1 Kasım 2018 Perşembe

Psikolojik Hastalıklar

Günümüzde birçok psikolog psikolojik rahatsızlıkların hem kişisel sıkıntı hem de yaşamın çeşitli alanlarında bozulma ile ortaya çıktığı konusunda hemfikirdir. Psikolojik hastalıkların tedavisi noktasında da el yordamıyla hareket etmek oldukça yanlıştır. Mesela kendinizi kötü hissediyorsunuz ve ruhsal durumunuz da olan bazı değişikliklerin farkındasınız; gidip kendi kendinize depresyon ilacı alırsanız durumunuz çok daha kötüleşebilir. Yazımda da psikolojik hastalıklar nelerdir, neden olur, tedavi edilebilir mi, psikologlar ne yapabilir, psikolojik testler etkili mi gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Psikolojik Hastalıklar ve Nedenleri


Psikolojik Hastalıklar
Hayatın içine yayınlan ve fark edilmesi zor bir sürü hastalık vardır. Bunların yukarıda girişte de bahsettiğim gibi hem kişisel sıkıntılardan kaynaklı olabilir hem de yaşamın genel akışında ki bozukluklardan kaynaklı yaşanabilir. Bu genel anlamda psikolojik hastalıkların nedenleri olarak görülebilir. Ama herhangi bir şeyden hiç bir şey yaşamamışken veya öyle düşünürken korkuyorsunuz. Bazılarımız mesela palyaçolardan korkarlar. Peki ama neden?

Tabi ki palyaço örneği özelinde bakarsak altta yatan başka korkuları tetikleyen bir imge olarak ele almamız daha doğru olacaktır. Tabi ki bunun ötesinde mesela yüksekten korkmuyorsunuz fakat uçağa binmekten korkuyorsunuz. Bunun ölüm ve o anı yaşama korkusuyla ilişkilendirilebileceği aşikar.

Psikolojik hastalıklar için tek bir sebep bulunmamaktadır. Psikolojik hastalığa yakalanma riskine katkıda bulunabilecek bazı faktörler bulunmaktadır:

 • Genleriniz 
 • Stres veya kötüye kullanım öyküsü gibi yaşam deneyiminiz, özellikle de çocukluk döneminde olurlarsa
 • Beyindeki kimyasal dengesizlikler gibi biyolojik faktörler
 • Bir travmatik beyin hasarı
 • Bir annenin hamile iken virüslere veya zehirli kimyasallara maruz kalması
 • Alkol veya keyif verici maddelerin kullanımı
 • Kanser gibi ciddi bir sağlık sorununa sahip olmak
 • Yalnızlık


Ruhsal bozukluklar karakterdeki sıkıntılardan kaynaklı ortaya çıkmazlar. Tembel ya da zayıf olmakla da psikolojik hastalıklarla ilgisi yok.

Psikolojik Hastalıkların Belirtileri


Yukarıda da bahsettiğim gibi psikolojik hastalıklar düşüncenizi, hislerinizi, ruh halinizi ve davranışınızı etkileyen bir durumdur. Bazen kısa süreli olarak yaşanabilirken veya uzun süreli (kronik) olabilirler. Başkalarıyla ilişki kurma ve her gün iş yapma yeteneğinizi etkileyebilirler. Esasında bu tanım psikolojik hastalıkların belirtilerini de ortaya çıkartmaktadır. Psikolojik hastalıkların belirtilerini kabaca tariflemek gerekirse; depresiflik, fazla kaygı duymak, olur olmadık şeylerden aşırı korkmak, olur olmadık şeylerden panik duymak, fazla takıntılı olmak gibi bazı belirtiler sayılabilmektedir.

Psikolojik Hastalıklar Nelerdir 


Psikolojik hastalıkları incelediğimiz zaman karşımıza çokça bazı hastalıklar daha fazla çıkmaktadır. Mesela sakal fobisi de bir psikolojik rahatsızlıktır fakat psikolojik hastalık dediğimiz zaman aklımıza gelen psikolojik rahatsızlık depresyon olmaktadır. Meseleye biraz buradan yaklaşarak çok yaygın görülen psikolojik hastalıkları sıralayacağım;


 1. kişilik bozukluğu
 2. panik atak
 3. depresyon 
 4. şizofren
 5. anksiyete
 6. panik atak
 7. obsesif  
 8. manik depresif
 9. sosyal fobi
 10. obsesif kompulsif
 11. obsesyon
 12. kişilik bozukluğu
 13. fobiler

Psikolojik Hastalıkların Tedavisi


Psikolojik hastalıklar psikolojik bozukluğa göre değişiklik göstermektedir. Bazı psikolojik hastalıklar psikoterapilerle tedavi edilebilirken bazıları için depresyon hapları ve çok daha ağır kırmızı reçeteli ilaçlar ile tedavisi mümkündür. Şunu da belirterek psikolojik hastalıkların tedavi yöntemlerini sıralayacağım; bazı psikolojik hastalıklar tam anlamıyla tedavi edilemez. Belli başlı tetikleyiciler psikolojik hastalığı tekrar ettirebilir. 

Psikolojik hastalıkların tedavisi noktasında da en çok sorulan ve baş vurulan psikoterapi tedavilerini sıraladım. Tek tek hapların adını yazmak çok da anlamlı değil gibi duruyor.
 • Oyun Terapisi
 • Konuşma Terapisi
 • Nefes Terapisi
 • Emdr Terapisi
 • Evlilik Terapisi
Psikolojik hastalıklar yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımdan faydalandığınızı düşünüyorsanız;
Psikolog
Depresyon yazılarımı okumanızı öneririm.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder