31 Ekim 2018 Çarşamba

Antidiüretik Hormon (ADH, Arg-vazopressin)Arka hipofiz salgılarındandır. Antidiüretik Hormon (ADH, Arg-vazopressin), hipotalamustaki supraoptik nukleusta, oksitosin (OXY) paraventriküler nukleusta sentezlenir. ADH neurophysin II taşıyıcı proteinine bağlanarak, oksitosin nerophysin I taşıyıcı proteinine bağlanarak depolanır. Uyarıldığında oksitosin ile birlikte salınr Arg-vazopressin 9 aminoasitlik bir peptiddir. Arg-vazopressin, neurophysin taşıyıcı proteinleriyle bağlanarak, birlikte hipotalamik nöronlardaki salgı granüllerinde depolanır ve her ikisi birlikte salgılanır.

Antidiüretik Hormonun (ADH) Fizyolojik Etkileri

Antidiüretik Hormon
Diüretik, idrar oluşum hızını artıran bir ajandır. Böbreklerden suyun atılmasını azaltarak idrar oluşumunu engeller. Hücre dışı sıvısının sodyum iyonu konsantrasyonunun ve ozmotik basıncının düzenlenmesinde rol oynar. Eğer antidiüretik hormon salgılanması azalırsa diabetes insipidus denilen durum meydana gelir. Vücut, dansitesi düşük idrar çıkarır. Günlük idrar 12-15 litre civarındadır. Bu hastalar çok çabuk olarak su kaybedebilirler. Antidiüretik hormonun (ADH) olmaması böbreklerden suyun geri emilimini engelleyeceği için idrar oluşumunu hızlandıracaktır. ADH yapımı hipotalamus denetimindedir. Kanın osmotik basıncının artışı hipotalamusu uyarır. Hipotalamus hipofızi uyarır ve ADH salgılanır. Kan içinde artan ADH böbreklerde suyun emilimini artırır. Böylece kanın sıvı hacmi artar ve osmotik basınç düşer. Diğer yandan alkollü içecekler ADH hormonunu inhibe eder. Bu sebepten kaynaklı alkol ile beraber işeme durumu artmaktadır. En önemli etkisi idrar boşaltımını azaltarak, vücut suyunu yani, su dengesini korumaktır. Bir organizmaya ADH'nin küçük miktarının enjeksiyonu bile, idrar oluşumunu azaltır. Antidiüretik hormon, idrar oluşumunu azaltma özelliğine göre adlandırılmıştır.

ADH böbreğin distal ve toplayıcı tubüllerindeki reseptörlere bağlanır ve suyun dolaşıma geri emilimini hızlandırır. ADH'nin düz kas ve karaciğer hücrelerinde V1 reseptörü; böbreğin distal ve toplayıcı tubüllerinde V2 reseptörü vardır.
ADH eksikliğinde tubüler suya geçirgen değildir ve su idrarla birlikte akar. ADH su geri emilimini su kanalları ya da akuaporin'lerin membranlara girişini uyararak gerçeleştirir. Bu kanallar suyu tubul hücrelerinden yeniden kana taşırlar. Suyun kana yeniden taşınmasıyla plazma osmolaritesini azaltır ve idrar osmolaritesini artırır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder