7 Haziran 2018 Perşembe

Katarakt

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz merceğinin kalınlaşması ve sertleşmesidir. Göz merceği kalınlaşması, retinaya ulaşan ışığı önler. Retinaya daha az ışık ulaştıkça da, görme gittikçe zorlaşır, bulanıklaşır; yani, matlaşır (opaklaşır).

Kateraktın Nedenleri Nelerdir?


Katarakt
Kataraktın gelişmesinde ilk faktör yaştır ve genellikle de oluşur. Diğer faktörler ise, sigara içmek, diyabet, aşırı güneş ışığına maruz kalma, uzun süreli steroid kullanımı, diüretik kullanımı, bazı yüksek doz sakinleştiriciler, göz travması, kalıtım, morötesi radyasyon ve bazı metabolik koşullardır.

Yaşa Bağlı Katarakt


Kataraktların çoğu yaşlanmayla gelişir ve genellikle de oluşur.

Konjenital Katarakt


Çocuklukta genellikle her iki gözde de gelişir ve bazı bebekler katarakt ile doğarlar Bazı konjenital kataraktlar görüşü etkilemez, ancak, bazı bebeklerde çıkarılması gereken konjenital katarakt olabilir. Bunlar genellikle hamilelik sırasında kızamık, suçiçeği veya başka bir bulaşıcı hastalığa sahip olan anne ile ilgilidir; bazıları ise kalıtsaldır.

Sekonder Katarakt


Sekonder kataraktlar öncelikle vücutta başka bir hastalık oluşumunun (diyabet gibi) bir sonucudur veya steroid kullanımına bağlıdır.

Travmatik Katarakt


Gözün veya gözlerin, yaralanmaya bağlı, olayı hemen takip eden ya da birkaç yıl sonra katarakt geliştirmesidir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?


Kataraktlar yavaş büyür ve görme genellikle yavaş yavaş kötüleşir. Bazı kataraktlar yakın görüşte bile geçici bir iyileşmeye neden olabilir, ancak katarakt büyüdükçe bu durum daha da kötüleşir. Mat veya bulanık görüş, çoklu veya çift görüş, renkleri soluk görme renkleri tanıyamama, okuma zorluğu, gözlük derecelerini yükseltme, kötü derinlik algısı. Ancak, katarakt semptomları diğer göz rahatsızlıklarına benzeyebilir, bu nedenle teşhis için muayene önemlidir.

Risk Faktörleri


Son çalışmalar, yüksek irtifalarda yaşayan insanların katarakt geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. Güneşte fazla zaman geçiren insanlarda da katarakt erken gelişebilir. Bu nedenle, ultraviyole ışınlarına maruz kalmayı azaltmak için güneş gözlüğü ve geniş kenarlı bir şapka takılmalıdır.

Katarakt Tedavisi Nasıldır?


İlk aşamalardaki görme kaybı, farklı gözlükler veya güçlü bir ışıklandırma ile tedavi edilebilir. Bunlar artık yardımcı olmadığında, katarakt cerrahisi çoğu insan için geçerli olan tek etkili tedavidir. Tedavide yaş, genel sağlık ve tıbbi geçmiş, kataraktın kapsamı ve nasıl ilerlediği, haastanın fikri veya tercihi. Göz merceğinin sürüş, okuma veya televizyon izleme gibi günlük yeteneği bozulduğunda çıkarılması gerekir. Bu kararı hasta ve doktor birlikte verebilr.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder