12 Ekim 2018 Cuma

Aloe Vera

Şimdi de meşhur aloe vera dosyasını açıyoruz. Nedir bu aloe vera her çeşit, krem, su, jel, yağ, bilimum kozmetik ürün içinde mevcut, gerçekten bu kadar etkili mi, ne işe yarıyor, nasıl etki ediyor bir bakalım inceleyelim istedik. Malum sagligim.org yazılarıyla, yakın zamanda aklınıza takılan konuların çoğu hakkında gerçekleri yazmasıyla bilinecek. Uydurma, yalan yanlış şeylerden sizi kurtarmaya adayız. Şimdiki yazımızda aloe vera yani tıbbi sarısabır bitkisi çiçeği, nasıl yetiştirilir, bakımı, fiyatı, aloe vera bitkisinin faydaları, kullanımı, cilde sürülür mü, nelere iyi gelir, aloe vera jeli gibi konularda bilgiler vereceğim.


Aloe Vera Bitkisi

Aloe Vera
Ülkemizde aloe vera bitkisi "tıbbi sarısabır" olarak biliniyor. Kaktüs gibi, gövdesiz veya çok kısa 10 cm ile 25 cm arasında bir gövdeye sahip, bu gövdeden çıkan 20'ye yakın sert yaprağı olan bir bitkidir. Gövdeden çıkan yaprakları 40-50 cm uzunluğunda ve 5-8 cm genişliğinde büyür. Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen çok yıllık bir bitki olan aloe vera, genelde üç ile beş sene içerisinde tam erişkinliğe ulaşıp hasatı yapılır. İdeal ortamlarda bir yaprağı 1,5 ile 2 kilo arasında ağarlığa çıkabilir.

Şimdi bir bilgi kirliliğini ortadan kaldıralım, aloe veranın çeşitleri veya türleri yoktur. Bilinen 300 ve üzeri aloe türü vardır. Ama aloe vera dendiğinde siz "Aloe Barbadensis" (Aloe Barbadensis Miller) türünü anlamalısınız. Zaten diğer aloe türleri şekil ve tip olarak aloe veraya benzemez. Tıbbi ve kozmetik ve beslenme alanında en çok kullanılan tür aloe barbadensis dir. Diğer tıbbi kullanılan türleri "Aloe Ferox", "Aloe Perryi", "Aloe Arabica", "Aloe Soccotrina Lamark", "Aloe Saponaria", nın yanı sıra yüzlerce süs bitkisi çeşiti vardır. Ama bunlar aloe veranın değil, aloe bitkisinin türleridir.

Aloe vera adını arapça "alloeh" (acı) ve latince "vera" (gerçek) kelimesinden alıyor. Bu ismin verilmesinin nedeni bitkinin acı tadıdır. İnsanlık 3000 seneden fazla bir zamandır aloe vera bitkisini kullanıyor. Mesela Mısırlılar "ölümsüzlük bitkisi" olarak tanımlamış, antik Yunan' da ise "her derde deva ilaç" olarak tanımlamışlar. Uzun lafın kısası, Yunanlardan, Mısırlılara, Hintlilerden, Çin ve Japonlara kadar bir çok eski uygarlıkta geleneksel tıpta yeri olan bir bitki aloe vera. Meşhur Nefertiti ve Kleopatra güzelliklerine güzellik katmak için kullanırken, büyük İskender askerlerinin yaralarını tedavi etmek için kullanıyordu.

Aloe vera bitkisi üç tabakadan oluşur.


 1. Birinci tabaka en içte bulunan %98'i sudan oluşan jel tabakası vardır, bu tabakada, glukomannanlar, amino asitler, lipidler, steroller ve vitaminler mevcuttur.
 2. İkinci tabaka jeli kaplayan orta tabakadır, bitkiye acılığını veren bu tabakadaki sarı sudur 2) antrakinonlar ve glikozitler içerir
 3. Üçüncü tabaka bitkiyi sarıp koruyan dış kabuktur.


Aloe vera bitkisinde 75 çeşit madde bulunur bu maddeler kabaca vitaminler, enzimler, mineraller, şekerler, hormonlar, saponinler, ve amino asitlerdir. Şimdi içeriğindeki maddelere bakalım.
 • Vitaminler : A vitamini (beta-karoten), C vitamini, E  vitamini, B12 vitamini, B9 vitamini (folik asit ) ve kolin içerir.
 • Enzimler : Aloe verada 8 enzim vardır bunlar, aliiase, alkalin fosfataz, amilaz, bradikinaz, karboksipeptidaz, katalaz, selülaz, lipaz ve peroksidazdır.
 • Mineraller:  Bir çok mineral bulunan bitkide, kalsiyum, krom, bakır, selenyum, magnezyum, manganez, potasyum, sodyum ve çinko bulunur.
 • Şekerler: Monosakaritler (glikoz ve fruktoz), polisakkaritler (glukomannanlar / polimannoz) gibi maddelerin alt türevleri vardır.
 • Antrakinonlar: Bitkide 12 farklı antrakinon madde bulunur.
 • Yağ asitleri: Dört farklı yağ asiti vardır bunlar, kolesterol, kampesterol, β-sisosterol ve lupeol gibi maddelerdir.
 • Hormonlar: Bitkide bir çok hormun bulunur bunların başlıcaları auxins ve gibberellinler.
 • Diğer maddeler: Bitkide 20 aminoasitin yanı sıra salisilik asit, lignin ve sabunlu madde olan saponinler bulunur.
Aloe Vera Çiçeği

Aloe Vera Bitkisi Bakımı

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

Aloe Vera Bitkisi Fiyatı

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılılır

Aloe Vera Bitkisi Yüze Sürülür Mü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder