17 Kasım 2018 Cumartesi

Diyette Doğru Bildiğimiz Yanlışlar


Diyet yapıyor musunuz ve kilo vermiyor musunuz? Muhtemelen, bazı yaygın diyet hataları sizi bu duruma düşürmektedir. Bizler bu konuya eğilerek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Diyetinizde yaptığınız ufak tefek hataların farkına varmanızı sağlamaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz. 

Diyet Hataları


Diyette Doğru Bildiğimiz Yanlışlar
Gerçek şu ki, diyette olduğunuzda bile sandığınızdan çok daha fazla kalori yiyor olabilirsiniz. Sıklıkla kilo vermemiz gerektiğini bildiğimiz ile diyet yapmaya çalışırken yaptığımız şey arasında bir kopukluk olabilir.

Yeni başlayanlar için, diyet hakkında düşünmeyi bırakın. Bunun yerine, kilo alımına neden olabilecek günlük alışkanlıklara bir göz atın. Bir diyete devam etmek yemekle ilgili bir saplantı yaratabilir, istekleri artırabilir ve  havlu atmaktan dolayı diyet yapmamanıza yol açabilir.

Kalorilerin ne kadar çabuk toplanabileceğinin farkında değilsiniz. Ekstra bir yemek kaşığı salata sosu 75-100 kalori ekleyebilir, ekstra bir yemek kaşığı tereyağı 102 kalori ekler ve öğle yemeğinizde sandviçle birlikte 162 kalori eklersiniz. Yemek yaparken, her güne yüksek kalorili bir kahve içeceği ile başlayıp akşam yemeğinde çocuk tabaklarını bitirirken veya çok fazla şarap içerek - bunlar kilo verme çabalarını sabote eden sinsi alışkanlıklardan sadece birkaçıdır.

Diyette Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Nelerdir ? 


Kilo vermek çok zor görünebilir.  Bazen her şeyi doğru yapıyormuş gibi hissediyorsunuz, yine de sonuç alamıyorsun.  Yanlış yönlendirilmiş veya güncel olmayan tavsiyeleri izleyerek ilerlemenizi engelliyor olabilirsiniz.  İşte kilo almaya çalışırken insanların yaptıkları hatalar; 


 • Diyetinize sadık bir şekilde yapışmasına rağmen, yeterince hızlı kilo vermediğinizi hissetmek çok yaygındır. Bununla birlikte, ölçek üzerindeki sayı sadece bir kilo değişim ölçüsüdür. Ağırlık akışkan dalgalanmaları ve sisteminizde ne kadar yiyecek kalması gibi çeşitli şeylerden etkilenir.  Aslında, tükettiğiniz yiyecek ve sıvı miktarına bağlı olarak, bir gün boyunca 1,8 kg  kadar dalgalanma gösterebilir.  Ayrıca, kadınlarda artmış östrojen seviyeleri ve diğer hormonal değişiklikler, daha büyük su tutulmasına yol açabilir , bu da ölçek ağırlığına yansır. Ölçekteki sayı hareket etmiyorsa, yağ kütlesini kaybetmekle ama su tutmaya devam edebilirsiniz. Neyse ki, su kilo vermek için birkaç şey yapabilirsiniz. Ayrıca, eğer çalışıyorsanız, kas kazanıyor ve yağ kaybediyor olabilirsiniz.Bu olduğunda, dengeli bir terazi ağırlığına rağmen, elbiseleriniz daha gevşek hissetmeye başlayabilirsiniz. Bir mezura ile belinizi ölçmek ve aylık fotoğraflarını çekmek, ölçek numarası çok değişmese bile, aslında yağ kaybetmekte olduğunuzu ortaya çıkarabilir. 
 • Kilo kaybı için bir kalori açığı gereklidir. Bu, tükettiğinden daha fazla kalori yakmanız gerektiği anlamına gelir.Yıllar boyunca, haftada 3.500 kalorinin düşmesinin 1,5 kg yağ kaybına neden olacağı düşünülmüştür. Ancak son araştırmalar, ihtiyaç duyulan kalori açığının kişiden kişiye değiştiğini göstermektedir. Çok fazla kalori yemediğini hissedebilirsiniz. Ama aslında, çoğumuz yediklerimizi küçümseme ve ihmal etme eğilimimiz bulunmaktadır.  
 • Kilo kaybı sırasında, miktar birkaç faktöre bağlı olmakla birlikte, kaçınılmaz olarak bazı kas kütlesini ve yağınızı kaybedersiniz.  Kalorileri kısıtlarken egzersiz yapmıyorsanız, daha fazla kas kütlesi kaybedecek ve metabolik hızda bir azalma yaşayabilirsiniz.  Aksine, egzersiz, kaybettiğiniz yağsız kitle miktarını en aza indirmeye, yağ kaybını artırmaya ve metabolizmanızın yavaşlamasını önlemeye yardımcı olur. Sahip olduğunuz daha yağsız kütle, kilo vermek ve kilo kaybını korumak kadar kolaylaşır. 
 • Kilo kaybı sırasında direnç eğitimi yapmak son derece önemlidir.  Çalışmalar ağırlık kaldırma egzersizleri, kas kazanma ve metabolik hızı artırma için en etkili egzersiz stratejilerinden biridir . Aynı zamanda genel vücut kompozisyonunu geliştirir ve karın yağ kaybını artırır. Halter veya direnç antrenmanı metabolizma hızını artırmaya, kas kütlesini artırmaya ve karın yağını da içeren yağ kaybını desteklemeye yardımcı olabilir. Bazı kişiler bunları yapmadan daha fazla etki beklerler.  
 • İşlenmiş az yağlı veya "diyet" gıdalar genellikle kilo vermek için iyi seçimler olarak kabul edilir, ancak aslında bunun tersi bir etkiye sahip olabilirler.  Bu ürünlerin birçoğu tadı geliştirmek için şeker barındırmaktadır. Örneğin, bir fincan (245 gram) az yağlı, meyve aromalı yoğurt, yaklaşık 47 gram şeker (yaklaşık 12 çay kaşığı) içerebilir. 
 • Birçok insan egzersizin metabolizmasını "hızlandırdığını" düşünür.  Egzersiz metabolik hızı biraz artırsa da, sandığınızdan daha az olabilir. 
 • Düşük lifli diyet, kilo verme çabalarınızı tehlikeye atabilir. Çalışmalar, viskoz elyaf olarak bilinen bir tür çözünür lifin , suyu tutan bir jel oluşturarak iştahı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu jel, sindirim sisteminiz boyunca yavaşça hareket ederek kendinizi tam olarak hissetmenizi sağlar.
 • Araştırma, her türlü lif faydası kilo kaybını göstermektedir. Ancak, birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi viskoz lifin iştahı ve kalori alımını diğer türlere göre daha fazla azalttığı bulunmuştur. Toplam lif alımı yüksek olduğunda, karışık öğünlerdeki yiyeceklerden alınan kalorilerden bazıları emilmez. Araştırmacılar günlük lif alımını ikiye katlamanın 130 kadar daha az kalori absorbe edebileceğini tahmin ediyorlar.  
 • Ketojenik ve düşük karbonhidratlı diyetler kilo kaybı için çok etkili olabilir. Çalışmalar , genellikle kalori alımında kendiliğinden bir azalmaya neden olan iştahı azaltma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerin birçoğu, sonuçta ortaya çıkan iştahın bastırılmasının, kilo kaybı için kalorileri düşük tutacağı farz edilerek, sınırsız miktarda yağ sağlar. Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetler, açlık ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olsa da, çok fazla yağ ilave etmek kilo vermeyi yavaşlatabilir veya önleyebilir. 
 • Yıllar boyunca, geleneksel tavsiye, açlığın ve metabolizmanın düşmesinin engellenmesi için her birkaç saatte bir yemektir. Ne yazık ki, bu, gün boyunca tüketilen çok fazla kaloriye yol açabilir. Asla kendinizi tam olarak tok  hissetmeyebilirsiniz. Acıktığınızda ve sadece aç olduğunuzda yemek yemek, başarılı kilo kaybının anahtarı gibi görünmektedir. 
 • Kilo verme ve diğer sağlıkla ilgili hedeflere sahip olmak sizi motive etmenize yardımcı olabilir.Bununla birlikte, gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmak aslında size karşı çalışabilir. Araştırmacılar, çeşitli kilo verme merkezi programlarından elde edilen verileri analiz etti. En fazla kilo vermeyi bekleyen aşırı kilolu ve obez kadınların 6 ile 12 ay sonra bir programdan çıkma olasılığının yüksek olduğunu bildirmişlerdir.  
 • Besleyici gıdalar yemek iyi bir kilo kaybı stratejisidir. Ancak, kilo vermeniz gerekenden daha fazla kalori tüketiyor olabilirsiniz.Dahası, kilo verme çabalarınızı desteklemek için doğru miktarda protein, lif, karbonhidrat ve yağ elde etmeyebilirsiniz. Çalışmalar, yediğinizin izlenmesinin, kalori ve besin tüketiminizin doğru bir resmini elde etmenize ve hesap verebilirlik sağlamanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.  
 • Birçok insan kilo vermek için diyetlerinden yumuşak içecekler ve diğer şekerli içecekleri keser ki bu iyi bir şeydir. Bununla birlikte, meyve suyu içmek akıllıca değildir. % 100 meyve suyu bile şekerle yüklenir ve şekerle tatlandırılmış içeceklerin neden olduğu sağlık ve kilo sorunlarına yol açabilir.  
 • Kilo kaybı için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, yüksek oranda işlenmiş gıdalar tüketmektir.Hayvan ve insan çalışmaları, işlenmiş gıdaların mevcut obezite ve diğer sağlık problemleri epidemisinde önemli bir faktör olabileceğini düşündürmektedir. Bazı araştırmacılar bunun bağırsak sağlığı ve inflamasyonu üzerindeki olumsuz etkilerinden kaynaklanabileceğini düşünüyorlar. Ek olarak, tüm gıdalar kendi kendini sınırlama eğilimindedir, yani aşırı tüketmek zordur. Aksine, işlenmiş gıdaların üstesinden gelmek çok kolaydır. Mümkünse, minimum işlenmiş olan tek bileşenli gıdaları seçin.Yukarıdaki etkilerin dışında eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek isterseniz İşte Başarılı Diyetin Sırları yazımıza size yardımcı olabilir. Her zaman sağlıklı kalmak için göstereceğiniz çabalar fazla kilolarınızdan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. İradeli olmak ve sabretmek çok önemlidir. Umarım hedefleriniz de başarılı olursunuz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder