1 Kasım 2018 Perşembe

Anksiyete

Anksiyete, vücudunuzun strese karşı doğal reaksiyonudur. Yaşanacağı var sayılan şey hakkında korku ya da endişe duygusu. Okulun ilk günü, bir iş görüşmesine gitmek veya bir konuşma yapmak, çoğu insan için korkulu ve gergin hissetmesine yol açabilir. Bu normal zaten. Anksiyete daha farklı bir korku ve endişe halidir.  Yazımda da anksiyete nedir, neden oluşur, tedavisi var mı, ne yapmalıyız gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Anksiyete Neden Olur


Anksiyete
Yeni bir yere taşınmak, yeni bir işe başlamak veya bir teste girmek gibi durumlarda endişe duymak normaldir. Bu tür bir kaygı normaldir fakat sizi daha çok çalışmaya ve daha iyi iş yapmaya meylettirebilir. Sıradan panik ve endişe, gelen ve giden bir duygudur, ancak günlük hayatımıza doğrudan bir etki etmemektedir.

Anksiyete bozukluğu durumunda, korku hissi hiç kaybolmaz. Bu yoğun ve normal hayatın akışını bozan bir niteliğe sahiptir. Bu tür bir endişe, hoşlandığınız şeyleri yapmayı bırakmanıza yol açabilir. Bazı durumlarda, bir asansöre girmenizi, sokağı çıkmanızı ve hatta evden çıkmanıza dahi engel olabilir.

Anksiyete Belirtileri


Psikoloji kişiden kişiye değişen özel ve öznel durumlardır. Bu durumda anksiyete belirtiler herkes de farklılık gösterir. Genel anlamda size aktaracağım belirtiler ciddiye alınması gerekir fakat bu belirtilerin hiç biri görülmeden de bu psikolojik rahatsızlığa yakalanabilirsiniz ve ya bu belirtilerin bir kaç tanesi gösterdiğiniz halde anksiyeye rahatsızlığına yakalanmamış olabilirsiniz.
Anksiyete belitilerini genel anlamda şu şekilde sıralayabiliriz:
bazı ortak belirtiler şunları içermektedir:


 • Sinirlilik hali, huzursuz hissetme veya aşırı-sebepsiz gerginlik
 • Tehlike anında panik veya korkuya kapılmak
 • Kalp ritminizin artması
 • Hızlı nefes alış-veriş veya hiperventilasyon
 • Aşırı terleme
 • Titreme veya kas seğirmesi
 • Zayıflık ve rehavet
 • Endişe duyduğunuz meselelerin ötesinde başka herhangi bir şeye net bir şekilde odaklanma veya düşünme konusunda problem yaşamak
 • Uykusuzluk
 • Gaz, kabızlık veya ishal gibi sindirim sistemi veya fizyolojik dengesizlikler
 • Endişenizi tetikleyen şeylerden kaçınmaya meyletme 
Anskiyete Tedavisi


Bazı durumlarda, bir kişi evde psikolog desteği almadan anksiyete bozukluğunu tedavi edebilir. Bununla beraber, bu ciddi veya uzun süreli kaygı bozuklukları için etkili çok da mümkün olmayabilir.

Bir kişinin aşağıdakiler dahil olmak üzere daha hafif, daha odaklanmış veya daha kısa süreli anksiyete bozukluklarıyla başa çıkmasına yardımcı olacak birkaç teknik bulunmaktadır. Bu teknikleri evde uyguladığınız biraz olsun probleminizin çözüldüğünü fark edeceksiniz.


Öncelikle bir yan bilgi olarak yoga, anksiyete bozukluğunun etkilerini azaltabilir. Ayrıca ruhsal anlamda sizi rahatlatacaktır.
Stres yönetimi: Stresi yönetmeyi öğrenmek, potansiyel tetikleyicileri sınırlandırmaya yardımcı olacaktır. Gelecekteki tüm baskıları ve son başvuru tarihlerine göre hayatınızı ayarlayın, göz korkutucu görevleri daha kolay yönetilebilir hale getirmek için listeler oluşturun ve çalışma hayatınızdan kendinize zaman ayırın.
Gevşeme teknikleri: Basit aktiviteler, anksiyetenin zihinsel ve fiziksel belirtilerini yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bu teknikler arasında meditasyon, derin nefes egzersizleri, uzun banyolar, karanlıkta dinlenme ve yoga yer alır .

Anksiyete yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımın sonuna gelirken yazımdan faydalandığınızı düşünüyorsanız;
Panik Atak
Kişilik Bozukluğu yazılarımı okumanızı öneririm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder