2 Eylül 2018 Pazar

EBOLA

Ebola Virüs

Ebola Virüs Hastalığı' na (EVD) neden olan mikroorganizma cinsidir. Ebola virüsünün bilinen beş türünden dördü, insanda enfeksiyon nedenidir. Ölümcül olabilmektedir.

Ebola Virüsü Türleri

 1. Zaire ebolavirus (Ebola virüsü);
 2. Sudan ebolavirus (Sudan virüsü);
 3. Taï Forest ebolavirus (Taï Ormanı ebolavirusü, eskiden Fildişi Sahili ebolavirusü);
 4. Bundibugyo ebolavirus (Bundibugyo virüsü);
 5. Reston ebolavirus (İnsan olmayan primatlarda ve domuzlarda hastalığa neden olduğu bilinen, ancak insanlarda görülmeyen Reston virüsü).

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Ebola
Ebola virüsü, ilk kez 1976 yılında, şimdiki Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola Nehri yakınında bulunmmuştur. Virüs birçok Afrika ülkelerinde zaman zaman salgınlara yol açmaktadır. Bilim insanları, Ebola Virüsü'nün kaynağını bilmemekle birlikte, doğası gereği hayvan kaynaklı olduğuna inanırlar; özellikle yarasalar en olası kaynaktır. Virüsü taşıyan yarasalar onu insanlar, maymunlar ve goriller gibi primatlara aktarabilirler.

Ebola virüsü, EVD olan veya ölen bir kişinin enfekte vücut sıvılarına (veya bunlarla kirlenmiş olan nesnelere) dokunulduğunda ve virüs gözler, burun veya ağızdaki cilt yaraları veya mukoza zarlarından içeri girerek yayılır. Virüs ayrıca insanlara kan, vücut sıvıları ve enfekte yarasaların dokunduğu meyve ya da primatların dokuları ile doğrudan temas yoluyla yayılabilir. İnsanlar, cinsel temas yoluyla da enfekte olabilmektedirler.

Ebola mağdurları, yorgunluk, kas ağrıları, göz ve görme sorunları ve mide ağrısı gibi iyileştiklerinde zor yan etkiler yaşayabilirler. Hayatta kalanlar, topluluklarına yeniden girerken damgalanma yaşayabilirler.

Ebola Virüsü Hastalığı'nın (EVD) Belirtileri

Semptomlar, virüsle temastan 2 - 21 gün arasında görünebilir. İnfluenza (grip) veya sıtma da dahil olmak üzere, birçok yaygın hastalıkla aynı semptomlara sahip olabilir.

 • Ateş;
 • Şiddetli başağrısı;
 • Kas ağrısı;
 • Zayıflık;
 • Yorgunluk;
 • İshal;
 • Kusma;
 • Karın (mide) ağrısı;
 • Açıklanamayan hemoraji (kanama veya morarma).

Ebola Virüsü Hastalığı'nın (EVD) Tedavisi


EVD nadir, fakat ağır ve genellikle ölümcül bir hastalıktır. EVD'den iyileşme, iyi destekleyici bir klinik bakım ve hastanın bağışıklık yanıtının güçlü olmasına bağlıdır. Ebola virüsü enfeksiyonundan hayatta kalanların, kanlarındaki antikorları (immün sistem tarafından yıkıcı patojenleri imha etmek için oluşturduğu moleküller) iyileştikten sonraki 10 yıl süresince tespit edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder