26 Kasım 2018 Pazartesi

Steroidogenesis (Steroid Hormon Sentezi)

Steroid hormonlarının biyosentezi mitokondri ve endoplazmik retikulumda bulunan bir dizi oksidatif enzimi gerektirir. Steroidogenesis olayında hız sınırlayıcı kademe serbest kolesterolün sitosolden mitokondriye taşınmasıdır. Mitokondride kolesterol iç membranda bulunan bir enzim ile pregnenolon'a dönüştürülür. Pregnenolon bir hormon değildir; fakat, tüm steroid hormonların sentezinde öncü bir ara üründür.

Steroid Hormon Sentezi
Steroid hormonlar, bağlandıkları reseptörlere göre glukokortikoidler, mineralokortikoidler, androjenler, östrojenler ve progestrojen gruplarını içerir.
Glukokortikoidler, çoğu memelide temel hormondur.

Mineralokortikoidlerden aldosteron hormonu en etkilisidir.
Androjenlerden testosteron hormonu en önemlisidir.
Progestojenlerden progesteron en önemlisidir.
Mineralokortikoidler (Aldosteron ve MR)
Adrenal korteks ve mineralokortikoidler yaşamın sürekliliği için zorunludur. Adrenal bezin çıkarılması organizmanın bir kaç gün içinde ölümüne neden olur. Mineralokortikoid reseptörler (MR) hem aldosteron, hem de kortizolü eşit afinite ile bağlayabilir.
Aldosteron, özellikle kortizol düzeyi aldosterondan 2000 kat fazla olduğunda da özel biyolojik etkilerini uyarabilir. Aldosterona yanıt veren hücreler kortizol etkili olarak tahrip edilr. Tahrip edilmesiyle aldostronun rekabet etmeden reseptörüne bağlanmasına izin verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder