13 Haziran 2018 Çarşamba

Kan Şekeri

Kan Şekeri (Kan Glukozu) Nedir?


Glikozun gerektiğinde depolanması veya salınması insülin ve glukagon hormonlarının işlevidir.

İnsülin, kan dolaşımındaki şekerin ana düzenleyicisidir. Glikoz vücut için önemli ve gerekli bir yakıttır. Beslenmeyle alınır; beslenme dışında da gerektiğinde hem karaciğer hem de böbreklerde doğal olarak üretilirler. Vücudun kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen sistemde, pankreastaki hücrelerden salınan insülin hormonu etkendir.

Kan Şekeri
İnsülinin işlevi, kan dolaşımındaki glikozun yakıt olarak kullanılabileceği veya daha sonra kullanılmak üzere depolanabileceği kas, yağ ve karaciğer hücrelerine transferini hızlandırmakdır.

Beslenme sürecinde besinlerin sindirilmesiyle glikoz kan dolaşımına girerken, insülin pankreastan hızla salınır. Yemekten sonra, kan şekeri düzeyi yükselerek 140 mg / dl'e yaklaşır ve süreç içerisinde beslenme öncesi düzeyine düşer. Yemeğe eşlik eden insülin patlamasına bolus insülini denir.

Karaciğer ve Kan Şekeri


Karaciğerin en önemli görevlerinden biri vücudun glukoz (veya yakıt) rezervuarı işlevidir. Karaciğer, vücudun ihtiyacına bağlı glukozu hem depolar hem de üretebilir. Dolaşımdaki kan şekeri düzeyini ve diğer vücut yakıtlarını sabitlemeye çalışır.

Beslenme sürecinde, yüksek düzeydeki insülin ve bastırılmış glukagon düzeyleri, glukozun karaciğerde glikojene dönüştürülerek depolanmasını yönlendirir.

Özellikle gece veya yemekler arasında, vücudun kendi şekerini yapması gerekir. Bu süreçte yüksek glukagon ve düşük insülin düzeyi glikojenoliz işlemiyle glikojeni glukoza dönüştürerek vücudun enerji gereksinimini karşılar. Ayrıca, karaciğer gerektiğinde amino asitleri, atık ürünleri ve yağ yan ürünlerini toplayarak gerekli glukozu üretebilir. Bu sürece glukoneojenez denir.

Keton ve Ketogenez


Vücudun glikojen depolaması azaldığında, vücutta şeker gereksinen beyin, kırmızı kan hücreleri ve böbrek için şeker kaynakları korunmaya çalışılır. Bunun için sınırlı şeker tedarikini desteklemek için, karaciğer yağlardan keton adı verilen alternatif yakıtlar üretir. Bu sürece ketogenez denir.

Ketogenezin başlaması için hormon sinyali düşük bir insülin düzeyidir. Ketonlar kas ve diğer vücut organlarının yakıtılır.

Kan Şekeri ve Diğer Hormonlar


Vücudunuzdaki kan şekeri düzeylerini insülin dışında glukagon, amilin, GIP, GLP-1, epinefrin, kortizol ve büyüme hormonu etkiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder