20 Temmuz 2018 Cuma

Tiroid Bezi

Tiroid Bezi Nedir?

Tiroid bezi, soluk borusunun (trakea) önünde ve gırtlağın (larinks) hemen altında, lobları ince bir doku bandıyla birleşmiş, iki loblu endokrin bir bezdir. Temel histolojik birimleri foliküllerdir. Foliküllerin etrafı zengin kan donanımıyla çevrilidir. Folküller, folikül hücrelerinin oluşturduğu tek sıra epitel doku ile çevrilidir; içi folikül sıvı (kolloid) ile doludur; küre şeklindedir ve tiroid hormonlarını depolar.

Tiroid Bezi

Tiroid Bezinin Görevleri

Vücut ısısı, enerji kullanımı ve büyüme hızında fonksiyonel tiroid bezi, vücuttaki bütün olayları ve organların çalışmasını kontrol ederek metobolizmayı düzenler. Tiroid bezinin  özel fonksiyonu iyot biriktirerek, bu iyodu tirozin ile birleştirip tiroid hormonunu oluşturmasıdır.


Tiroid Bezi Hormonları


Tiroid bezi tiroksin (T4), Triiodotironin (T3) ve Kalsitonin (CT) hormonlarını salgılar. T3 ve T4 hormonları vücuttaki çoğu hücreyi etkileyerek, metabolizmayı düzenler; büyüme ve gelişmede etkilidir.  CT ise, kalsiyumun kemik hücrelerine geçişini sağlayarak kandaki düzeyini düşürür.


Tiroid Bozukluğu


Hipotiroidi ve hipertiroidi olarak iki anomalik tip oluşur. Her iki anomalitk tipinde de tiroid büyür. Tiroid büyümesine ise, guatr denir.


Tiroid Bozukluğu Belirtileri


Hem hipotiroidi,hem de hipertiroidinin en önemli belirtisi tiroid büyümesi yani, guatrdır.


Hipotiroidi Hastalığının Belirtileri


Tiroid bezinin yetersiz hormon üretimi, eksik iyot alımı, hipotalamustan Tiroit Salgılatıcı Hormon (TRH) ve hipofiz bezinden Tiroit Uyarıcı Hormon (TSH) salgısının yetersizliğine hipotiroid bozukluğuna neden olur. Hipotiroidi bozukluğuyla da kilo alma eğilimi; aşırı yorgunluk hissi; dikkat kaybı; aşırı yavaş refleksler; bazzal metabolik hızda yavaşlama ve soğuğa dayanıksızlık; anormal yavaş ve zayıf nabız; el, yüz ve ayak dokularında sıvı birikimiyle şişkinlik (miksödem); saçlarda ve deride kuruluk oluşur.


Hipertiroidi Hastalığının Belirtileri


Nedeni fazla tiroid hormonunun salgılanmasıdır. Hipertiroit hastalığında kilo kaybı; dışa vurmuş gözler (ekzoftalmi); hızlı nabız; hızlı kalp atımı; barsağın hızlı çalışması; yorgunluk; sıcaklama hissi; aşırı duyarlılık ve sinirlilik oluşur.


Hipotiroid Nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder