25 Ekim 2018 Perşembe

Hormon Biyosentezi ve Salgılanması


Peptit Hormonlar

Peptit hormonlar hidrofilik moleküllerdir ve suda eriybilirler.
Bütün peptid hormonlar ve protein hormonlar, bir DNA molekülü kalıbından transkripsiyon ve translasyon ile sentezlenirler.
Polipeptid hormon salgılayan hücreler, polipeptid moleküllerin sentezi, paketlenmesi ve salgılanması süreciyle ilgili bazı yapısal özellikler taşır.

Polipeptit Hormon Salgılanması

Hormon Biyosentezi ve Salgılanması
Hücreden, hücre dışına taşınan bütün peptit ve proteinlerle birlikte, polipeptit hormonlar da granüllü endoplazmatik retikulumda (gER), yani, membranlarla birleşmiş ribozomlarda sentezlenirler (Endoplazmatik retikulumdaki ribozomlarda) ve daha sonra Endoplazmatik Retikulum (ER) kanallarına geçerler. Hücre içine kalan proteinler ise, serbest ribozomlarda sentezlenirler.
Sentez mekanizmaları, Sentez Hipotezi'yle açıklanır.
İşaret peptidle birlikte bütün moleküllere, preprohormon denir. Preprohormon molekülleri çok kısa yaşar ve endoplazmik retikulumdaki tripsin benzeri bir enzimle hızla parçalanır.
Preprohormon molekülleri bir çok durumda, hormon salgılanmadan önce, daha ileri modifikasyonlar geçirirler (TSH, LH ve FSH gibi glikoprotein hormonlarının oluşum sürecinde şeker eklenmesi). Eğer molekülde işaret peptidin bölünmesinden sonra hala fazla aminoasitler varsa, molekülün bu şekline prohormon denir (öncü hormon). Bazı koşullarda prohormon birden fazla peptid için öncü olabilir ve bna poliprotein denir.
Lümene alınan yeni sentezlenmiş hormon vesikülleri, transportla golgi bölgesine hareket eder. Burada granüller ya da vesiküller formunda paketlenir. Golgide son glikzilasyon ve prohormonların olgun hormona dönüşümü gerçekleştirilir. Bu hücre içi taşınmaya mikrotubüller aracılık eder ve bu olay kolşisin gibi mikrotubül oluşumunu bozan ilaçlarla bloke edilebilir.
Pro-opiomelanokortin (pro-opiokortin) hipofiz ve beynin farklı kısımlarında farklı peptitleri vermek için bölünür (ACTH, MSH ve Beta-Endorfin).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder