26 Kasım 2018 Pazartesi

Adrenal Medulla Hormonlarının Fizyolojik Etkileri

Kalp Kasının Kontraksiyon Gücü ve Hızının Artırılması

Başlıca beta reseptörler aracılığıyla gerçekleşen epinefrin (adrenalin) etkisidir.

Kan damarlarının Daraltılması

Özellikle, norepinefrin (noradrenalin) etkisidir; arterial kan basıncı artışıyla sonuçlanır.

Bronşiollerin Gevşetilmesi

Adrenal Medulla Hormonları
Beta reseptörler aracılığıyla akciğer solunumuna yardımcı olur.

Yağ Hücrelerinde Lipolizin Uyarılması

Beta reseptörler aracılığıyla bir çok dokuda enerji üretimi için yağ asidi sağlar ve bu da kan glukoz depolarında koruyucu bir etki yaratır.

Metabolik Hızın Artırılması

Oksijen alımı ve ısı üretimi epinefrine (E) yanıt olarak tüm vücutta artar. Medullar hormonlar aynı zamanda enerji üretimine glukoz sağlamak için iskelet kasında glikojen yıkımını uyarır.

Katekolaminlerin Hormon Salgılanmasındaki Düzenleyici Fonksiyonları

  • Merkezi Sinir Sistemi, norepinefrin ve dopamin anteriyör hipofiz hormonlarının salgılanmasının regülasyonunda fonksiyoneldir. Örneğin, dopamin,prolaktin inhibe edici hormon (PRL-inhibe edici hormon) olarak tayin edilmiştir ve hipotalamik salgılatıcı hormonlar da sempatik sinir sisteminin kontrolü altındadır.
  • Katekolaminler bir beta-reseptör aracılığıyla periferde renin salgılatır. böbreğin junstaglomerular hücrelerinden renin salgılanması renal sinirler ve dolaşımdaki katekolaminler aracılığıyla sempatik sinir sistemi tarafınddan düzenlenir.
  • Katekolaminler, bazı hücreler üzerindeki alfa-reseptörler ve beta reseptörler aracılığıyla karşıt yanıtlar oluştururlar. B-hücreleri hem beta reseptörlere, hem de alfa-adrenerjik reseptörlere sahiptir. Normalde alfa-reseptörler daha fazladır ve insülin inhibe edilir. Glukagon salgılayan A hücrelerinde daha çok beta-reseptörler vardır ve katekolaminlere karşı yanıt daha çok glukagon salgısının uyarılmasıdır. Tek hücreler üzerindeki alfa-reseptörlerin ve bete-reseptörlerin aracı olduğu karşıt yanıtların bir diğer örneği bazı amfibi ve reptillerdeki deri melanofor cevabıdır. Tek bir hücredeki bu reseptörlerden, beta-reseptörler melanozomların dağılmasını uyararak koyulaşmaya neden olurken, alfa-reseptörler melanozomların toplanmasına neden olarak renk açılmasını sağlarlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder