23 Temmuz 2018 Pazartesi

Guatr ve Tiroid Nodülleri

Guatr hastalığına neden olan bez tiroid bezidir. Tiroid bezinin genişlemesiyle boyunda şişlik oluşur.

Tiroid nodülleri basit bir yumru şeklinde kitle oluşturur. Kitle baskın bir nodül içeren küçük veya büyük nodüllerden oluşabilir ki, sorun nodülün iyi veya kötü huyluluk özelliğidir.

Guatr Nedenleri

Guatr'ın yani, Tiroid Bezi Genişlemesi'nin nedenleri tiroid hormon verimsizliği (hipotiroidi ve hipertiroidi), tiroid bezi iltihabı ve tiroiddeki tümörlerdir.

Tiroid hormonu üretimi yetersizliğinde, tiroid bezi iyot eksikliğine karşı büyüyerek hormon üretmeye çalışır. Yani, tiroid hormonlarının temel yapı taşı iyot olduğu için, iyot eksikliğinde tiroid bezi büyür.


Guatr ve Tiroid Nodülleri
Bir çok guatr hastalığı, tiroid düzeyi kontrol edilerek tedavi gerektirmeden düzeltilebilir. Bazı koşullarda iyot eksikliğinin tamamlanması yeterlidir. Soluk almaya ve yutkunmaya neden olan büyük guatrlar; hava yollarını, yemek borusu veya kan damarlarını daraltan multinodüler guatrlar ise, tedavi gerektiren türlerdir.

İyot İçeren Besinler

Tiroid hormonu üretimi için gerekli iyot içeren besinler deniz ürünleri, süt ve ürünleri ve iyotlu tuzlardır. İyot kana emilerek, tiroid hücrelerindeki sodyum iyodür belirteci olarak adlandırılan özel bir pompa tarafından tutulur. Tiroid bezi ayrıca, enzimler olarak adlandırılan birkaç özel biyokimyasal 'tutturma makinesi' de içerir, bu da daha sonra tiroid hücreleri tarafından üretilen tiroglobülin adı verilen çok büyük bir proteinin belirli kısımlarına iyot eklenmesi için gerekli adımları gerçekleştirir. İyot ekli tiroglobulinin bir kısmı, foliküllerin merkezinde kolloid adı verilen bir yapışkan macun formunda bez içinde depolanır.

Tiroit hormonlarının düzenli bir miktarı, sürekli olarak tiroglobulin ile kesilir ve vücut boyunca dokulara gönderilmek üzere kan içine salınır. Neredeyse her hücrenin çekirdeğinde, tiroid hormonları, belirli genleri düzenleyen DNA segmentlerine bağlanan T3 reseptörleri olarak adlandırılan moleküllere bağlanır. Bu genetik planlardan kaç tane protein yapıldığının kesin kontrolü normal veya ötiroid tiroid durumunu korur. Bu genlerin anormal derecede yüksek tiroit hormon seviyeleri ile aşırı aktivasyonu hipertiroidiye neden olur; yetersiz tiroid hormon üretimine bağlı yetersiz gen aktivasyonu hipotiroidiye neden olur.

Sağlıklı tiroid bezi, hormonlarının doğru miktarını, beynin bir uzantısı olan hipofiz bezinin kontrolü altında üretir. Hipofiz bezi hücreleri, tiroid bezine kanda dolaşan tiroid uyarıcı hormon (TSH) sentezler; TSH tiroid hücreleri üzerinde kendi reseptörlerine bağlanır ve bunların büyümesini ve daha fazla tiroid hormonu üretmesini sağlar. Bu sistem, tiroid hormonlarının TSH salgılayan hipofiz hücreleri üzerindeki negatif geri bildirimleriyle ve onları kontrol eden beynin bir kısmıyla dengede tutulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder