1 Kasım 2018 Perşembe

Psikolog

Psikologlar psikoterapi, psikolojik danışmanlık, psikolojik değerlendirme ve psikolojik test uygulamalarını gerçekleştirmeye muktedir uzmanlar olarak bir tarifte bulunabiliriz. Psikologlar üniversitelerin Psikoloji lisans eğitim alırlar. Psikoloji lisans eğitimini tamamladıktan sonra psikolog ünvanına erişmiş olurlar. Yazımda da psikolog nasıl olunur sorusundan daha çok psikolojinin incelenmesi noktasında psikologa yaklaşacağım.

Psikoloji Nedir?


Psikolog
Akıl, alabildiğine karmaşıktır ve bununla ilintili olarak koşulların düzeltilmesi oldukça zorlaşabilir. Düşünce süreçleri, duygular, hatıralar, fikirler, algılar ve benzerleri, bir deri döküntüsü veya kalp kusuru gibi fiziksel şekilde algılanamaz.

Psikoloji, kişilerin zihin ve davranışlarının sistematik şekilde irdeleyen bir bilim alanıdır. Organizmaların hem doğrudan algılanabilen davranışları, aynı zamanda düşünme, zihinde canlandırma, hatırlama ve hayal etme gibi doğrudan fark edilmeyen karmaşık zihinsel süreçleri psikolojinin inceleme sahasındadır.

Psikolog Kimdir, Ne Yapar?


Psikolojik sorunlar yaşayın ya da yaşamayın, çoğu insan psikologluğun ne olduğu, psikologların ne yaptığını, nasıl psikolog olunur konularını merak etmektedir. Yine insanlar psikologun kim olduğu sorusuna bir cevap üretirler. Kimileri, psikologun kişilikleri çözen, medyumvari tek bir an ile nasıl bir insan olduklarını çözen, kişiliklerindeki problemleri ilaçlar yardımıyla ya da telkinlerle tedavi eden uzmanlar olarak düşünürler. Kimilerin tahayyülü ise psikolog, kimseye aktarılamayacak sırlarını aktarabilecekleri, onları her koşulda destekleyecek, öğütler verecek bir dert arkadaşı, sohbet arkadaşıdır.
Psikoloji, birçok alt dala sahip bir bilim olduğundan, psikologlar danışmanlık hizmetinden eğitime ve insan kaynaklarına değin pek çok başka başka iş alanında çalışma yürütebilmektedir. Birçok psikolog, kariyerlerini doktora dereceleriyle sürdürerek akademisyenlik alanında üniversitelerde çalışma yürütmekte veya ar-ge şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarında araştırmacılık gerçekleştirmektedir. Kariyerlerine iş hayatını sürdürme noktasında seçen psikologlarsa pek çok özel şirket ve devlet kurumlarınca farklı iş alanları mevcuttur.

Psikologlar İlaç Yazar Mı? 


Psikologlar ilaç yazar mı neredeyse herkesin merak ettiği bir sorudur. Tabi ki psikologlar ilaç yazamaz. Çünkü psikologlar tıp doktoru değillerdir. Doktora alabilirler fakat bu da tıp alanında değildir. Aynı zamanda psikoloji bir bilimdir. Yani gerçekleştiren araştırmalar da bilimsel anlamda ilerlemektedir.
Aynı zamanda psikoloji uzmanı olmak için lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Psikoloji dalında lisan programını bitirdikten sonra da uzman psikolog olmaktadırlar.

Psikolog yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımdan faydalandığınızı düşünüyorsanız mutlaka psikologdan destek almanız gereken depresyon ve panik atak hastalıkları hakkında yazdığım yazıları incelemenizi öneriyorum. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder