20 Haziran 2018 Çarşamba

Diyabet (Diabetes Mellitus)


Diyabet (Diabetes Mellitus) Nedir?


Diyabet (Diabetes Mellitus), vücudun kandaki şeker miktarını düzenleyemediği kronik bir hastalıktır; kan akışında insülin yetersizliği nedeniyle kas ve yağ hücrelerinin enerjisi için yakılması veya depolanması için gerekli glikozun kanda birikimidir. Bu nedenle, diyabet hastaları beslenmeyle veya karaciğerin çok fazla glikoz üreterek kana salmasıyla insülin eksikliğine bağlı yüksek kan şekerine sahiptir.


Diyabetin anlaşılması için, öncelikle gıda tarafından parçalanan ve enerji tarafından vücut tarafından kullanılan normal süreci anlamak önemlidir.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Diyabet
  • Açıklanamayan kilo kaybı;
  • Aşırı susama veya açlık;
  • Yorgunluk;
  • Sık idrara çıkma;
  • Bulanık görüş;
  • Bulantı ve / veya kusma.

Bu semptomlar kademeli veya birdenbire gelişebilir.

Diyabetin Nedenleri Nelerdir?


İnsülin eksikliği, insüline direnç veya her ikisinden kaynaklanabilir. Yani, ya pankreas hücreleri yeterli insülin üretemez, ya insülin gereksinimine yanıt vermez ya da her ikisi de.

Diyabet, nedenlerine bağlı türlere ayrılarak gruplandırılır, sınıflandırılır. Kandaki insülin yetersizliğine neden olan faktörler tip 1, tip 2, gestasyonel diyabet veya başka tipte diyabettir.

Tip-1 ve tip-2 diyabet için nedenler ve risk faktörleri farklıdır. Tip 1 diyabette organizma insülin üretemez. Daha yaygın Tip 2 diyabette ise, organizma insülini kullanamaz veya yeterli üretemez.

Tip-1 Diyabet Nedir?


Tip-1 diyabet, insülin üreten pankreas beta hücrelerinin bozulması, çalışmaması ve kaybından kaynaklanır. Yani, beta hücrelerinin hasarı, vücut tarafından üretilen insülin eksikliğinin veya yetersiz üretiminin sonucudur. Bu hastalıkta, vücut ya az insülin üretir ya da hiç üretmez.

Tip 1 diyabet vakalarının çoğu otoimmün temellere sahiptir; bağışıklık sistemi, yanlışlıkla beta hücrelerine saldırır ve yok eder.

Her etnik grupta teşhis edilir; ancak, en sık Avrupa'lı bireylerde görülür. Çocukluk, ergenlik ve genç erişkinlik dönemlerinde sıkça teşhis edilirken, her yaşta geliştirilebilir; yani, yaşlı insanlar da tip-1 diyabet geliştirebilir.

Tip-1 Diyabetin Belirtileri


Tip-1 diyabet teşhisi konulan çoğu kişi zayıftır; % 85-90'ında hastalık hakkında bilinen bir aile öyküsü yoktur; otoimmün hastalık, viral enfeksiyon, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin hepsi rol oynayabilir.

Tip-2 Diyabet Nedir?


En yaygın diyabet türüdür. En sık yetişkinlik döneminde ortaya çıkar, ancak yüksek obezite oranları nedeniyle, çocuklar ve gençlerde de yaygındır. Tip 2 diyabetli bazı insanlar, hastalıklarını bilememektedirler.
Tip 2 diyabette, insülin yeterince üretilemez veya vücut insüline karşı dirençlidir ve gerektiği gibi kullanamaz.

Gestasyonel Diyabet Nedir?


Gestasyonel diyabet, diyabet olmayan bir kadında hamilelik sırasında herhangi bir zamanda gelişen yüksek kan şekeridir.

Prediyabet Nedir?


Prediyabet, kan şekerinin normalden daha yüksek olduğu, ancak diyabet denecek kadar yüksek olmadığı anlamına gelir. Prediyabet, tip-2 diyabet riskini artırır.

Diyabet Tedavisinin Amacı Nedir?


Kan akışındaki, fazla şekerden kaynaklı doku hasarını önlemek; kan şekerinin ciddi yüksekselmesini veya düşmesini olabildiğince engelleyerek, normal düzeyde tutmaktır.

Diyabet Tedavisi Nasıldır?


Diyabet tipini bilmek, egzersiz, kilo kontrolü ve beslenme planı, diyabetin kontrol edilmesine ve yönetilmesine yardımcı olacaktır.

Diyabetin kontrolü ve teşhisi için kan testlerinden yararlanılabilir. Bunun sonucunda, yaşamın sürekliliği için eksik insülinin tamamlanması, kan şekeri seviyesinin sürekli izlenmesi ve reçete edilirse ilacının kullanılması gerekir.

İnsülin, deri altına bir şırınga veya insülin pompası kullanılarak enjeksiyonla verilir. Beslenmeyle kan dolaşımında yoğunlaşan glikoz, enjeksiyonu gerçekleştirilen insülinin etkinliğiyle enerji kaynağı olarak kullanılır veya daha sonra kullanılabilmesi için karaciğer, kas ve böbreklerde depolanır.

İnsülinden başka incretin, gluko-düzenleme hormonları ve kan şekerini düzenleyen diğer hormonlar da vardır; ancak insülin en önemlisidir.

Diyabetin Sonuçları Nelerdir?


Gözlere, böbreklere ve sinirlere zarar verebilir.
Kalp hastalığına, felce ve hatta bir uzvun çıkarılmasına neden olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder