28 Kasım 2018 Çarşamba

D Vitaminin Önemi (Fizyolojik Etkileri)

Vitamin-D'nin (Kalsifroller) fizyolojik etkinliği, hormonal özelliktedir. Sentezlendiği yerden kanla taşınarak aktarıldığı hücreleri, paratiroid bezinden salgılanan parathormonu (PTH: Paratiroid hormonu) ve tiroid bezinin parafoliküler C-hücrelerinin salgıladığı kalsitonin hormonuyla birlikte kalsiyum ve fosfor metabolizmasını regüle eder.

D Vitaminin Önemi
Kalsitonin hormonunu, tiroid bezinin parafoliküler C-hücreleri salgılar. Parathormon reseptörlerini bloke edip, kemik çözülmesini inhibe ederek kan kalsiyum düzeyini düşürür. Yani, tiroid bezinin parafoliküler C-hücrelerinin salgıladığı kalsitonin, parathormonun etkisinin zıt yönünde çalışır. Kan kalsiyum ve fosfat düzeylerini düşüren bir hormondur.
Kan kalsiyum ve fosfat düzeylerini, kemiklerden kalsiyumun ve fosfatın serbest bırakılmasını engelleyen kalsitonin hormonu; kalsiyumun kandan kemik ve dişlere geçmesini sağlayarak, kandaki kalsiyum miktarını azaltıp kalsiyum ve fosfatın kemiklerde depolanmasını artırarak ve böbreklerden kalsiyum atılımını artırarak, yani, böbreklerden kalsiyumun geri emiliminin azaltılmasını sağlayarak düşürür.

Aktif Vitamin-D'nin Etkileri

Bağırsaklardan kalsiyum ve fosfor emilimini sağlar.
Kalsiyum ve fosforun böbreklerden atılımını engeller.
Kemikten kana kalsiyum geçişini artırabilir. D vitamini kemikten kana kalsiyum geçiş etkisini, kan kalsiyum konsantrasyonu azaldığında parathormonu (PTH) ile birlikte gerçekleştirir.
Kemik ve diş yapısının oluşumuna katkı sağlar.
Kandaki kalsiyum ve fosfor konsantrasyonlarını düzenler.
Sinir sistemi, kalp ve kanın pıhtılaşma mekanizmasını etkiler.
Kalsiyum ve fosforun, kemik ve diş dokusuna oturabilmesi için vitamin-D zorunludur. Vitamin-D'nin kandaki kalsiyum düzeyinin düzenlnmesi, direkt kalsiyumun etkilerinin düzenlenmesini de sağlar.
Vitamin-D kalın bağırsak, kemik, deri, kolon ve meme kanserlerinden koruyucudur ve tüberküloza (verem) karşı bağışıklığı güçlendirir. Multipl sclerosis (MS, çok yönlü skleroz) hastalığının tedavisi için de pozitiftir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder