2 Kasım 2018 Cuma

Adenohipofiz (Ön Hipofiz)


Adenohipofiz hormonlarının (Ön Hipofiz Hormonları) hepsi peptiddir ve büyüklükleri birbirlerinden farklıdır. Üç farklı peptid hormon ailesi belirlenmiştir. Bu peptid hormon ailelerinin aminoasit dizileri birbirine benzer hormonal molekül tiplerini içerir. Birbirine benzer moleküller de genetik bir ilişkiyi yani, benzer DNA moleküllerinden türevlendiklerini belirtir.

I. Peptid Hormon Ailesi

Ön Hipofiz
I. peptid hormon ailesi Graw Hormon (GH, STH-Somatotropin Horman) ve Prolaktin (PRL) hormonunu içerir. Hem Graw Hormon, hem de Prolaktin 200 aminoasitin oluşturduğu peptidlerdir.

II. Peptid Hormon Ailesi

II. Peptid Hormon Ailesi yapılarında karbonhidrat içeren (glikoprotein) Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH), Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), Lutein Hormon'u (LT) kapsar.
Ayrıca, Adenohipofiz'den salgılanmayan, plasentanın salgıladığı insan karyonik somatomamotropin hormonu da II. Peptid Hormon Ailesi'ndendir.

III. Peptid Hormon Ailesi

Bu peptid hormon ailesi Adrenokortikotropik hormon (ACTH), Melanosit Uyarıcı Hormon (MSH), Endorphyn ve Beta Lipotropik Hormon'u (Beta-LPH) kapsar.
III. Peptid Hormon Ailesi pro-opimelanokortin denilen, büyük bir öncü protein molekülünden türevlenirler.
Adenohipofiz, hipotalamik hipofizial portal sisteme sahip; pars tuburalis, pars distalis ve pars intermedia bölümlerinden oluşur.

Pars Distalis

Pars distalis'ten salgılanan hormonlar üreme, büyüme, davranış ve metabolizmanın düzenlenmesiyle birlikte tiroid, adrenal korteks gibi endokrin bezlerin ve bu endokrin bezlerin targetlerinin fonksiyonlarını da düzenler.

Pars İntermedia

Adenohipofiz'in salgıladığı hormonların en küçüğü Pars intermedia bölümünden salgılanan Melanosit Uyarıcı Hormon'dur (MSH).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder