8 Haziran 2018 Cuma

Egzama (Atopik Dermatitis)

Egzama Nedir?

Egzama, en yaygın dermatit yani, deri iltihabı tipidir; cildin kronik bir hastalığıdır. Genellikle, bebeklerde ve çocuklarda görülür, ancak, yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Egzamada ilk olarak ciltte kaşıntı, kuruluk ve kızarıklık görülür. Ayrıca, minik yumrular veya kabarcıklar da görülebilir.
Uzun süreli hastalıkta deri kalınlaşmış, çatlamış, pullu, kabuklu ve enfekte olabilir. Atopik dermatiti olan hastalarda sakinlik ve parlama olabilir.

Egzamanın Nedenleri


Egzama
Atopik dermatit astım, saman nezlesi ve mevsimsel alerjiler ile ilişkili olabilir; şiddetli egzama, genetik bir problemdir. Kuru cilt, terleme, yünlü vb. kumaşlar, bazı gıdalar, bazı uçucu maddeler, evcil hayvanlar, kış koşulları ve stres ağırlaştırıcı etkenlerdir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?


Hafif egzamaya sahipseniz, kollarınızda veya bacaklarınızda kuru, pullu cilt lekeleri olabilir. Kaşıntı yapabilir.

Egzema eklemlerde, yüz, alın, göğüs ve iskelet kası yüzeylerinde, dirseklerin ön kısımlarında, dizlerin sırtlarında ortaya çıkar. Çocuklar genellikle çok sinirlidir ve kaşıntı nedeniyle uykuları hafiftir. Egzama kötü ise, ağrılı kaşıntı olabilir ve dokunulmak rahatsız edebilir.

Önlemler


Stresten, egzamayı kötüleştiren yiyeceklerden ve ilaçlardan kaçınılmalı, evdeki toz akarları azaltılmalıdır.

Egzama Tedavisi


Hafif egzama için tedavi gerekmeyebilir. % 1 hidrokortizon kremini deneyebilirsiniz. Bölgeye günde 2 ila 4 kez sürülebilir.

Atopik dermatit tedavisi yoktur ve atopik dermatit tedavisi multifaktöryeldir. 5-10 dakika banyo, kurulanmak, ardından kurumayı önlemek için nemlendirici ürünler kullanmak en önemli adımdır. Kısa banyolar günde bir defadan fazla alınmamalı; uzun, sıcak banyolardan, tahriş edici sabunlardan kaçınılmalıdır. Kokusuz sabun, kokusuz yumuşatıcı (losyonlar) ve kokusuz deterjanlar kullanılmalıdır.

Kuru cild çizilebilir ve çiziklere enfeksiyon bulaşabilir. Bu nedenle, kaşıntıyı azaltmak ve kaşıntı-çizik döngüsünü önlemek için antihistaminikler kullanılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder