8 Haziran 2018 Cuma

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık

Klamidya (Chlamydia trachomatis)

Chlamydia trachomatis Chlamydiaceae ailesinden, gram negatif, patojenik bir bakteridir. Yaşayan en küçük organizmalardandır. Kendi enerjilerini (ATP) sentezleyemedikleri için ve canlı kalabilmek için konağa tamamen bağımlıdırlar. Ökaryotik hücrelerde yaşayabilen, aerobik, hücre içi bir parazitdir. Mukoza zarı hücreleri içinde yaşarlar. Bilinen tek doğal konakçı ve tipik rezervuarlar insanlardır.

Klamidyanın Nedenleri


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık
Bakteri enfekte bir kişinin cinsel teması ve enfekte olmuş salgılarıyla bulaşır.
Genellikle enfeksiyona duyarlı konjonktiva, üretra, vajina, serviks, endometriyum, fallop tüpleri, anüs, rektum, göz kapağı ve boğaz yüzeyleri gibi mukoza zarlarını hedefler.

Klamidya bakteriyel bir enfeksiyondur ve cinsel temas yoluyla bulaşır. Ayrıca anne, vajinal doğum sırasında çocuğu enfekte edebilir. Doğum sürecinde, doğum kanalındaki Chlamydia trachomatis ile kontamine olan bir bebekte göz enfeksiyonu (konjonktivit) veya zatürre (pnömoni) gelişebilir. Gebe annenin doğum öncesi tedavisiyle önlenebilir.

Belirtiler (Symptoms)


Kadınlarda tipik olanlar vajinal akıntı, karın içi ve sırt ağrısı, bulantı, ateş, idrarla yanma, adet dönemleri arasında kanama ve cinsel ilişki sırasında ağrıyı içerir.


Kadınlarda, hastalık pelvik inflamatuar hastalığa neden olan fallop tüpüne yayılabilir. Pelvik inflamatuar hastalık, infertilite ve skarlaşmaya yol açan fallop tüplerine ve uterusa zarar verebilir.

Erkeklerde Chlamydia trachomatis çoğunlukla asemptomatiktir. Fakat, penis boşalmasına, idrar yaparken ağrı ve yanmaya, testis kanallarında enfeksiyon veya inflamasyona, testislerde hassasiyet veya ağrıya, skrotal bölgede ağrı ve ateşe neden olabilir.

Erkeklerdeki Komplikasyonları


Tedavi edilmeyen klamidyal enfeksiyon epididimise yayılarak, epididimisin iltihaplanmasına ve kısırlığa (steriliteye) neden olabilir.

Klamidya Nasıl Tedavi Edilir?


Klamidyayı ortadan kaldırmak zordur. Hücre içi bir parazit olduğu için uygulanan herhangi bir antibiyotik, konakçı hücre zarını geçmeli ve konakçı hücrelere zarar vermeden bakteriyi öldürmelidir.

Antibiyotiklerden sadece 1 gün için azithromisin veya 7 gün süresince doksisiklin kulanımı reçetelendirilir. Ya da, eritromisin , ofloksasin, tetrasiklinler ve sülfonamidler gibi başka bir antibiyotikler reçetelendirilebilir.

Gebe kadınlar azitromisin veya eritromisin, bazen de amoksisilin ile tedavi edilebilir.

Uyarı: Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi etmek için kullanılan penisilin, klamidyal enfeksiyonları tedavi etmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder