21 Haziran 2018 Perşembe

İnsülin


İnsülin Nedir?


İnsülin, enerji için gerekli glikozun hücrelere transferini gerçelleştiren bir hormondur. Yani, organizmanın kan şekerini kontrol etmek için pankreas beta hücrelerinden salınan, kan akışında dolaşan glikoz miktarını düzenleyen bir hormondur. Eğer kandaki insülin miktarı düşük olursa veya hiç olmazda diyabet de denilen şeker hastalığına yakalanırız.

İnsülin Nedir
Glikoz besinlerle alınan, organizma için gerekli ve önemli bir yakıttır. Beslenme dışı gereksinimde hem karaciğerde, hem de böbreklerde doğal olarak üretilir.

Kan şekeri insülin hormonunun kontrolünde ve sağlıklı koşullarda gereken düzeyini koruyabilir.


Besinlerin sindirilmesiyle vücut için bir yakıt kaynağı olan glikoz kan dolaşımına girer. Glikozun kan dolaşımına girmesiyle pankreasın beta hücrelerince üretilen insülin de kan dolaşımına salınır. Yüksek insülin düzeyi, kan dolaşımındaki glikozun depolanacağı veya yakıt olarak kullanılabileceği kas, yağ ve karaciğer hücrelerine transferini hızlandırır. Vücudun glikozu daha sonra kullanabilmesi için kas, karaciğer ve yağ dokularına dağıtılarak glikojen yapısında depolanması insüllin ile gerçekleştirilir.

Not: Beslenirken, insülin pankreastan hızla salıverilir. Beslenmeye eşlik eden insülin patlaması, bolus insülini olarak adlandırılır; kan şekeri seviyeleri 140 mg / dl'den daha azdır ve daha sonra başlangıçtaki (yemek öncesi) menzile geri düşer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder