1 Aralık 2018 Cumartesi

İş Yerinde Yapılabilecek Egzersizler


Hareketsiz yaşam tarzı bize bir çok sorun yaşatmaktadır ve bir çok insan iş hayatını buna bahane olarak sunmaktadır. Bazıları ise gerçekten yoğun iş temposuna sahiptir. Bizler bu makalede iş yerinizde ve giderken veya gelirken yapabileceğiniz bazı basit egzersizlerden bahsedeceğiz. Eğer sizlerde hareketsizlikten sıkıldıysanız ve fiziksel olarak bunun rahatsızlıklarını hissediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İş Yerinde Yapılacak Egzersizler


İş Yerinde Yapılabilecek Egzersizler
Hayatımıza giren ve uzun süren çalışma saatleri genellikle spor yapmamak için bahane olarak gösterilir. Ancak günlük çalışma saatlerinizin arasında fiziksel aktiviteler içinde zaman ayırmanız sağlık ve kilo problemleriyle karşılaşmamanız ve eğer varsa bu problemleri çözmenize yardımcı olacaktır.Hareketsiz bir yaşam biçiminin dengesiz beslenmeyle bir araya gelmesi kilo problemlerine merhaba demektir.

Egzersizler


Çalışma günlerinizde de spor yapma şansınız vardır. Haftada beş kere en az 30 dakikalık periyotlarla hafif fiziksel aktiviteler yapmayı önünüze koyun. Hafif aerobik hareketleri kalp hızını artırır ve biraz nefes nefese kalmanıza ve terlemenize yol açabilir.


Ofis Egzersizleri


Eğer işe gidip gelmeniz de hareket etme eğilimiz az ise işe giderken veya gelirken bir önceki durakta inmek veya arabanızı parketmek ve 10-15 dk bir yürüyüş mesafesi bırakmak son derece etkili olacaktır.  Gün içerisinde kıpır kıpırsanız yaklaşık 500 kalori yakabilirsiniz  bunun içinde ofiste sandalyeden istediğiniz zaman kalkın, telefonla konuşurken yürüyün ve öğle yemeğinizi yerken yürüyerek gidip gelin. Doğru oturmak için gözleriniz bilgisayar ekranının en üstüyle aynı seviyede olması gerekir Sandalyenizin açısını belinize uygun ayarlamalısınız, böylece sırtınızı yaslayacak bir desteğiniz olmuş olur. Koltuğunuzu kalçalarınız dizlerinizden yukarıda olacak şekilde ayarlamalısınız. Bilekleriniz düz olmalı ve dirsekle bilek arasındaki bölüm masanıza paralel olmalı.Şimdi doğru pozisyondasınız,ayaklarınızın yere düz bir şekilde basması pozisyonu tamamlayacaktır.Oturma Egzersizleri


Aşağıdaki egzersizleri günde birkaç defa tekrarlamalısınız:

  • Omuzlarınızı silkin(omuzlardan kulaklara). Her bir omzunuzu üçer kere döndürün. 
  • Göğüslerinizi gerin (ellerinizi arkada birleştirin, omuzlarınızı geriye doğru çekin) 
  • Belkemiğinizi -her yöne iki kere-döndürün 
  • Bunları her saat yapın (koltuğunuzda veya arabanızda sabit haldeyken) 

Öğle Aralarını Aktif Bir Şekilde Geçirin


Öğle arasında veya işten sonra futbol maçları gibi aktiviteler düzenleyin.Bu hem iş arkadaşlarınızla kaynaşmanıza hem de sağlıklı yaşama atılan bir adımdır. Yüzmeye gidin. Öğle arasında 30 dakika yürüyün, hava kapalıysa bir spor salonuna gidip koşu bandında yürüyün.


Sağlıklı Çalışma Alanları


Eğer iş hayatınızda bu gibi egzersizler katar ve hareketliliğinizi arttırırsanız daha verimli çalışabilir ve daha az yorulursunuz. Ayrıca kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Büyük bir fark yaratmak için küçük değişiklikler hayatınızda olmalıdır.  Bundan kaynaklı yılmadan ufak adımlar atmanız gerekir.  İnsanlar uyanık oldukları saatlerin ortalama %60’ını çalışarak geçirmek zorundadırlar. Bu nedenle çalışma saatlerinizi ne tür basit değişiklerle daha eğlenceli hale getireceğinizi düşünmenizde daha güzel bir hayat sizi bekliyor olacaktır. Sizlere Hareketsizlik ve Zararları yazımızı okumanızı ve bu bilgiler ışığından bu yazımızın yararlarını daha iyi anlamanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder