5 Kasım 2018 Pazartesi

Adrenal Steroid, Eşem Steroidleri ve Katekolamin Hormonları


Adrenal steroidler, eşem steroidleri ve katekolamin hormonları, somatotropin hormonlarının büyüme üzerindeki etkisini azaltır ya da artırır.
  • Adrojen hormonu, ösrojen hormonu ve somatotropin hormonu (STH-GH) insülin benzeri büyüme faktörü I (IGF-I) etkisini (salgısını) artırır.
  • Tiroid hormonu somatotropin hormonunun etkisini artırırken, artan somatotropin hormonu da insülin benzeri büyüme faktörü I (IGF-I) etkisini artırır.
  • İnsülin hormonu anabolik etkinliği artırırken, anabolik etki de büyümeyi artırır.
  • Androkortikoidler büyümeyi artırır.
  • Yüksek doz glukokortikoidler büyümeyi azaltır.
  • Androjen hormonu ve östrojen hormonu kemiklerin kapanmasındaki işleviyle büyümeyi durdurur.

Growth Hormonu (GH, STH) Salgılanmasının Kontrolü


Adrenal Steroid
Growth hormonunun kan düzeyi çok düşüktür. Çocuklarda ve ergenlerde en yoğun salgılanma peryodu derin uykuya geçişten kısa bir süre sonradır.
Growth hormonu stres, eksersiz, beslenme, uyku ve grow hormonunun kendisi gibi bir çok faktörün kontrolündedir. Ancak, büyüme hormonu salgılanmasında temel faktörler büyüme hormonu salgılatıcı hormon (GHRH: Growth Hormone Releasing Hormone), somatostatin (SS) ve grelin faktörleridir.

Growth Hormone Releasing Hormone (GHRH)

Growth hormonunun sentezini ve salgılanmasını uyarır.

Somatostatin (SS)

Büyüme hormonu salgılatıcı hormonuna (GHRH) ve düşük kan glukoz düzeyi gibi benzer uyarıcı faktörlere yanıt olarak Growth hormonu salgılanmasını durdurur (inhibitor).

Ghrelin Hormmonu

Midede salgılanan peptid hormondur. Somatotroplar üzerindeki reseptörlere bağlanıp, growth hormonu salgılanmasını uyarır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder