17 Kasım 2018 Cumartesi

Obezite Hakkında Bilgi


Obezite hakkında bilgi verirken obezitenin bir sağlık sorunu olduğunu ve ailedeki bireylere destek olmanız gerektiğini unutmayınız.Aşağıda bilimsel anlamda obezite nedir, VKİ ve obezite nedenleri hakkında bilgiler yer alacaktır. Bu sayede önlemeye dayalı adımları atmada yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz. İyi okumalar dileriz. 

Obezite Nedir?

ObeziteObezite, tıbbi tedavi ve önleme için yeni stratejilere ihtiyaç duyan en yaygın, kronik hastalıklardan biridir. Özellikle ABD'de görülmesine rağmen tüm dünyada yaygındır. Obezite mortalite, morbidite, maluliyet, sağlık hizmeti kullanımı ve sağlık giderlerinin önde gelen bir nedeni olarak, obezite prevalansı sağlık durumlarını da riske sıkmaktadır.  Obezite aşırı yağ dokusu olarak tanımlanır. Aşırı yağ (yağ) dokusunu belirlemek için birkaç farklı yöntem vardır; En yaygın vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplamasıdır. Bir yağ hücresi bir endokrin hücresidir ve adipoz doku bir endokrin organdır. Bu nedenle, adipoz doku, metabolitler, sitokinler, lipitler ve pıhtılaşma faktörleri de dahil olmak üzere bir dizi ürünü salgılar. Önemli ölçüde, aşırı yağlanma veya şişmanlık, artan yağ asitleri ve iltihaplanma seviyelerine neden olur. Bu, tip 2 diyabetlere yol açabilecek insülin direncine yol açabilir.

Besin alımının biyolojisi, besiyerini başlatmak veya yemek yemeyi durdurmak için işaret eden koku alma (koku), tat, doku, sıcaklık, bilişsel ve duygusal tepkiler ve metabolik / otonomik bilgileri içeren çok karmaşıktır. Son zamanlardaki bilimsel araştırmalar, beynin üzerinde yer alan ve gıda alımında bir artışa ihtiyaç olduğunu gösteren çeşitli maddeler tespit etmiştir. Benzer şekilde, beynin gıda alımını azaltma sinyalini veren birkaç madde tespit edilmiştir.  Obezite dünya çapında artmaktadır. Yüksek Vücut kitle indeksi şu anda çocukluk ve anne yetersiz beslenme, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, güvensiz seks, demir eksikliği, sigara, alkol ve güvensiz su gibi büyük küresel sağlık sorunları ile sıralanmaktadır. 

Obezite olan insanlar için, sadece yaşam tarzı değişikliklerine dayanan kilo kaybı, elde edilmesi çok zor ve hatta daha da zorlayıcı olabilir. Obezite ilaçları gibi destekleyici stratejiler, bazı bireylerde obeziteyi etkili bir şekilde tedavi etmek için önemli araçlar olabilir. Hastalığın karmaşık yapısı göz önüne alındığında, tek bir ilacın salgını düzeltmesi olası değildir. Obezite tedavileri için ek araştırma ve geliştirme çabalarına ihtiyaç vardır - hipertansiyon gibi ilgili hastalıklar için 100'den fazla ilaç mevcut olduğu gibi, ancak uzun süreli obezite tedavisi için onaylanmış sadece 6 ilaç bulunmaktadır.

BMI veya VKİ Nedir? 

  
Beden Kitle İndeksi (VKİ), aile öyküsü, cinsiyet, yaş veya ırktan bağımsız olarak boy ve kiloyu içeren matematiksel bir hesaplamadır. VKİ, kilogram cinsinden bir kişinin vücut ağırlığını metre kare olarak (ağırlık [kg] yükseklik [m] 2) veya pound (lbs) ve inç (inç) ile dönüşümünü aşağıda gösterildiği gibi bölerek hesaplanır. Ancak, çok kaslı insanlar ya da hamile ya da emziren kadınlar için yanıltıcı olabilir.

                  [Ağırlık (lbs) ÷ yükseklik (inç) 2] x 704.5 = BMI 
               
BMI hesap makinesi

BMI cutoffs şunlardır:

 • 18.5 altında az kilolu 
 • 18.5-24.9 Normal ağırlık 
 • 24.5-29.9 Aşırı kilolu 
 • 30 ve üzeri Obez 
 • 40 ve üstü Morbid veya aşırı obezite    

BMI, populasyon çalışmalarında, kararlılık ve mortalite ve sağlık etkileri ile iyi bir şekilde desteklenen birleşme kolaylığı nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bel çevresi, belden kalça gibi aşırı yağ dokusunun diğer ölçümleri oranve diğerleri de kullanılır. Bireylerin aile öyküsü dahil bireysel risklerini değerlendirmek için ek faktörler kullanmaları gerekebilir.  

Bel çevresi

Bel çevresi karın yağ içeriğinin belirlenmesi için yaygın olarak kullanılan bir başka ölçümdür. Toplam vücut yağına oranla fazla olduğunda, abdominal yağ fazlalığı, obezite ile ilişkili risk faktörlerinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Bel ölçümünün 40 inçten fazla olduğu erkekler risk altındadır. Kadınlar, 35 inç veya daha büyük bir bel ölçümü ile risk altındadır.

Obezite Nedenleri ve Önleme Yolları


Bir kişinin diyetinin ağırlıklı olarak meyveler, sebzeler ve tam tahıllardan oluşması durumunda, bir kişinin obezite riski daha düşüktür.  Bir kişi enerji olarak kullandığından daha fazla kalori tüketirse , vücutları fazladan kalori yağ olarak depolar. Bu aşırı kilo ve obeziteye yol açabilir. Ayrıca, bazı gıda türlerinin kilo alımına, özellikle de yağ ve şekerde yüksek olanlara yol açması daha olasıdır.

Kilo alımı riskini artırma eğilimi gösteren yiyecekler şunlardır:

 • fast food yiyecekler
 • patates kızartması gibi kızarmış yiyecekler
 • yağlı ve işlenmiş etler
 • birçok süt ürünleri
 • pişmiş ürünler, hazır kahvaltılık gevrekler ve kurabiye gibi ilave şeker içeren gıdalar
 • ketçap ve diğer birçok konserve ve paketlenmiş gıda maddesi gibi gizli şekerler içeren yiyecekler
 • şekerli meyve suları, soda ve alkollü içecekler
 • işlenmiş, ekmek ve simit gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler
 • Bazı işlenmiş gıda ürünleri, ketçap gibi tuzlu ürünler de dahil olmak üzere, tatlandırıcı olarak yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir.

Bu yiyeceklerden çok fazla yemek  ve çok az egzersiz yapmak kilo almanıza ve obeziteye neden olabilir.  Ağırlıklı olarak meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sudan oluşan bir diyet tüketen bir kişi, aşırı ısınırsa ya da genetik faktörler örneğin riskini arttırıyorsa, aşırı kilo alma riski altındadır. Bununla birlikte, sağlıklı bir kiloyu korurken, çeşitli diyetlerin tadını çıkarmaları daha olasıdır. Taze gıdalar ve kepekli tahıllar, bir kişinin daha uzun süre tok hissetmesini ve sağlıklı sindirimi teşvik etmesini sağlayan lif içerir.   Düzenli fiziksel aktivite obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir. Birçok insan ebeveynlerinden ve büyükanne ve büyükbabalarından çok daha yerleşik bir yaşam tarzı sürdürmektedir.

Hareketsiz alışkanlıklara örnekler:

 • El emeği yerine bir ofiste çalışmak
 • Bir bilgisayarda fiziksel aktiviteler yapmak yerine oyun oynamak
 • Bisiklete binmek yerine arabayla gitmek
Bir kişi etrafta ne kadar az hareket ederse, o kadar az kalori yakar.  Ayrıca, fiziksel aktivite bir kişinin hormonlarının nasıl çalıştığını ve hormonların vücudun yiyecekleri nasıl işlediğini etkilemektedir. Birçok çalışma, fiziksel aktivitenin insülin seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olabileceğini ve dengesiz insülin düzeylerinin kilo alımına yol açabileceğini göstermiştir. Fiziksel aktivite spor salonunda eğitim gerektirmez. Fiziksel çalışma, yürüyüş veya bisiklete binme, merdiven çıkma ve ev işlerinin hepsi katkıda bulunur.  Bununla birlikte, aktivitenin tipi ve yoğunluğu, kısa ve uzun vadede bedeni yararlanma derecesini etkileyebilir.

Obezitenin Sağlıksal Nedenleri 


Araştırmalar, uyku eksikliğinin kilo alma ve obezite geliştirme riskini artırdığını ileri sürmüştür. Araştırmacılar 1977'den 2012'ye kadar 28.000 çocuğun ve 15.000 yetişkinin kanıtlarını gözden geçirdiler. 2012'de uyku yoksunluğunun hem yetişkinlerde hem de çocuklarda obezite riskini önemli ölçüde artırdığı sonucuna vardılar .  Değişiklikler çocukları 5 yaşından küçük olarak etkilemiştir.Ekip, iştahı artıran hormonal değişikliklere yol açabileceğinden, uyku yoksunluğunun obeziteye yol açabileceğini öne sürmektedir. Bir insan yeterince uyumuyorsa, vücutları iştahı uyaran bir hormon olan grelin üretiyor. Aynı zamanda, uyku eksikliği de iştahı baskılayan bir hormon olan daha düşük bir leptin üretimi ile sonuçlanır.

Endokrin Bozucular ve Obezite 

Lipit enerji metabolizmasını değiştirebilir ve yağlı karaciğer ve metabolik sendroma neden olabilen içeceklerde - şeker türü - nasıl sıvı fruktoz için ipuçları sunar. Metabolik sendromun özellikleri diyabet , kardiyovasküler hastalık ve yüksek tansiyonu içerir. Obezite olan kişilerin metabolik sendromu daha olasıdır.  Fareler 14 gün boyunca yüzde 10'luk bir fruktoz solüsyonu besledikten sonra, bilim adamları metabolizmalarının değişmeye başladığını kaydettiler.

Bilim adamları, yüksek fruktoz ve obezite ve metabolik sendrom tüketimi arasında bir bağlantı olduğuna inanmaktadır. Yetkililer, içecekler ve diğer gıda ürünlerini tatlandırmak için yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanımı konusunda endişelerini dile getirdiler.  Hayvan çalışmaları, fruktoz tüketiminden dolayı obezite oluştuğunda, tip 2 diyabet ile yakın bir bağlantının olduğunu da ortaya çıkarmıştır. 

Bu problemleri önlemek için gençlerin diyetlerinde değişiklikler yapılması gerekir; 

 • Yüksek fruktozlu mısır şurubundan kaçınmak
 • Soslar genellikle katkı maddeleri içerir
 • Hazır soslar, genellikle, bilim adamları obezite riski ile bağlantılı olan yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir.
Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren yiyecekler şunlardır:
 • gazlı içecekler, enerji içecekleri ve spor içecekleri
 • şeker ve dondurma
 • kahve kreması
 • salata sosları, ketçap ve barbekü sosu dahil soslar ve çeşniler
 • Yoğurt, meyve suları ve konserve yiyecekler gibi şekerli gıdalar
 • ekmek ve diğer hazır ürünler
 • kahvaltılık gevrek, tahıl barları ve "enerji" veya " beslenme " barları 

İlaçlar ve Obezite Bazı ilaçlar da kilo alımına yol açabilir.Meta-analizin sonuçları, bazı ilaçların insanların aylar boyunca kilo almasına neden olduğunu ortaya koymuştur.

 • Atipik antipsikotikler, özellikle olanzapin, ketiapin ve risperidon
 • antikonvülzanlar ve duygudurum düzenleyicileri ve özellikle gabapentin
 • tolbutamide gibi hipoglisemik ilaçlar
 • romatoid artrit tedavisinde kullanılan glukokortikoidler
 • bazı antidepresanlar
Bununla birlikte, bazı ilaçlar kilo kaybına yol açabilir. Yeni bir ilaca başlayan ve kiloları konusunda endişe duyan herkes, ilacın ağırlığının herhangi bir etkisinin olup olmadığını doktorlarına sormalıdır.  

Obezite Geni

Şişmanlık ve obezite ile ilişkili gen (FTO) olarak adlandırılan hatalı bir gen, bazı obezite vakalarından sorumludur.  2013 yılında yayınlanan bir çalışma , bu genle arasındaki bağlantıya işaret etmektedir:

 • şişmanlık
 • obeziteye yol açan davranışlar
 • daha yüksek besin alımı
 • yüksek kalorili gıdalar için bir tercih
 • doygunluk olarak bilinen, kendini hissetmek için engelli bir yetenek
 • Horfil grelin, yeme davranışında çok önemli bir rol oynar. Ghrelin ayrıca büyüme hormonlarının salınmasını ve vücudun diğer işlevlerin yanı sıra yağı nasıl biriktirdiğini de etkiler .

FTO geninin aktivitesi, bir kişinin obeziteye sahip olma şansını etkileyebilir, çünkü bir kişinin sahip olduğu grelin miktarını etkiler.  Bir çalışmada , FTO'nun yönlerinin yemeğinde ve duygusal yeme gibi şartlarda da rol oynayabileceğini ileri sürmüşlerdir.Obezite hakkında daha fazla bilgi almak için Obezite Komplikasyonları başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Ailenizde obez olan bireyleri mutlaka doktora götürmeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları için destek olmalısınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder