17 Kasım 2018 Cumartesi

Yağ Alma - Liposakşın


Genelde fazla kilolardan muzdarip olan bireylerin yağ aldırma hakkında bilgi aradıkları yanlış bir inanıştır. Normal kilosundan olan bireylerinde yağ oranı da fazla olabilir ve bu işlemi isteyebilir. Bizlerde bu işlem hakkında sizlere genel bilgileri vererek en azından işlemi yapmadan  önce bir öngörünüz olmasını sağlayacağız. İyi okumalar dileriz. 

Liposuction ( Liposakşın ) Nedir ? 

Liposakşın
Televizyon, gazete ve dergiler sayesinde, yağ aldırma ve liposakşın hakkında  ifadeler yıllardır yüzümüze itilmiştir. Bazen, ne kadar sert savaşırsanız savaşın yağ fazlalıklarından kurtulamaz ve böyle işlemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Gerçek şu ki, bazı insanlar diyet ve egzersize rağmen küçülmeyecek yağ hücrelerine sahiptir. Bunun için de teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekmektedir. Liposakşın, büyümeyecek ve vücudunuzun şeklini iyileştirecek küçük çıkıntıları gidermeniz için bir seçenektir. En sık tedavi edilen alanlar kalça, karın, uyluk ve kalça ve yüzü içerir. Liposuction , sadece yağ olan selüliti gidermez.

Kimler Liposakşın Yaptırabilir ? 


Liposakşın için iyi bir aday, bu prosedürün sonuçları ve bu temel nitelikler hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır:

  • Ortalama veya biraz ortalamanın üstünde ağırlık
  • Elastik cilt
  • Genel sağlıkta iyi
  • Diyet ve egzersize iyi cevap vermeyen konsantre yağlar
  • Kötü cilt kalitesine ( selülit ) sahip hastalar Liposakşın için iyi bir aday değildir, çünkü lokalize yağ birikimlerinin az veya fazla olması nedeniyle cilt düzensizlikleri gelişebilir. Liposakşın tartışılırken yaş genellikle önemli bir husus değildir; Bununla birlikte, daha yaşlı hastalar genellikle cildinde daha az elastikiyete sahiptirler ve bu nedenle daha sıkı bir cilde sahip genç bir hastanın elde edebileceği liposuction ile aynı faydaları elde edemeyebilirler.

Liposakşın Yaptırmadan Önce Bilmem Gerekenler Nelerdir?

Liposakşın yaptırmadan önceki ilk adım, cerrahınızla bir konsültasyon düzenlemek olacaktır. Danışmanlık sırasında, cerrahınız sizin için en uygun seçeneklerin, cilt tipinizin, prosedürün etkililiğinin ve güvenliğinin, potansiyel finansal maliyetin ve beklentilerinizin ne olması gerektiğini aktaracaktır. Cerrahınıza merak ettiğiniz soruları sormaktan çekinmeyin. Şimdi utanma zamanı değil.

Liposakşın yaptırmaya karar verdikten sonra, cerrahınız size ameliyat için hazırlamanız gereken talimatları verecektir. Bu, diyet veya alkol kılavuzları kısıtlamalarını veya belirli vitaminlerin alınmasını veya bunlardan kaçınılmasını içerebilir . Herhangi doktorunuzu haberdar edin alerji sahip yanı sıra aldığınız her türlü ilacınızı aktarın. Bu reçetesiz ve reçeteli ilaçlar yanı sıra bitkisel takviyeleri içerir .

Liposakşın  Nasıl Yapılır?

Liposakşın tipine bağlı olarak, bu prosedür doktorun muayenehanesinde veya ameliyat merkezinde poliklinik prosedürü olarak yapılabilir veya büyük miktarda yağ çıkarılıyorsa, prosedür bir hastanede yapılacaktır ve bir gece hastanede geçebilir.

İşlem başlamadan önce anestezi verilecektir. Yine, kaldırılmakta olan yağın derecesine ve uygulanan liposakşın tipine bağlı olarak, anestezi değişir ve sadece lokal olarak uygulanabilir veya genel bir uygulama gerektirebilir, bu durumda, uyurken ameliyat yapılacaktır.

Anestezi uygulandıktan sonra liposakşın prosedürü, kanül adı verilen küçük, paslanmaz çelik bir cihaza bağlı bir emme cihazı kullanılarak gerçekleştirilir. Küçük insizyonlar yoluyla, kanül, bir emiş pompası veya büyük bir şırınga kullanarak aşırı yağları giderdiği deri ve kas arasındaki yağlı bölgelere yerleştirilir. Bu daha pürüzsüz, geliştirilmiş bir vücut kontürü ile sonuçlanır. Prosedürün uzunluğu, kaldırılması gereken yağ miktarı ile değişecektir.

Liposakşın Türleri

Yukarıda açıklanan liposuction temelleri aynı kalmasına rağmen, liposuction sırasında kullanılabilecek birkaç farklı teknik vardır. Bunlar şunları içerir:

Şişen Liposakşın:  Bu teknik sırasında, cerrah, yağ çıkarılmadan önce yağlı bölgelere bir solüsyon enjekte edecektir. Bir tuzlu su çözeltisi, hafif bir ağrı kesici ve epinefrin, kan damarlarınızı tutan bir ilaçtır. Çözüm, cerrahın yağları daha kolay çıkarmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan kaybını azaltmaya yardımcı olur ve ameliyat sırasında ve sonrasında ağrıyı azaltır.
Ultrason Destekli Liposakşın :  Ultrasonla tedavi edilen liposuction sırasında , yağın sıvılaştırılması için ultrasonik enerji kullanılır, daha sonra vücuttan çıkarılır. 

Liposakşın Sonrası 


Çoğu durumda, liposakşın bir ayakta tedavi prosedürü olduğunda, iyileşme genellikle hızlıdır. Çoğu insan birkaç gün içinde ve yaklaşık iki hafta içinde normal aktivitelere dönebilir. En az birkaç hafta morarma, şişme ve ağrı beklemeniz gerekir. Bununla birlikte, her insanın sonucu, kaldırılan yağ hücrelerinin hacmi ve çıkarılma alanı gibi faktörlere bağlı olarak değişecektir. Doktorunuz hangi sonuçların elde edileceğini ve yeni vücut şeklinizi en iyi nasıl koruyacağınızı aktaracaktır.

Liposakşın Sonuçları Kalıcı mı?


Yağ hücreleri kalıcı olarak çıkarılır, bu nedenle işlemden sonra kilo alırsanız, genellikle tedavi edilen alana konsantre olmaz. Ancak, liposakşın'ınkilo almanızı engellemeyeceğini unutmamak önemlidir. Liposakşın sonrası yeni şeklinizi ve yeni ağırlığınızı korumak için uygun bir diyet ve egzersiz planı izlemeniz gerekir.


Liposakşın Riskleri Nelerdir?


Tüm cerrahi prosedürler bazı riskler içerir. Bununla birlikte, liposuction iyi bir güvenlik kaydına sahiptir ve özel eğitimli, sertifikalı bir plastik cerrah tarafından yapıldığında prosedürle ilişkili riskler en aza indirgenir.

Nadir olsa da, riskler arasında enfeksiyon ve cilt renk değişikliği bulunur. Bütün ameliyatlarda olduğu gibi sağduyu önemlidir. Aşırı uzun prosedürlerden veya aşırı yağ uzaklaştırılmasından kaçınmak suretiyle tıbbi sorun riski en aza indirgenebilir.Yağ aldırma konusu ile bağlantılı olan  Biriken Yağlar ve Selülit Çözümleri yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. Yağ aldırma işlemi yapmadan önce mutlaka size uygun olup olmadığını doktorunuza danışınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder