9 Haziran 2018 Cumartesi

Astım (Asthma)

Astım (Asthma) Nedir?

Solunum yolları, akciğerlerinize giren ve çıkan hava tüpleridir. Astım ise, solunum yollarının şişmesi ve daralmasıyla beliren kronik (uzun süreli) bir akciğer hastalığıdır. Farklı nedenlerle hava yollarının enflamasyonu (iltihaplanması) hava yollarını şişirerek daraltabilir.

Çoğunlukla çocukluk döneminde başlayan ve her yaştan insanı etkileyen bir hastalıktır.

Astımın Nedenleri

Astım
Solunum yolu hücreleri çok hassastır; organizmanın yabancı maddelere karşı kuvvetli alerjik tepki göstermesine neden olabilir; hücreler aşırı mukus salgılayarak, solunum yollarını kalın ve yapışkan bir sıvıyla daraltabilir.


Solunum yollarının iç duvarları ağrılı ve şişmiştir. Bu önceki paragrafta da belirttiğimiz gibi, solunum yollarını hassaslaştırır ve alerjik veya organizmanın yabancı maddelere güçlü bir şekilde tepki vermesine neden olabilir. Tepki sonucu hava yolları daha da darlaşır ve akciğerlere hava girişi azalır.

Astım Belirtileri


Öncelikle belirtilmelidir ki, astım hastası olanların hepsi genel semptomları göstermeyebilir veya genel semptomları gösteren hastalar astım olmayabilir. Doktorunuz, akciğer fonksiyon testlerine, tıbbi geçmişinize ve fiziksel muayeneye dayanarak astımı teşhis edebilir, ayrıca alerji testleriyle bir sonuca ulaşabilir.

Astım tekrarlayan hırıltı, göğüs gerginliği, nefes darlığı ve öksürüğe neden olur. Öksürme genellikle geceleri veya sabahın erken saatlerinde ortaya çıkar. Solunum yollarının iç duvarları ağrılı ve şişmiştir.
Astım semptomları bazı koşullarda hafiftir ve kendi başına veya minimum tedaviyle iyileştirilebilir. Bazı durumlarda ise  semptomlar şiddetlidir ve kötü gelişir.

Astım belirtileri her zamankinden daha kötü hale geldiğinde, buna astım atağı denir. Ciddi astım atakları acil bakım gerektirebilir ve ölümcül olabilir.

Astımın TedavisiAstımla yaşamanın önemli bir parçası onu kontrol altında tutmaktır. Astımı kontrol edilebilen,  yönetiminde aktif rol oynayabilen hastalar normal, aktif yaşamlarını sürdürebilir, geceleri kesintisiz uyuyabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder