27 Kasım 2018 Salı

Folikül Gelişiminin Kontrolü


Folikül Uyarıcı Hormon'un (FSH) folikül gelişimi ve olgunlaşması için uyarısıyla primer folikül, sekonder foliküle dönüşür. Artan östrojen etkisiyle de, foliküllerde Folikül Uyarıcı Hormon için reseptör sayısını artırır.

Folikül Gelişimi
Östrojen foliküllerden inhibin salgılanmasını ve Folikül Uyarıcı Hormon üretimini baskkılamaya başlar. Folikül Uyarıcı Hormon'un azalması yüksek Folikül Uyarıcı Hormon reseptörü bulunduran folikülün gelişimine izin verir; diğerleri ise, atrofiye olur.
Siklusun (döngü) ortalarında, hipofiz bezinden Luteinleştirici Hormon (LH) salgılanmasındaki ani artışla, ovulasyon oluşur. Gonadotropin salgılanmasındaki bu artış, östrojenin hipofiz bezi üzerindeki direkt etkisidir.
Siklus süresince gonadotropin salgılanması, yaklaşık 90 dakikalık aralıklarla, hipotalamustan Gonadotropik Salgılatıcı Hormon (GnRH) salgılanması ile sürekli uyarılır.

Siklusun erken fazında östrojen ve inhibin, hipofiz bezi üzerinde negatif feed-back etkisi gösterir. Folikül olgunlaşınca östrojen de artar ve siklusun 12. gününde östrojen eşik değeri geçmişse ve gonadotropin salgılanması artar ve ovulasyon gerçekleşir.
Corpus Luteum fonksiyonunun devamı Luteinleştirici Hormon'a bağımlıdır. Yaklaşık 25. gün Luteinleştirici Hormonun salgısı azalmaya başlar. Luteinleştirici Hormon azalınca steroid hormonlarının sentezi azalır. Progesteron hormonu ve östrojen hormonu azaldığı için hipofiz bezi üzerindeki inhibisyon kalkar; Gonadotropik Salgılatıcı Hormon uyarısıyla hipofiz bezinden Folikül Uyarıcı Hormon ve Luteinleştirici Hormon yeniden salgılanır ve siklus yeniden başlatılır.
Eğer yumurta döllenirse, ve blastosist implantasyonu siklusun 20. gününde gerçekleşirse, trofoblast insan karyonik gonadotropini salgılanmaya başlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder