29 Kasım 2018 Perşembe

D Vitamini Kaynakları

Yumurta sarısı, süt, tereyağı, karaciğer, özellikle balık karaciğerleri (morina balığı, kalkan balığı, pisi balığı ve köpek balığı karaciğerlerinde) önemli vitamin-D (Kalsiferoller) kaynaklarıdır.
Vitamin-D'nin en önemli kaynağı güneştir. Hayvansal besinlerin vitamin-D içeriğinin zenginliği, organizmanın güneş ışınlarıyla teması oranında artar. Güneş ışınları yetersiz alanlarda yetiştirilen hayvanların ürünlerinin vitamin-D içeriği de yetersizdir. Vitamin-D eksikliğiyle hem hayvan sağlığı bozulmakta; hem de hayvandan kazanılan besinlerin kalitesi düşürülmektedir.
İnsanlar vitamin-D sentezini engelleyen bir hastalıktan etkilenmiyorlarsa güneşten de sentezleyebilirler.

Güneşten sentezlenme özelliğiyle hormon kapsamında değerlendirilmektedir. Karaciğerde kolekalsiferolden dönüştürülen 25-hidroksikolekalsiferol, böbreklerde çok daha aktif 1,25-dihidroksikolekalsiferol'e dönüştürülür. Böbreklerden kanla bağırsaklara ve kemiklere taşınarak etkinlik kazanan 1,25-dihidroksikolekalsiferol, hormon kapsamında değerlendirilmesine karşın, hormondandan ayırdedici özelliği,öncü maddesinin, yani, provitamin-D3 vitamininin endokrin bezlerden salgılanmaması, dışardan alınmasıdır.
Bebeklerin sadece yanaklarını güneş ışığıyla teması vitamin-D sentezi için yeterlidir. Annedeki vitamin-D yeterliliği koşullarında, anne sütünden bebeğe vitamin-D aktarılarak, bebeğin gereksinimi karşılanabilir.
Vitamin-D kaynatıldığında aktivitesini koruyan, ısıya dayanıklı, yağda eriyerek vücutta depo edilebilen bir vitamindir.

Vitamin-D Fazlalığı

Vitamin-D, yüksek dozu en toksik (zehirli) vitamindir. Yağda çözünen vitaminler Vitami-D, vitamin-A, vitamin-E ve vitamin-K vücutta depolanabilirler. Vitamin-D depolardan yavaş metabolize edilir.

  • Kandaki kalsiyum konsantrasyonu artırarak iştahsızlık, bulantı, kusma, idrarın çoğalması, susama hissinin artması, sıklıkla ishal ve arasıra kabızlık nöbetleri oluşur.
  • Vücudun bazı bölgelerinde kalsiyum çökmesiyle taş ve kireçlenmeler; börekte hasarlar oluşur.
  • Damar sertlliği oluşumu hızlanır ve artar. Yüksek kan basıncı, kalp atışı düzensizlikleri, zihinsel ve fiziksel gelişim geriliği oluşturur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder