30 Kasım 2018 Cuma

E Vitamini Gereksinimi

Günlük vitamin-E gereksinimi vücut kütlesine ve diyetteki besinlerin uzun zincirli yağ oranına bağlıdır. Diyetteki rafine yağlar ve yağda kızartılmış besinler vitamin-E gereksinimini artırır.

Vitamin-E Gereksinimi

Doğada ve besinlerdeki vitamin-E miktarı boldur; fakat, besinler işlenirken ve hazırlanırken bozulmaktadır. Tahılların öğütülmesi, unun renginin beyazlatılması, yağda kızartma ve fırınlamadaki sıcaklık bozan etkenlerdir. Günlük vitamin-E gereksinimi bebeklerde ve çocuklarda 30 IU, yetişkin erkeklerde 30-50 IU, yetişkin kadınlarda 50-100 IU, gebelerde 100 IU ve emziren annelerde 100 IU'dur.

Vitamin-E Eksikliği


E Vitamini Gereksinimi
Sağlıklı insanlarda eksikliği yaşanmaz. Sinir sistemi, üreme sistemi, dolaşım sistemi ve kaslara yönelik pozitif etkisi için, besinler fazlasıyla yeterli Vitamin-E içerir. Akne, anemi, enfeksiyon, bazı kanser türleri, diş eti hastalıkları, safra kesesi taşı, sinir-adele hastalıkları ve alzheimer tipi demans problemlerinde ise, kan vitamin-E konsantrasyonu azalır.
Hayvanlardaki vitamin-E eksikliğinde kısırlık, fetusün gelişememesi, kanama, beyin yumuşaması, kas hastalıkları ve karaciğer dejenerasyonu gözlenmiştir.
Prematüre bebeklerde vitamin-E eksikliğiyle alyuvar (eritrosit) zarı oluşamadığı için anemi gerçekleşebilir.
Vitamin-E bebeğe anne sütüyle aktarılabilir. Doğumdan sonra inek sütüyle beslenen bebeklerde ise, vitamin_E eksiktir. Vitamin-E eksikliğiyle de kan hücreleri dayanıksızlaşarak parçalanmaktadır. Parçalanan kan hücreleri yıkım ürünlerinin etkisiyle kaslarda anormal yağlanma, karaciğer ve dalak problemleri yaşanır.

Vitamin-E Fazlalığı

Yağda eriyerek depolanan vitamin-A, vitamin-D ve vitamin-K'ya oranla daha az depolandığı için fazlası birkaç gün içerisinde dışkı ve idrarla atılır. Çok yüksek dozlarda alımıyla bulantı ve ishal oluşabilir. Düzenli vitamin-E kullananlarda, günlük doz 1200 IU'i geçmesi bağışıklık sistemini (immun sistem) baskılarken, düşük dozları bağışıklık sistemini güçlendirir.
Hayvan deneylerinde yüksek dozların büyümeyi durdurduğu, kasları zayıflattığı, alyuvar sayısını azalttığı ve kemikleşmeyi yavaşlattığı gözlenmiştir.
Vitamin-E'nin yağsız ve suda eriyen süksinat formunun 400-600 IU'luk kan dolaşımındaki dozu dokuların kanlanmasını artırırken, yağlı formları tansiyon hastalarının tansiyonunu yükseltmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder