10 Kasım 2018 Cumartesi

Melatoninin Fonksiyonları


Renk Değişimi Kontrolündeki Fonksiyonu

Bazı balık, amfibi ve reptil türlerinde pineal bez renk değişiminde fonksiyoneldir. Pineal bez melanin pigmentinin toplanmasını uyararak renk açılmasını koşullar. Melatonin hipofizer Melanosit Uyarıcı Hormon'u (MSH) baskı altında tutabilir ve Melanosit Uyarıcı Hormon'u baskılayan melatonin de, renk değişimi üzerinde indirekt bir konrol sağlayabilir. Pineal bezi çıkarılmış sıçanın hipofizinde Melanosit Uyarıcı Hormon içeriği artar.
Pineal bezin ve melatoninin, renk değişimindeki fonksiyonu çok sınırlıdır.

Üremenin Kontrolündeki Fonksiyonu

Melatoninin Fonksiyonları
Omurgalı grupları arasında, fotoperyodun üreme üzerindeki etkisinin, kısmen, pineal bezin aracılığıyla gerçekleştiği kabul edilir. İnsandaki eşeysel davranışlar mevsimsel değişimlerden ve ışık şiddetinden bağımsızdır. Mevsimsel değişimler ve ışık şiddeti, insanların eşeysel davranışlarını etkilemediği için, melatoninin de eşeysel davranışları etkilemediği bilinir. Fakat, melatonin hormonu ergenliğin kontrolünde fonksiyoneldir. Çünkü, ergenliğin tamamlanmasıyla birlikte plazmadaki melatonin düzeyi %75 oranında azalır.

Termoregülasyon Fonksiyonu

Birçok memelinin termojenik tepkileriyle ilişkili kahverengi yağ dokusu (BAT), pineal bezin kontrolündedir. Melatonin hormonu, bu kahverengi yağ dokusunun total ağırlığını artırır. Kahverengi yağ dokusundaki artış da, özellikle, kış uykusuna yatan memelilerde pineal bezin fonksiyonel önemini belirler.

Antioksidan Savunmadaki Fonksiyonu

Beyindeki en önemli antioksidandır. Evrim süresince korunmuşluğu, melatoninin tüm canlılar için bazal, ama, multifonksiyonel bir molekül olması gerektiğini kanıtlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder