yoksa da en doğal gıdalar alınmaya çalışılmalıdır. Organik ürünler böcek ilacı içermez ve bu sayede besin değerlerini koruyabilir.
  • Taze meyve ve sebzeler vücudumuz için oldukça sağlıklıdır. Meyve ve sebzeler en önemli vitamin, mineral, lif ve antioksidan kaynağıdır.
  • Sağlıklı yağları tercih edilmelidir-zeytin yağı, tere yağı-. Vücudumuzun belli bir oranda yağa ihtiyacı da vardır. Bununla birlikte vücudunuzun sağlığı için doğru yağları seçmeniz gerekir. Omega-3 yağ asitleri ve doymamış yağlar belli bir miktarda tüketildiğinde vücudumuz için oldukça sağlıklıdır.
  • Tahıllar vücudumuz için gerekli lif ve besin değerlerini içerir ve bu sayede kolonların temizliğinde yardımcı olur.
  • Tuz, şeker ve alkol tüketimini belli bir seviyede tutulmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca sigara kullanımı azaltılmalı veya tamamen bırakılmalıdır. Bu gıdalar fazla miktarda tüketildiğinde karaciğerin işlevini bozabilir.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder