1 Aralık 2018 Cumartesi

Dukan Diyeti Hakkında Merak Edilenler

Son zamanlarda herkesin ilgisini çeken düşük karbonhidrat diyetleri bir çok kişiye yarar sağladığı için aşağıda sizlere Dukan diyeti hakkında bilgi vermeyi doğru buluyoruz. Her ne kadar diyet bazı yönlerden eleştirilse de Dukan diyeti yaparak sağlıklarını kötü yönde bozan vatandaşlar bulunmamaktadır. Bizlerde uzmanlardan elde ettiğimiz bilgiler ışığında sizlere dukan diyeti hakkında kısa bir özet geçeceğiz ve bu diyeti anlamanızı sağlayacağız. İyi okumalar dileriz. 

Dukan Diyeti 

Dukan Diyeti
Dukan Diyeti, Fransa'da oldukça popüler olmuştur. Fransız tıp doktoru Dr Pierre Dukan tarafından geliştirilmiştir. Kalıcı kilo vermenize yardımcı olmaya söz veren bir diyet yöntemidir. Ama gerçekten etkili mi ? bunu makalemizde anlaycağız. 

Son zamanlarda popüler zayıflama diyetlerinin en başlarında yer alan bu diyet kalıcı kilo kaybı için Fransız tıbbi çözüm  olarak tanıtılan Dr Pierre Dukan tarafından Dukan Diyet olarak kabul edilen düşük karbonhidrat diyetidir. Dukan, yetkin ve inandırıcı bir şekilde yazar ve kitabının okunması kolaydır.  Bu kitapta açıklanan temel ilkeler , aşağıda açıklandığı gibi bazı değişiklikler ile Atkins Diyetine dayanmaktadır.  Fakat bazı farklılıklar vardır. Dukan diyetinde yasaklı ve serbest olan gıdalar vardır. Bu serbest gıdalardan istediğiniz kadar tüketebilirsiniz, kalori sayımı yoktur. 

Duka Diyeti Aşamaları 


Dukan, diyetini Saldırı Aşaması, Seyir Safhası, Konsolidasyon Aşaması ve Stabilizasyon Aşaması olarak adlandırdığı 4 aşamaya ayırır. Her fazın neyi gerektirdiğini görelim.

Saldırı Aşaması


Bu başlangıç ​​fazı nispeten kısa ve şiddetlidir. Kilo vermek isteyen hastalara , 1 ile 10 günlük bir süre boyunca sadece belirli proteinli yiyecekleri veya ortalama 5 günlük bir süre boyunca yemek yemeleri istenir.

Aşağıdaki yiyeceklere izin verilir:

  • Sığır eti ve dana eti gibi yağsız etler, ızgarasız veya yağsız kavrulur
  • Karaciğer, böbrek gibi
  • Herhangi bir deri olmadan ördek ve kaz hariç tüm kümes hayvanları
  • Bütün balıklar ve kabuklu deniz ürünleri
  • Yumurtalar
  • Yoğurt veya süt gibi yağsız süt ürünleri


Ayrıca Dukan Diyet kullanıcıları bol su içmeye , tuz alımını azaltmaya ve günde 1  çay kaşığı yulaf unu almaya teşvik edilmektedir.  Dukan ayrıca her gün egzersiz yapmanın önemini vurgulamaktadır. Saldırı aşaması sırasında, hastalar, Dr Dukan'ın doğru bir şekilde işaret ettiği gibi, çoğu zayıflatıcı için son derece cesaret verici olan çok hızlı bir şekilde çok miktarda kilo verme eğilimindedir.

Seyir Aşaması


Dukan diyetinin ikinci adımı "Cruise Phase" olarak adlandırılır ve 1 günlük zayıf protein ve belirli seçilmiş sebzelerle değiştirilen 1 günlük Attack Phase yemeğinden oluşur. İkincisi, marul, salatalık, ıspanak vb. gibi çok düşük karbonhidrat içeriğine sahip sebzelerdir (yani "negatif enerji" denilen sebzeler). Diyetisyenlerin bol su içmeye devam etmeleri, günlük olarak yulaf kepeği kullanmaları ve egzersiz yapmaları teşvik edilmektedir. 

Dukan, diyet rejiminin bu ikinci aşamasının en önemli olduğunu ve onu kullanan kişinin istenen hedefine veya gerçek ağırlığa ulaşana kadar takip edilmesi gerektiğini vurgular . Dr Dukan'ın her 5 günde bir ortalama 0,5 kg kayıp öngördüğü göz önüne alındığında, 20 veya daha fazla kg kaybetmesi gereken hastalar için Cruise Phase daha uzun sürebilir.

Konsolidasyon Aşaması


Dukan'ın önemli geçiş dönemi  olarak adlandırdığı bu aşamada, bir meyve, 2 dilim kepekli ekmek ve günde 1 porsiyon peynir, 2 porsiyon nişastalı gıda ve 2 kutlama yemeği (fast food benzeri yeme) bulunur. 

Konsolidasyon aşamasının uzunluğu, önceki 2 fazda kaybedilen bir ağırlık kaybına göre hesaplanır, örneğin, her 0,5 kg için 5 gün veya 1 kg kayıp başına 10 gün.  Böylece, Aşama 1 ve 2'de 20 kg kaybeden biri, 20 x 10 = 200 gün veya yaklaşık 7 ay boyunca Geçiş Aşamasında kalmak zorunda kalacaktı.

Stabilizasyon Aşaması


Bu noktada, diyetçiler gerçek veya hedef ağırlığına ulaşmış olacak ve yüksek protein ve seçilmiş sebze diyetine adapte olacak ve bazı meyveler , nişastalar ve ara sıra tedaviyi içereceklerdir . Dukan son aşamada, diyetin önceki 3 aşamasını tamamlamış bireylerin normal yemeğe geri dönebileceğini, ancak haftada bir gün, yani sadece saldırı fazı yiyecekleri yedikleri meşhur protein perşembeleri ayırmalarını tavsiye eder.  Dr Dukan bu son safhada üç basit kural öngörür: Protein Perşembeleri, yaşamının geri kalanında 3 yemek kaşığı yulaf kepeği alarak günlük egzersiz yapmanızdır. 

Dukan Diyeti İşe Yarayacak mı?


Dukan çok ikna edici bir şekilde yazıyor ve geçmişte kilo vermeyi deneyen ve başarısız olan pek çok insan diyetini çeşitli derecelerde başarı ile kullanacaktır. 1-7 gün Saldırı Aşaması sırasında diyet yapanların çoğunun kesinlikle kilo vereceği bellidir çünkü araştırmalar sadece yağsız proteinleri tüketmenin ketoz nedeniyle iştahı bastırmaya, tokluğu arttırmaya, istekleri önlemeye ve idrar söktürücü etkisine neden olduğunu gösterir. Hastalar sadece Saldırı Aşamasını sadece çok kısa bir süre boyunca kullanacaklardı ki bu çoğu vakada ciddi olumsuz yan etkilere yol açmamalıdır.  Ancak, bir çok kişinin, kişinin ne kadar kilo vermesi gerektiğine bağlı olarak aylarca sürebilen Cruise ve Geçiş Aşamalarını yapabileceklerini sanmıyorum. Cruise Proses sırasında sadece protein, birkaç seçilmiş sebze ve yulaf kepeğinin küçük bir bölümünü tüketip tüketmeyeceğinizi de kendinize sorun

Size yardımcı olması için aşağıda farklı diyet yöntemlerini sizlere sunuyoruz. Kendinize uygun diyet modelini seçmeniz önemlidir ki Dukan bile et yemeğini kesemeyen hastası sayesinde bu diyeti oluşturmuştur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder