3 Aralık 2018 Pazartesi

Vitamin-A'nın Fonksiyonları

Vitamin-A görme, büyüme, üreme ve epitel hücrelerinin sağlamlılaştırılmasıyla fonksiyoneldir.

Vitamin-A'nın Görmedeki Fonksiyonu

Vitamin-A, gözlerin çomak hücreleri ve koni hücrelerindeki görme pigmentlerinin bileşiğidir. Görme olayındaki süreçte retinada, fotoreseptör hücrelerin bir pigmenti (Rodopsin opsin + 11 cis retinal) ile ışık enerjisi absorblanarak (emilerek), fotokimyasal bir ürün oluşturulur. Oluşturulan fotokimyasal ürünle de bir sinir impulsu oluşur. Devamında ise, görme renk maddesi (pigment) ışığa hassas yapısına geri döner.

A Vitamini Fonksiyonları
İnsanları da içeren bütün memelilerde, ağ tabakası, ışığa duyarlı çubuk ve koni fotoreseptör hücreler içerir. Çubuk fotoreseptör hücreleri, vitamin-A eksikliğinden etkilenen; zayıf ışık şiddetini algılayan yapısıyla gece görmeden sorumludur; ancak, renk çeşitliliğini algılayamayan hücrelerdir.
Koni fotoreseptör hücreleri ise, kuvvetli ışığa adaptedirler ve renk çeşitliliğini algılayan hücrelerdir.

Vitamin-A'nın Büyümedeki Rolü


Vitamin-A eksiğindeki hayvanlarda, öncelikle, tat tomurcuklarının keratinizasyonuyla iştah kaybolur. Kemik büyümesi yavaştır ve sinir sisteminin büyümesiyle koordinasyonu gerçekleşemez; sinir sisteminde hasar oluşturur.

Vitamin-A'nın Üremedeki Fonksiyonu

Retinol ve retinal, normal üreme için temel fonksiyondadır. Erkeklerde spermatogenezi deslekler; gebe kadınlarda fetüsün rezobsiyonunu (yeniden emilme) engeller. Retinoik asit ise görme ve üreme olaylarını etkilemez; ancak, büyüme ve epitel hücrelerin farklılaşmasında etkindir. Doğumdan başlayarak, bir tek retinoik asit formunda vitamin-A verilen hayvanlar körleşmiş ve kısırlaşmışlardır.

Vitamin-A'nın Epitel Hücrelerinin Sağlamlaştırılmasındaki Fonksiyonu

Vitamin-A, epitel dokunun normal farklılaşması ve mukus salgılanması için gereklidir. Hücrelerin yeraldıkları dokunun gerektirdiği formda farklılaşmasını ve dokunun sağlamlığını gerçekleştirir. Dokunun farklılaşma ve sağlamlaşma etkisiyle kansere karşı görece önleyicidir. Sindirim sistemi, burun, göz, akciğer ve mesane hücrelerinin ürettiği sümüksü salgılar, dokuların çalışmasında ve korunmasında fonksiyoneldir.
Serbest radikalleri nötralize etmesi, vitamin-A'ya antioksidan özellik kazandırır. Antioksidan özelliğiyle dışardan taşınan zararlı maddeleri bağlayıp, vücudu olası zararlardan korur.
Vücut savunma sisteminin (immün sistem) T lenfositlerini uyarıp, hücrelerin farklılaşmasını kontrol ederek kansere karşı savunmada da fonksiyonel bir vitamindir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder