15 Kasım 2018 Perşembe

Çocuklarda Yoga

Çocuklar için yoga uygulaması, vücut ve sinir sistemini, solunum sistemini ve sindirim sistemlerini destekleyen büyük bir etkiye sahiptir. Yoga, çocukların duygularını ve davranışlarını doğrudan etkiler. Aynı zamanda yoga, zihinsel durum üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve yaratıcılığın gelişmesine yardımcı olur. Yazımda da çocuklar yoga yapmalı mı, yoganın çocuklara faydası olur mu, etkili midir, hangi yaşta yogaya başlanmalı, çocuk yogası nedir, çocuk yogasının faydaları nelerdir gibi sorulara cevaplara aradım.


Çocuklar Ne Zaman Yogaya Başlayabilir?Yoganın yetişkinler ne derece faydalı olduğu ve neler sağladığı bilinmektedir. Fakat yoga, sadece yetişkinler için faydalı değildir, çocuklar için yoganın faydalarından son zamanlarda sıklıkla söz edilmektedir. Erken yaşta başlanan yoga pratiğinin, çocukların çok yönlü bir bireye dönüşebilmesinde, yaşamları boyunca da bedenleri ve zihinleriyle ilgili sorunları çözebilmesinde büyük bir katkısı olur.
Yetişkinlerin her gün birçok şekilde stresle mücadele ettikleri yaygın bir bilgidir. Ancak bugünün çocukları da yetişkinler kadar stresli süreçlerden geçiyorlar. Çocuklar, okullarda ve kolejlerde artan rekabete ayak uydurmak, akran baskısı ve ergenlik çağının zorluğu ile uğraşmak, müfredat dışı etkinliklere katılmak ve ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin beklentilerini karşılamak zorunda bırakılmaktadır. Dolayısıyla çocukların stres durumu da gün geçtikçe artar bir hale gelmiştir. Bu nedenle yoga, çocuğun gelişiminde olumsuz etkiye sahip olan stresin ortadan kalkmasına fayda sağlayabilir.


Çocuklar Hangi Yaşta Yogaya Başlamalı? 


Hindistan’da, çocuklar geleneksel törenlerle (upanayanam), dini uygulamalara 8 yaşında yogaya başlamaktalar. Bu yaşta çocuklar, güneşe selam, nadi shodhana pranayama ve gayatri mantra ile tanışıyorlar. Ancak batıda hızla yayılan, çocukların daha erken yaşta yogaya başladıkları uygulamalar mevcuttur.
Yoga konusunda birçok ebeveyn, çocuklarını asana (pozlar, fiziksel pratikler) ve meditasyona sokmanın doğru zamanını merak eder. Aslında çocuğun yogaya başlaması konusundaki birçok öneriye rağmen asıl cevap, çocuk “hazır olduğunda” yogaya başlamalıdır. Aksi halde, çocuğu yoga yapmaya zorlamak, hem onun stresini arttırmak hem de yogadan uzaklaşmasına neden olmak demektir.

Yoganın Etkileri


Yoga, yalnızca sağlıklı ve mutlu bir beden ve zihin sağlamaya yardımcı olmaz, aynı zamanda hayatın iniş ve çıkışlarıyla başa çıkma yöntemlerini geliştirmeyi de olanak sağlar.
Sizin yoga yapıyor oluşunuz, çocuğunuzu yoga yapmak konusunda teşvik edebilir. Siz yoga pratiğinizi gerçekleştirirken çocuğunuzun sizi izlemesi, sizi taklit etmesine ve bir süre sonra yogaya ilgi duymasını sağlayabilir.
Bu yolla yoga ile bir paylaşım sağlamak, şefkati ve iletişimi de besleyecektir. Yoganın rekabetçi olmayan ruhu, çocuğun karşılaştığı akran ve performans baskılarıyla baş edebilmesine olanak sağlar, yaratıcı çözümler üretmesine teşvik eder.
Çocuklar üç ya da dört yaşlarında, oldukça erken bir yaşta yogaya başlayabilirler. Küçük yaş gruplarına yoga oyun olarak sunulduğunda en iyi geri dönüşü verirler. Denge, güç ve koordinasyon gerektiren duruşlar zor olabilir. Bu nedenle hem çocukla yoga yapmayı bilen hem de onun gelişim çizgisini takip edebilen bir eğitmenle çocukların yoga yapması daha uygundur. Ancak ebeveynin çocuğuna bu süreçte verdiği destek de, güven ve öz saygıyı aşılar.
Yoga, bu hızlı ve rekabetçi dünyada herkes için bir nefes alma alanı olarak tarif edilebilir. Çocukların da dâhil edildiği bu rekabet dünyasında, onların yaşama becerileri geliştirmek, sorunlar karşısında hızlı ve yaratıcı çözümler üretebilmelerini sağlamak adına yoga önemli bir araç olabilir.

Çocuk Yogası


Son yıllarda yetişkinler için yoga oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Yoga, çocuklara da önemli ölçüde fayda sağlayabilir. “Çocuk Yogası”, yeni yaygınlaşmaya başlayan, çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerini destekleyen, hayal gücü ve yaratıcılıklarını besleyen bir uygulamadır.
Çocuklardan her zaman meşgul olmaları ve üretken olmaları beklenir. Çocuk, yatma vaktine kadar gün boyu bir aktiviteden diğerine geçer. Yoga, çocuklara her zaman böyle olması gerekmediğini öğretir. Çocuklar nasıl rahat edebileceklerini öğrenebilirlerse, yaşları ilerledikçe yetişkinlikte karşılaşacakları stres ve baskılarla daha iyi baş edebileceklerdir. Çocuk yogası, çocuğun zihnini ve bedenini dengeli tutmasına yardımcı olmak için eğlenceli bir yoldur. Çocuk yogası çocuğa güç, esneklik, koordinasyon, güven duygusu ve özgüven gelişimi gibi faydalar sunar.
Çocuklar aslında doğal yogilerdir. Onların yoga öğretilerini almaları, ilham verici yollarla büyümelerini de sağlar. Çocukları erken yaşta yogayla tanıştırmak, onların sağlıklı bir yaşam tarzı edinmelerine ve sağlıklı bir gelecek için temel oluşturmalarına yardımcı olacaktır. Çocukların yoga yapmasını sağlarken çocukların yaratıcılığını teşvik edilmesi gerekmektedir. Çocuklar için yoga pozları doğal çevreyi taklit edecek şekilde yorumlanmıştır ve eğitmenin yaratıcılığı ile de daha farklı biçimlerde çocuklara sevdirilebilir.

Çocuk Yogasında Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler  • Yoga pozlarını ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde uyarlamaktan veya değiştirmekten çekinmeyin.
  • Mükemmel hizalanmış pozlar yerine, hareketle eğlenmeye odaklanın.
  • Çocukların tutkularını ve ilgi alanlarını iyi gözlemleyin.
  • Yaratıcı ve anlamlı deneyimler yaratın.
  • Enerji seviyelerine ve farklı öğrenme tarzlarını dikkate alın.
  • Yaratıcı olun ve eğlenin, fakat mutlaka güven sağlayın.
  • Rahat kıyafetler giyin ve çıplak ayakla egzersiz yapın.
  • Pozları öğretmek için  oyunlara başvurun.


Çocuk Yogasının Faydaları


Çocuk yogasının, çocuğun fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişimi üzerine birçok olumlu tarafı vardır. Ayrıca çocuklara, yoganın rekabet dışı olduğunu kavratmak gerekir-ki bu da çocuğun rekabet duygusunun dengelenmesinde yardımcı olur. Çocuk yogada, kendini kabul etmeyi ve keşfetmeyi öğrenir. Yaratıcılığı açığa çıkar, hayal gücü gelişir ve potansiyeli ortaya çıkar. Çocuk yogası odaklanmayı kolaylaştırır, sakinleştirici ve dinginliği sağlayıcı teknikler sunar. Çocuklar yoga yaparken öz farkındalığa erişir ve çocuklarla yoga uygulaması pozitif ruh sağlığını destekler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder