30 Kasım 2018 Cuma

E Vitaminini Tedavideki Kullanımı

Vitamin-E, özellikle yaşla birlikte kullanımı artan, popüler bir vitamindir. Birçok kronik hastalığın ve yaşlanmaya bağlı olguların etkinliğini azaltmaktadır. Yaşlanma olayının temelinde, hücrelerin serbest radikallerin etkisiyle dejenerasyonu ve dönüşümleri etkilidir. Vitamin-E de serbest radikallerin zararlı etkilerini önler; yani, antioksidandır.

E Vitaminini Tedavideki Kullanımı
En çok prematüre ve düşük kilolu doğan bebeklerin, alyuvarlarının erimesiyle oluşabilecek kansızlığı önlemek için; solunum sıkıntısı ve gözlerde oluşabilecek retina hasarlarını önlemek için; kistik fibröz çocuk hastalığındaki kas zayıflığını önlemek için kullanılır.
Doymamış yağ asitlerince zengin besinlerle beslenenlerin diyetleri, vitamin-E içermelidir.
Vitamin-E, trombositlerin yapışmasını engelleyerek pıhtılaşmayı (koagulasyon) azaltmakta; dokuları kanlandırarak oksijenlenlendirmekte ve kalp-damar sağlığını korumaktadır. Pıhtılaşmayı azaltma ve trombositlerin yapışmasını engelleme özelliği, damar sertliğini hastalığına karşı önemlidir.
Vitamin-E ile birlikte günlük 200-300 IU doz vitamin-A kolesterol ve yağ miktarını azaltırken, vitamin-A tek başına da HDL-Kolesterolü artırmaktadır.
Kadınlarda adetlerin oluşturduğu sıkıntıları gidermede; baş ağrısı, sıcak basması, kuruluğa bağlı vaginal kaşıntı gibi menapoz yakınmalarında; doğum kontrol droglarının yan etkilerini engellemede ve meme kistlerinin oluşumuna karşı yararlıdır.
Antioksidan özelliğiyle solunum sistemindeki hücrelerin zarlarını ve akciğer dokusunu ozon ve nitrojen dioksit gibi, hava kirliliği oluşturan maddelerin ve sigaradaki zararlı maddelerin dejenere etkisinden korur.
Kanser tedavisi için kullanılan bazı ilaçların, kalbe zararlı etkilerini önleyebilir.
Zona hastalığı (Herpes zoster) gibi, virüslerden kaynaklanan hastalılara karşı hem bağışıklık sistemini (immün sistem) güçlendirmek için, hem de ağrıları azaltmak için kullanılabilir.
Deriden emilebilir özelliğiyle cilt lekeleri (pigment oluşumu) gibi, bazı cilt hastalıklarında vitamin-A ile birlikte vitamin-E kullanılabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder